שתף קטע נבחר

ביקורת על תוכנית ההזנה: עוני זה לא רק אוכל

שר האוצר הודיע על תוספת של 30 מיליון שקל לביטחון התזונתי, אבל בעמותות מתלוננים: "באוצר מקשים עלינו". ח"כ הרצוג: "פער בין דיבורים למעשים"

לבית התמחוי של עמותת "יד ביד" בלוד הגיעו אתמול (יום ג') עשרות נזקקים לקבלת ארוחת בוקר. "אני באה לכאן כל בוקר כדי לאכול", סיפרה רוזה בת ה-77. "אין לי כסף לקנות אוכל וכדי לא למות מרעב אני באה לכאן. מזל שיש אנשים טובים שעוזרים לי ולאנשים במצבי".

 

עוד בחדשות:

 

בית התמחוי "יד ביד" בלוד, הבוקר (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
בית התמחוי "יד ביד" בלוד, הבוקר(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

גם צורי בן ה-67 מגיע לכאן מדי יום. "אני לא עובד כבר שש שנים, וככל שהזמן עובר כך המצב הכלכלי שלי מחריף. כולם מגיעים לכאן: יהודים וערבים, דתיים וחילונים, צברים ועולים חדשים. לכולם יש מכנה משותף אחד: כולנו רעבים וכולנו לא יכולים להתקיים בלי עזרה. יש פה אנשים שנמצאים במצוקת מזון ממש קשה".

 

במסיבת עיתונאים שקיימו אתמול שרי יש עתיד הודיע שר האוצר יאיר לפיד על הגדלת תקציבה של תוכנית הביטחון התזונתי ב-30 מיליון שקל, כך שבמהלך 2014 יוקצו 230 מיליון שקל לתוכנית. המשמעות היא ש-90 מיליון שקל יועברו לתמיכה ב-24 אלף משפחות מוחלשות באמצעות תקציבים לעמותות סיוע בתחום המזון.

 

כמו כן יוקצו במסגרת התוכנית 110 מיליון שקל למפעל ההזנה בבתי הספר, שיכלול חלוקת ארוחות חמות לכ-75 אלף ילדים,

וסבסוד של ארוחות לעוד 82 אלף תלמידים משכבות סוציו-אקונומיות נמוכות. 30 מיליון שקל ישמשו לאספקת ארוחות לניצולי שואה, לנוער בסיכון, לקשישים ולנכים קשים במועדוניות ומפעלים מוגנים.

 

לדברי לפיד, המהלך ייצא לפועל בחודש הבא. "זה לא מספיק, זה כנראה אף פעם לא מספיק", אמר. "אבל נרחיב את הסיוע למי שזקוק לו באמת, כי זה המבחן האמיתי של חברה אנושית".

 

דבריו של לפיד גררו ביקורת במערכת הפוליטית. שר הרווחה לשעבר ויו"ר האופוזיציה הנוכחי, יצחק (בוז'י) הרצוג, אמר בתגובה: "ראיתי את מסיבת העיתונאים המיוחצנת של לפיד. הוא חוזר על ההבטחה כבר כמעט שנה ועוד לא ראינו את הכסף. אני מברך על ההודעה, וכמי שעומד בראש השדולה לביטחון תזונתי בכנסת אני יכול לומר שזו תוכנית חשובה מאוד. לצערי, הניסיון עם הממשלה הזאת מלמד כי יש פער עצום בין דיבורים למעשים. אני מקווה שלשם שינוי הפעם יהיה כיסוי להבטחה".

הרב גלויברמן: "להילחם בעוני" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
הרב גלויברמן: "להילחם בעוני"(צילום: ירון ברנר)

יו"ר מפלגת קדימה, ח"כ שאול מופז, שיזם הצעת החוק להבטחת ארוחה יומית לתלמידים, טוען שהסכום שמקצה לפיד "יספיק רק למגשיות ולא לאוכל שבתוכן. אין כאן תוכנית כוללת. זו לא חשיבה לטווח ארוך. השרים נגררו להחלטה על ביטחון תזונתי רק אחרי שחשפנו את חידלונם. מצער שמרזרבות של 13.1 מיליארד שקל לפיד מחלק פירורים לילדי ישראל".

 

עוני זה לא רק אוכל

מנהל מוסדות "יד ביד", הרב יעקב גלויברמן, אמר על רקע הבטחתו של השר לפיד שכל משרדי הממשלה חייבים לקחת חלק ביוזמה.

"לא מדובר רק באוכל, אלא גם בדיור, ביגוד, ארנונה, קצבאות ילדים", הוא מסביר. "המציאות הקשה חייבת להיות בראש סדרי העדיפויות. במלחמה בעוני צריך להתנהג כמו במלחמה לכל דבר ועניין".

 

לדבריו, הסבסוד הממשלתי ל"יד ביד" עומד כיום על 35 אגורות למנה, אבל בפועל העמותה משלמת כ-15 שקלים לארוחה. "יש בעיה אמיתית של בירוקרטיה", הוא מוסיף. "מי שמנהל היום את התקציבים אלה נערי האוצר שמאוד מקשים עלינו. בשביל לקבל תקציבים אנחנו צריכים להגיש עשרות מסמכים ולקחת שירותים של רואה חשבון. רק בשביל לשלוח את המסמכים צריך לשלם הרבה מאוד כסף. חייבים לשנות את השיטה ולטפל בבעיה לעומק".

 

בשנים האחרונות עלה באופן ניכר מספר האנשים המגיעים למבנה העמותה בלוד. "פעם היו מגיעים בעיקר עולים חדשים ומובטלים, אבל כיום גם משפחות עובדות מגיעות לכאן", מסכם הרב גלויברמן. "אנחנו מחלקים בנוסף למזון גם ריהוט, שמיכות לחורף, עגלות, מוצרי חשמל וציוד לבית הספר. עוני זה לא רק ביטחון תזונתי. הנושא הזה חייב להיות בכותרת ולהיות מטופל בצורה הרצינית ביותר".

 

נשיא הקרן לידידות, הרב יחיאל אקשטיין, אמר על הכרזת משרד הרווחה: "אנחנו שמחים שמדינת ישראל לוקחת אחריות על נושא כאוב זה, אך חשוב שנזכור כי החלטה זו, טובה ככל שתהיה, איננה שמה סוף לבעיית העוני והפערים החברתיים בישראל. כדי לתת מענה אמיתי לבעיית העוני, הממשלה צריכה להעלות את קצבאות הקיום לחסרי הישע ואת השכר על העבודה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
בית התמחוי בלוד, אתמול
צילום: ירון ברנר
צילום: ירון ברנר
הרב יעקב גלויברמן
צילום: ירון ברנר
מומלצים