שתף קטע נבחר

מה הקשר בין נסיגת חניכיים לכתר בשן

נסיגת חניכיים היא אחת הסיבות להחלפת כתרים בשיניים, בשל השינויים החלים במראה השן במהלך השנים. רופא שיניים מסביר איך להתאים את הכתר למבנה השן כדי להתמודד עם הנסיגה

למה צריך להחליף כתר בשיניים פעם בכמה שנים? אחת הסיבות להחלפת כתרים היא חשיפה של שול המתכת הכהה במעבר בין הכתר לשן. נסיגה של החניכיים בפן הקדמי הנראה בחיוך, גורמת להופעתו של קו כהה הצורם לעין.

 

את אפליקציית הבריאות לסמארטפון כבר הורדת? הורידו לאייפון או לאנדרואיד

 

הסיבות לנסיגה הן רבות. הכול נובע מהעובדה שלא חשוב כמה הכתר נראה יפה, הוא לא יתקרב בשלמותו למצב שהיה קודם לכן בשן. המעבר בין הכתר לשן מהווה אי-שלמות, איזור קשה מאוד לתחזוקה, ולכן הצטברות של רובד חיידקי מביא לדלקת מקומית שתוצאתה היא הנסיגה.

 

עוד כתבות על בריאות השן

משחת שיניים: למה היא חשובה לבריאות?

11 דרכים לשכנע את הילד לצחצח שיניים

18 כללים: כך תדעו אם רופא השיניים שלכם טוב

 

להתאים את הכתר למבנה החניכיים

טיב הכתר נמדד לא רק במראהו, אלא בעיקר בטיב התאמתו לשן המושחזת. המעבר חייב להיות אידיאלי ככל שניתן וזו הסיבה בגללה רופא השיניים חוזר לעיתים על שלב לקיחת המידות, מתוך אותה שאיפה למצוינות שכה חיונית למזעור נסיגת החניכיים.

 

אם ההתאמה לא מדויקת, עלולה להיווצר מדרגה של ממש, שהצטברות הרובד בה תהיה מהירה פי כמה, וניתן יהיה לצפות לנסיגה הלא מחמיאה מהר למדי.

 

עוד סיבה לנסיגה משמעותית ומהירה היא השחזה של השן בעומק, תחת החניכיים. בשן ישנו מרווח מסויים משיא העצם תחת החניכיים, המכונה "מרווח ביולוגי". אם מפרים את השטח הזה על ידי חדירה לתוכו או בסמוך מאוד אליו, תיווצר נסיגה בלתי נמנעת, שכן קיום רווח זה טבוע בנו גנטית.

 

במקרים שרואים כי חדירה זאת תהיה בלתי נמנעת, מקדימים בביצוע ניתוח חניכיים המכונה "הארכת כותרת" בטרם ביצוע הכתר. זה יאפשר להסיר מעט עצם ורקמה רכה להקניית יחסים אידיאליים בצורה נשלטת.

 

כמובן שהשלב האחרון בשמירת התוצאה במתקבלת בסיום הכתרת השן הוא בשמירת היגיינה בצורה נכונה ואיכותית.

 

כיום, יכולה רפואת השיניים להציע כתרים ללא מתכת כהה – כתרי חרסינה מלאה אשר נעדר בהם אותו שול מתכתי צורם.

 

אולם חשוב לזכור כי חייבים להקפיד על כל השלבים הקלאסיים שהוזכרו לעיל, שכן פעמים רבות השן עצמה כהה מהכתר (בעקבות חבלה בעבר, נמק או טיפול השורש שעברה), כך שבאי-הקפדה על ביצוע כתר איכותי תהיה נסיגה שתחשיך את צבע השן, וגם זה יהיה לא מספק אסתטית. 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: index open
להתאים את הכתר לצבע החניכיים
צילום: index open
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים