שתף קטע נבחר

שולמית אלוני: האמא של המהפכה במגזר החרדי

החרדים יוצאים לעבודה, קמפוסים מיוחדים נפתחים למגזר, והנשים החרדיות אינן מסתפקות עוד בהוראה. את התהליך הניעה לפני שנים רבות האישה שהחרדים כל כך אהבו לשנוא: שולמית אלוני. התבטאויותיה הלא אלגנטיות שהכעיסו רבים כל כך מבני המגזר – חוללו לימים שינוי בחברה החרדית

לא קל לחרדי הממוצע להספיד את שולמית אלוני. להספיד משמע לכתוב מילים טובות על מי שנחשבה במשך שנים לאחת האויבות המרות של כל מה שמייצג המגזר החרדי: היא לחמה נגד החינוך החרדי; פעלה לקיצוץ ההקצאות העודפות לחרדים, כהשקפתה; הטיפה לגיוס בחורי ישיבות, וחתרה למדינה אוטופית שבה יש הפרדה מוחלטת בין הדת למדינה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

 

להבדיל מפוליטיקאים רבים, הייתה לאלוני מעלה גדולה אחת, שיש שיאמרו שהיא שהכעיסה כל כך את הציבור החרדי: היא הייתה אדם עקבי, שפיה ולבה שווים. היא מעולם לא זגזגה כדי לקדם את האג'נדה שלה. היא באמת ובתמים לא אהבה את ההתנהלות החרדית. היא באמת סלדה מהחיבור ההדוק מדי לטעמה בין הדת למדינה, וראתה את האמונה באל מיותרת ופנאטית.

 

מהפכת הפתיחות החרדית בעיצומה

והנה בשנים האחרונות קורמת לפחות אחת האוטופיות של אלוני, מציאות ממשית - והיא רק אחת מהתופעות המרתקות העוברות על הציבור החרדי הצעיר: יציאה מאסיבית לעולם העבודה, ועלייה משמעותית בכמות הסטודנטים החרדים באקדמיה. מכללות חרדיות לצד קמפוסים "כשרים" וקורסים המותאמים למגזר, צצים חדשות לבקרים כדי להדביק את הביקוש הרב.

 

בשנים האחרונות קורמת לפחות אחת האוטופיות של אלוני מציאות ממשית: יציאה מאסיבית של חרדים לשוק העבודה (צילום: אורי אקרמן) (צילום: אורי אקרמן)
בשנים האחרונות קורמת לפחות אחת האוטופיות של אלוני מציאות ממשית: יציאה מאסיבית של חרדים לשוק העבודה(צילום: אורי אקרמן)

 

מה שהחל כטפטוף לפני כעשור, הפך לזרם בלתי פוסק. גם מעמד האישה החרדית זכה לטרנספורמציה מרתקת: הבנות החרדיות החלו מואסות במקצוע ההוראה המסורתי, ועברו ללמוד מקצועות חופשיים בתחום ההייטק, החשבונאות ועוד. חלק לא מבוטל מהן מפתחות קריירה, ואף, שומו שמיים, רוכשות מכוניות עוד קודם לנישואין.

 

כיצד חל שינוי כה מובהק בחברה השמרנית להפליא, שדגלה ב"אוהלה של תורה"? לגידול הטבעי של הציבור החרדי, שלא יכול עוד להכיל ציבור לומדים גדול כל כך ומאידך עני כל כך, היה חלק במהפכה.

 

אבל גם לתהליכים טבעיים אלה נדרש היה זרז. את ה"טריגר" אפשר לראות כיום בדמותה של שולמית אלוני. זכות הראשונים בשיח שיש המכנים אותו "אנטי-חרדי", ויש הקוראים לו "שוויוני", היא שלה. תפקידה כשרת החינוך שקומם עליה כה רבים מן הכיוון החרדי, היה אחד הזרזים שהובילו לשינוי, במעין תגובת שרשרת במה שמכונה בעגה הסוציולוגית "חברת הלומדים".

 

האישה שהניעה את המגזר

בראשית שנות ה-90 ביקשה אלוני לייצר שינויים פנימיים בחברה החרדית. אין לי ספק שפירוק משרד הדתות

על ידי "שינוי" של לפיד, ו"הגזירות הכלכליות" של נתניהו, בהיותו שר האוצר – הן תולדה של אותה הנעה ראשונית.

 

התבטאויותיה הקשות של יו"ר "מרצ" לשעבר נגד הדת ומאמיניה חרגו לא פעם מן הטעם הטוב והכעיסו רבים מבני המגזר, ועם זאת, ההתערבות הזאת, והיציאה הלא אלגנטית של אלוני לקרב – חוללו את השינוי בחברה החרדית.

 

בימיה של שולמית אלוני ז"ל ב"מרצ" ועוד קודם לכן, ב"רצ" - היא קוממה עליה את החרדים עד לאחרון שבהם; גרמה לחוליות החלשות של המגזר לנוע; ייצרה סדר יום, והפעילה דיונים שדחפו ליצירת שוק העבודה והאקדמיה החרדית. הדעות בקרב הציבור החרדי עודן חלוקות בנושאי ליבה אלה, אולם איך שלא תהפכו את זה, אלוני כתבה פרק משמעותי בדברי הימים של המגזר, שהשלכותיו הן ספר שלם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיה: אלי מנדלבאום
יש מי שהניע את התהליך. חרדיות בהייטק
הדמיה: אלי מנדלבאום
אליעזר היון
מומלצים