שתף קטע נבחר

הבמאית: התנתקתי מהיותי בת לניצולי שואה

ונסה לאפא, שביימה את הסרט על היינריך הימלר, ידעה שהתמקדות בצד האנושי של משפחתו תקומם עליה רבים. "אם הוא היה בהמה זה לא היה מעניין", אמרה ל"ידיעות אחרונות" וסיפרה על העבודה עם קטרין הימלר

ונסה לאפא התלבטה במשך חודשים ארוכים לגבי העבודה על הסרט שלה על היינריך הימלר, אדריכל הפתרון הסופי. ל"ידיעות אחרונות" היא מספרת בראיון ראשון, שבמקור תכננה לצלם סרט בלשי בעקבות גלגולם של המסמכים. אך ברגע שתרגמה אותם והבינה את התגלית ההיסטורית הנדירה שיש לה ביד, שינתה את תוכניותיה. "הבנתי שהסיפור המעניין הוא תוכן המסמכים ולא בסיפור התגלגלותם".

 

עוד על מכתבי הימלר:

"אני נוסע לאושוויץ. נשיקות". מכתבי הימלר

מכתבי אהבה של מפקד האס.אס נמצאו בת"א

 

הסרט על משפחת הימלר, בהפקה משותפת עם yes דוקו, יוקרן בעוד שבועיים בפסטיבל ברלין והוא צפוי לעורר מהומה לא קטנה. לאפא צופה שתהיה בעיה לקהל לקבל נרטיב המציג את היינריך הימלר כאיש משפחה, אדם רגיל יחסית. "זאת אכן נקודת המוצא ומה שהופך את זה בעיניי למעניין. אם הוא היה בהמה זה לא היה מעניין, לפחות אותי. הוא בן אדם, ויש משהו בזה".

 

עם חיים רוזנטל עצמו, שהחזיק את האוסף במשך כמה עשורים מתחת למיטתו, לאפא לא דיברה. המסמכים הגיעו אליה בזכות אביה, דוד, שרכש אותם מבנו של רוזנטל. היא סיפרה כי נזקקה לכמה חודשים של שכנועים מצדם של אביה ופרופ' נתי לאור מאוניברסיטת תל אביב כדי להסכים לעבוד על הסיפור.

 

בשנתיים הבאות ערכו לאפא ואוריאנה אלמסי תחקיר כדי לנסות להתחקות אחר מקורם של המסמכים. העובדה שגם היא ממשפחה של ניצולי שואה לא הפריעה לה להתחבר לסיפור של משפחת הימלר. "ברגע שזה הופך לעבודה אתה מנותק רגשית", הסבירה. "הייתי מרותקת. המקום האישי של היהודייה והבת לניצולי שואה? התנתקתי מזה כדי שאוכל לעבוד עם החומרים".

 

במהלך התחקיר נפגשה לאפא עם קטרין הימלר, נכדתו של ארנסט, אחיו הצעיר של היינריך. תחילה לא שיתפה לאפא את הימלר בכך שבידיה המסמכים, אך כשעשתה זאת, התגובה הייתה מפתיעה לטובה. "זה היה מדהים. קטרין מאוד פתוחה, היא נשואה לגבר ישראלי ומקדישה את כל חייה לתיקון של עברה המשפחתי. זאת הייתה חוויה נפלאה לעבוד איתה".

 

הסרט הדוקומנטרי, באורך של 90 דקות, "בעצם מציג את משפחת הימלר בקונטקסט ההיסטורי של הביוגרפיה שלו", לדבריה. בשבועיים הקרובים אמורה לאפא לסיים את עריכתו לפני שיוצג בפסטיבל ברלין. בעוד חודשים אחדים הוא יוקרן גם בישראל, בערוץ yes דוקו שהיה שותף להפקתו. "yes דוקו גאה להפיק סרט עם חשיפה היסטורית, סרט שיעורר עניין וסקרנות בעולם וישמש כנדבך נוסף בשימור זיכרון השואה לדורות הבאים", אמר יונה ויזנטל, סמנכ"ל התוכן של yes.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: realworks
הימלר
צילום: realworks
צילום: דודו בכר
הבמאית ונסה לאפא
צילום: דודו בכר
מומלצים