שתף קטע נבחר

מאסר לאיש נטורי קרתא שהציע לרגל לאיראן

בית המשפט אישר עסקת טיעון וגזר 4.5 שנות מאסר על יצחק ברגל, שפנה לשגרירות איראן בברלין. הוא הורשע בסיוע לאויב במלחמה

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר הבוקר (יום ג') מאסר של ארבע שנים וחצי על איש נטורי קרתא יצחק ברגל, שהודה והורשע בהסדר טיעון בכך שהציע לרגל עבור איראן. בכתב האישום צוין כי האיש פנה ב-2011 לשגרירות איראן בברלין והציע לרגל נגד ישראל. הוא הורשע במגע עם סוכן זר ובניסיון לסייע לאויב במלחמתו נגד ישראל. השופט אמנון כהן, שאישר את ההסדר, גזר על ברגל גם שלוש שנות מאסר על תנאי.

 

עוד בחדשות:

שקיעת האוניברסיטאות: "תנאי הסף מוגזמים"

כבאיות מיושנות, ג'יפים חדשים לפיקוד

  

באוגוסט האחרון הותר לפרסום כי האיש (46) נעצר חודש לפני כן. החקירה שנוהלה על ידי שב"כ והיחאב"ל כללה מעקב ממושך בטרם המעצר ותפיסה של מסמכים ברשותו. בחקירתו טען ברגל כי ביצע את המעשים מתוך בצע כסף.

  

עו"ד יאיר נהוראי המייצג את ברגל אמר לאחר הדיון: "בנסיבות העניין ולאחר ששקללנו את הבעד והנגד, אנו סבורים שזהו ההסדר הטוב ביותר".

 

בכתב האישום שהגישה פרקליטות מחוז ירושלים נאמר כי האיש החליט ליצור קשר עם נציגי הממשל האיראני ולהציע את עצמו לשירותם, כמי שמוכן לאסוף מידע מודיעיני על מדינת ישראל ולהעבירו לידם. הוא בדק ברשת באילו מדינות נמצאות שגרירויות איראניות וכשהתברר לו כי בברלין שגרירות שכזו, רכש כרטיס טיסה לגרמניה. במקביל, בירר את כתובתה המדויקת של שגרירות איראן בברלין.

 

ב-16.1.11 טס לברלין ולמחרת הגיע לשגרירות בסביבות השעה 13:00, אך לפי האישום הוא חזר על עקבותיו מכיוון שהשגרירות הייתה סגורה באותה עת. יום למחרת, ב-18 בינואר לפני שנתיים, הוא התייצב בשגרירות האיראנית בברלין בסביבות השעה 10 בבוקר, פנה לפקיד בכניסה ואמר לו שהוא מעוניין לשוחח איתם. לבקשת הפקיד, מסר לו הנאשם את דרכונו. הנאשם לבש באותו יום חולצה לבנה, מכנסיים שחורים וציצית וחבש כיפה.

 

הפקיד הנחה את הנאשם להיכנס למשרד בתוך השגרירות, ושם פגש שלושה אנשים שזהותם עדיין לא ידועה למדינה. אחד מהם הציג עצמו כ"האג'י באבא". הנאשם סיפר לאיראנים כי הוא ישראלי שמשתייך לעדת "נטורי קרתא" והסביר להם את עיקרי אמונתו, השוללת את קיומה של מדינת ישראל ושאיפתו להחלפת השלטון הקיים בשלטון של "גויים". הוא הציע לאיראנים לאסוף עבורם מודיעין על מדינת ישראל ולהעבירו לידיהם.

 

במהלך השיחה עם האיראנים בשגרירות, נטען בכתב האישום, הוא שאל אותם כיצד ייתכן שהם לא מצליחים לשמור על אנשיהם באיראן מפני התנקשויות מצדה של ישראל. אחד האיראנים הגיב ושאל אותו אם הוא לא מתבייש ללעוג להם, בזמן שהוא מבקש מקלט מדיני. הנאשם ענה כי אינו מעוניין במקלט מדיני, וכי הוא אף מוכן לרצוח ציוני.

 

בסיומה של הפגישה אמרו האיראנים לנאשם כי עליהם לקיים בירור מול גורמים נוספים בדרגים גבוהים יותר. "האג'י באבא" מסר לנאשם פתק ועליו רשומה כתובת דואר אלקטרוני (tadeus2011@yahoo.com), והנחה אותו להיכנס למייל - שם תמתין לו הודעה מטעם האיראנים. בנוסף, הוא הנחה את הנאשם

 שיעמוד עמם בקשר טלפוני באמצעות מספר הטלפון של השגרירות.

 

ב-20 בינואר 2012, ארבעה ימים אחרי שהמריא לברלין, שב הנאשם לישראל. לאחר מועד זה הוא בדק כמה פעמים את תיבת המייל, בבית קפה אינטרנט במלון אביטל שברחוב יפו בירושלים. הוא התקשר לשגרירות האיראנית בברלין פעמיים מטלפונים ציבוריים, ברחוב שטראוס וברחוב כנפי נשרים בבירה. במקרה אחד, לא היה מענה בשגרירות. במקרה אחר, הוא ביקש לשוחח עם "האג'י באבא", אך נמסר לו כי הוא אינו נוכח. כדי להקשות אחר ההתחקות אחריו, הוא נמנע מליצור קשר עם האיראנים דרך מחשבו האישי והטלפון הביתי שלו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי "ידיעות אחרונות"
יצחק ברגל הורשע בעסקת טיעון
צילום: אלכס קולומויסקי "ידיעות אחרונות"
צילום: אוהד צויגנברג
עו"ד יאיר נהוראי
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים