שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  עובדים מהבית? אל תעשו שגיאות

  לעבודה מהבית יש השלכות לא רק על ההכנסה, כי אם על כל מרקם החיים והיחסים בבית. הכירו את 4 עקרונות הזהב לעבודה מהבית, בדרך לעצמאות כלכלית

  היקף העבודה מהבית, של שכירים ועצמאים גדל בשיעור ניכר, כבר היום מעל ל-200 אלף מאיתנו הישראלים, ומעל ל-30 מיליון אמריקאים עובדים רק מהבית ומומחים צופים שמספר זה יכפיל עצמו עד סוף 2016.

   

  לוויתם מחברת ביטוח? שימו לב

   

  לעבודה מהבית יש השלכות לא רק על ההכנסה כי אם על כל מרקם החיים והיחסים בבית. כדי להצליח ולא להיכשל יש להקפיד על 4 עקרונות זהב ולהבין שההצלה אינה מקרה - מקצוענות, קשרים, רווחה, הפרדה.

   

  הכנסה נמוכה בלי פנסיה

  אמיר ושלומית, זוג לשני ילדים, רועי (6) ואיתי (2), מנסים לצאת מהמינוס בחשבון הבנק וגילו כי כדי לאזן את החשבון, עליהם ממש "לחתוך בבשר החי", להתנתק מהכבלים ולצמצם במידה ניכרת שורה של הוצאות כמו אוכל, בילויים ונופש.

   

  אמיר עובד כשכיר בחברת ביטוח ושלומית מעצבת פנים, שעובדת מהבית. "כך אני גם מצליחה לחסוך לפחות 1,300 שקל בעלות המטפלת".

   

  כשבדקנו את גובה הכנסתה נטו של שלומית בשנה החולפת, מצאנו שהיו חודשים טובים יותר וטובים פחות ולאחר חישוב והפחתת ההוצאות מצאנו כי הכנסתה נטו הייתה 2,650 שקל בממוצע לחודש. שלומית גם ציינה כי בגלל צרכי הבית, היא לא משלמת עבור עצמה לפנסיה ומאמינה כי בהמשך, אולי תוכל לעשות זאת.

   

  שלומית המאוכזבת מגובה הכנסתה, ציינה כי זה פחות משכר המינימום ולא שווה את כל המאמץ שהיא עושה והאחריות האינסופית שלה כבעלת עסק.

   

  למרות שאמיר ושלומית היו מוכנים לצמצם בהוצאותיהם בסעיפים רבים, הם לא הצליחו לאזן את תקציבם והם הגיעו לסעיפי הוצאה שממש לא היו מוכנים לצמצם, כמו לדוגמא, להוציא את רועי בן ה- 6 מהחוג.

   

  לשאלתי ,ענתה שלומית, כי אם היא לא תצליח כבר בחודשים הקרובים להגיע להכנסה נטו של 5,000 שקל לפחות ושיישאר לה בנוסף תקציב לתכנית פנסיה לעצמה, היא תאלץ לוותר על העסק שהקימה ולחזור להיות שכירה עם שקט כלכלי, תנאים סוציאליים ובלי כל כאבי הראש.

   

  צעד ראשון: תחביב או עסק

  על מנת להגדיל את הכנסתה החליטה שלומית לאמץ את תכנית מ.ק.ר.ה בת 4 השלבים להצלחה, המיועדת לעובדים מהבית. הצעד הראשון הוא מקצוענות: בגישה, בתשתיות, בתכנית העסקית, ביעדים ובשיווק.

   

  שלומית ארגנה לעצמה פינת עבודה נוחה, מחשב חדיש ותקשורת איכותית, שהם רק שלה, לצרכי העסק וכלקח מהווירוס שתקף את המחשב שלה וגרם לאובדן מסמכים חשובים ושבוע עבודה, היא סיכמה עם איש מחשבים הסכם שירות שיבטיח שלא תאבד זמן ומסמכים בכל תקלה דומה בעתיד. כי זמן בעסק שווה כסף.

   

  השלב הבא היה להכין תכנית עסקית פשוטה. שבין השאר חייבה את שלומית להציב לעצמה יעד הכנסה חודשי. יעד זה דרש ממנה ללמוד ולהגדיר - כיצד אני משיגה לקוחות . וחייב אותה להקדיש מידי יום זמן להגדלת חוג הלקוחות.

   

  שלומית ציינה כי היא שונאת שיווק ומכירה. אולם כעת אין לה ברירה אלא להתמודד עם הפחדים והמעצורים שלה. "אני הולכת להילחם", אין מצב שאסכים להוציא את רועי מהחוג בגלל שאני מוותרת לעצמי. ולכן גם תלתה על הקיר מעל למסך המחשב, טבלה ובה היא עקבה מידי יום, אחר ההכנסה ביחס לתכנית שלה.

   

  לצאת מהבית

  הצעד השני בתכנית הוא קשרים. אחד הקשיים המרכזיים בעבודה מהבית, הוא לצאת ולפגוש אנשים. יצירת קשרים, מחוללת רעיונות חדשים, נותנת לנו השראה ומביאה עוד לקוחות.

   

  שלומית החליטה שחלק מעבודתה יהיה לצאת לפחות פעם בשבועיים לחצי יום. לכנסים, לפגישה עם קולגות ואפילו להשתתף בקורסי העשרה. כבר בקורס השיווק, אליו הצטרפה, השיגה לקוח חדש, בעל חברה, שגם הוא בא ללמוד איך להגדיל את העסק שלו ומתכנן לשדרג את מראה המשרד . הוא שמח לשכור את שלומית לעבודה זו. כי עסקים עושים עם אנשים ועבור שלומית הוא היה הלקוח העסקי הראשון. כי עד אז היא עיצבה רק בתים פרטיים.

   

  שלומית החלה לנהל רשימת תפוצה ולשלוח לחברי הרשימה, רעיונות וטיפים לעיצוב הבית והמשרד ומידי פעם צילומים מרהיבים של עבודותיה החדשות.

   

  הצעד השלישי: הפסקות מייצרות זמן

  במלחמה בין מטלות הבית והעסק הגדל במהירות, הרגישה שלומית שהיא חייבת לנצל כל רגע. מהרגע ששלחה את רועי לבית הספר, עד לרגע שהוא שב מהצהרון, היא לא עזבה את המחשב. גם בערב לאחר שהילדים שכבו לישון, היא מיהרה למחשב להספיק עוד קצת.

   

  התנהלות זו פגעה בזוגיות עם אמיר וגרמה לשלומית לרגשי אשמה. "אני נקרעת בין כל העולמות שלי".

   

  שלומית הופתעה מעצתי - לקחת הפסקה של חצי שעה לפחות מידי יום ולהגביל העבודה בערב רק לפעם בשבוע. "הבעיה שלי היא זמן ,אם הייתי יכולה הייתי מוסיפה עוד יום בשבוע בין שלישי לרביעי כדי שאספיק את כל המטלות שלי". אך כאן דנה טעתה. "הדרך להשיג עוד זמן, היא לקחת הפסקה, רק כך תוכלי למלא את המצברים המתרוקנים שלך.כך תתמלאי כוח ותשחקי פחות. ובעיקר, יהיה לך זמן לחשוב כיצד את מגדילה את ההכנסה שלך בפחות זמן" עניתי לה.

   

  הצעד הרביעי: הפרדה מוחלטת

  כשעובדים מהבית הגבולות בין החיים הפרטיים לעבודה לא ברורים, אחת הטענות של שלומית הייתה שמאחר שהיא בבית, היא הפכה להיות "לכי תביאי" של המשפחה, "אני עסוקה כל היום במשימות הבית, אם צריך לקפוץ לבנק, לדואר או למשרד הרישוי זה נופל עלי, אמיר הרי עובד".

   

  "מאחר שאני בבית - מצאתי עצמי אחראית על כל דבר, לא רק בישולים, כביסות וניקיון, אלא לגבי כל משימה ושליחות, הייתה ציפייה שאני אבצע".

   

  במסגרת תכנית ההפרדה, הוחלט להגדיר שעות עבודה נוחות לשלומית, ומאחר ששלומית אוהבת לקום מוקדם עוד לפני כולם, "אני אוהבת את השעות השקטות של הבוקר", היא החליטה שיום העבודה שלה יתחיל בשעות הבוקר המוקדמות מאוד כשעוד חושך בחוץ ויסתיים מוקדם בצהריים. רק פעמיים בשבוע היא תעבוד גם בערב. זה השאיר לה זמן לבית ולעצמה.

   

  סוכם, כי בשעות העבודה, מתייחסים לשלומית, כאילו יצאה מהבית למקום עבודה מרוחק. בלי שליחויות ומשימות. כבר בשבוע הראשון, כשההורים נקראו לבית הספר של רועי, אמיר יצא למספר שעות הפסקה, כדי לאפשר לשלומית לשמור על שעות העבודה שלה. שלומית ציינה, "ללא תמיכתו ועידודו של אמיר, אני לא הייתי מצליחה".

   

  בנוסף, שלומית פתחה חשבון בנק נפרד לעסק, והפרידה באופן מוחלט בין הוצאות והכנסות העסק לבית. מידי חודש העבירה סכום קבוע מעין משכורת לבית.

   

  שכירים ועצמאים רבים עובדים מהבית ובכך חוסכים, זמן והוצאות ונהנים מגמישות וחופש. אימוץ גישת מ.ק.ר.ה - מקצוענות, קשרים, רווחה והפרדה, מאפשרים להתמודד עם הסכנות שיש בעבודה מהבית.

   

  שלומית, הצליחה לעמוד ביעדים שהציבה לעצמה. מלבד משכורת, היא הרוויחה, סיפוק, תחושת הצלחה, זוגיות משופרת והערכת הסביבה. היא הפכה להיות בעלת עסק משגשג.

   

  גיל אורלי, הינו מאמן ומנחה להעצמה כלכלית, מנכ"ל "קבוצת גיל אורלי" gil@gilorly.co.il

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים