שתף קטע נבחר

לפיד עצר את הזרמת הכספים לכל הישיבות

שאננות החרדים הייתה מוקדמת. הם סברו שלהחלטת בג"ץ על הגיוס לא תהיה השפעה מעשית, אבל לפיד הורה לעצור את התקציב כולו - ובישיבות גילו זאת כשבדקו את חשבונות הבנק. "זו רשעות, הוא תקע אותנו בלי כסף"

החרדים היו בטוחים שהחלטת בג"ץ על עצירת הזרמת הכספים לתלמידי ישיבות שלא גויסו לא תשפיע הלכה למעשה - אבל יומיים אחרי הדרמה בבג"ץ הם מגלים מציאות שונה. שר האוצר יאיר לפיד הורה היום (ה') לעצור את תקציב הישיבות כולו, לאחר שכבר יצא ממשרדו, זאת עד לבדיקה מדוקדקת שתאפשר לגרוע ממנו את הסכום המיועד לבני 20-18 שגיוסם נדחה.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

שלשום, גורם ביהדות התורה עוד נשמע אחרת לגמרי: "התקציב של פברואר עבר לישיבות כבר אתמול ועד לחודש הבא יהיה חוק - וצו הביניים הזה לא יהיה רלוונטי. כל זה אומר שההחלטה הזו הייתה ריקה מתוכן והלחץ שבית המשפט ניסה להפעיל על הממשלה התגלה כמלאכותי. כנראה בסופו של דבר, עם כל הדרמה הגדולה, לא ייגרע שקל אחד מתקציב עולם התורה".

 

החרדים זעמו הבוקר על החלטת שר האוצר. גורם בכיר בישיבות אמר: "זו רשעות של ממש. הוא תקע אותנו בלי כסף גם עבור התלמידים שמגיע להם. מעולם לא קרה שעצרו כסף אחרי שכבר יצא מהאוצר ועבר למסלקה. היה מצופה ממנו שיעביר את מלוא הסכום, ורק בחודש הבא - אחרי שכבר בירר מי צריך להיות מתוקצב ומי לא - להתקזז איתנו".

 

אתמול, לאחר שהתברר כי הכספים עשו את "חצי הדרך" והועברו במסלקה ממשרד האוצר למשרד החינוך שאמור לבצע את התשלום, קיים לפיד התייעצות דחופה שבסיומה הנחה את החשבת הכללית במשרדו לעצור את כל הכספים היכן שנמצאים.

 

במקביל פועלים משרדי החינוך והביטחון לפצל את רשימות תלמידי הישיבות ולהפריד מתוכם את אלו בני ה-20-18 שגיוסם נדחה החל מחודש אוגוסט. אלה לא יוכלו לקבל יותר את כספי המדינה. רק משתסתיים הבדיקה ישחרר משרד האוצר את הכספים המותרים בלבד. חברי הכנסת החרדים זעמו על ההחלטה, אך לפיד הבהיר להם: "אמלא בקפידה אחר הוראות בג"ץ במלואן".

 

זעם חרדי: "אלה דברים שלא עושים"

הישיבות היו אמורות לראות את הכספים הבוקר בחשבונות הבנק - וזה לא קרה. ראש ישיבה מוכרת בירושלים אמר: "לרוע מזלנו, הכסף יצא מהאוצר ביום שני עוד לפני הפסיקה, אבל באיחור קריטי של כמה דקות מבחינתו. אם זה היה קורה חצי שעה קודם לכן, זה לא היינו מפסידים יום עסקים נוסף ולפיד לא היה יכול לעשות את התרגיל הזה. אלה דברים שלא עושים".

 

בעמותת חדו"ש (חופש דת ושוויון), שבעקבות עתירתה ניתן צו הביניים, בירכו על החלטת לפיד. המנכ"ל, הרב עו"ד אורי רגב, אמר: "טוב לגלות שיש עוד מי שמכבד בממשלה את פסקי בג"ץ ושלטון החוק". רגב קרא למשרדי האוצר והחינוך "לעמוד בלחצים האדירים המופעלים עליהם ולא להעביר אגורה בניגוד לצו הביניים של בג"ץ", והוסיף: "זהו מבחן אמיתי לשלטון החוק בישראל, ולשאלה האם המפלגות החרדיות ממשיכות לנהל את מדיניות הממשלה בנושאי דת ולחלוב את הקופה הציבורית גם מהאופוזיציה".

 

בא כוח העותרים, עו"ד גלעד ברנע, הוסיף: "צו הביניים של בג"ץ הוא חד משמעי וברור. אסור שרשויות המדינה ינסו לעקוף או לפרשו בצורה מתחכמת. ביצוע כלשונו יתרום להסדרת הסוגיה כולה".

 

החלטת בג"ץ השבוע התקבלה במסגרת העתירות הקוראות לגייס את תלמידי הישיבות ולא לתקצב את לימודיהם עם פקיעת תוקפו של חוק טל. בינתיים, בכנסת מתכוננים להצבעה על חוק השוויון בנטל שיחליף את אותו חוק שפקע, וקשור לשתי הצעות נוספות שאמורות לעלות במקביל - חוק משאל העם וחוק המשילות. כל החוקים הללו זקוקים לרוב של 61 חברי כנסת ואמורים לעלות להצבעה בעוד מעט יותר מחודש, בין 10 ל-12 במרס.

 

עד אז אמורה הוועדה לשוויון בנטל, בראשות ח"כ איילת שקד, לסיים את עבודתה ולמצוא פתרון לשתי סוגיות שבמחלוקת: סנקציות פליליות למשתמטים משירות ואורך שירות הנשים בצה"ל. באחרונה עסקו מרבית הדיונים במחלוקת המרכזית - דרישת יש עתיד להטיל סנקציות פליליות כאמצעי הרתעה אפקטיבי כלפי תלמידי ישיבות שלא יתגייסו. ח"כ שקד וחברי סיעתה בבית היהודי מנסים למצוא פשרה שתהיה מקובלת גם על החרדים ולא תכלול סנקציות פליליות. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים