שתף קטע נבחר

ההליכים הוקפאו: תיק דפני ליף בדרך לסגירה

לאחר שנועד עם נציגי הפרקליטות והתביעה המשטרתית החליט היועץ המשפטי לממשלה להקפיא את ההליכים. המשמעות: התיק ייסגר בעוד שנה. ליף: "ללא זיכוי התיק ממשיך להתקיים ואני מרגישה כמו אסירה על תנאי"

ביקורת רבה נמתחה על ההחלטה להגיש כתב אישום נגד מנהיגת המחאה החברתית של קיץ 2011 - ואחרי כמה דיונים שהסבו בעיקר מבוכה למשטרה, התיק נגד דפני ליף בדרך להיסגר. היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הורה להקפיא את ההליכים המשפטיים שמתנהלים נגד ליף ונגד עשרות פעילים חברתיים נוספים שהואשמו בעבירות אלימות קלות יחסית ואין להם עבר פלילי. עורכת דינה של ליף, גבי לסקי, מסרה בתגובה כי היא מתנגדת להקפאת ההליכים ודורשת זיכוי מוחלט.

 

  

שלשום נועד וינשטיין עם נציגי פרקליטות מחוז מרכז והתביעה המשטרתית שהגישה את כתבי האישום. בעקבות הפגישה החליט היועץ המשפטי לממשלה להקפיא את ההליכים המשפטיים. משמעות ההחלטה: אם תוך שנה לא יחודש ההליך המשפטי, התיקים ייסגרו. התביעה המשטרתית טרם קיבלה עדכון לגבי ההחלטה והדיון הבא בתיק נקבע ל-12 בפברואר.

 

דפני ליף הגיבה בעמוד הפייסבוק שלה. "המגמה היא חיובית אבל אני זהירה", כתבה ליף. "היועץ המשפטי יכול להורות על אחד משני הדברים: 1. עיכוב הליכים - המשמעות היא שהתיק אינו נסגר לפרק זמן מסוים. 2. חזרה מאישום - המשמעות היא זיכוי. ללא חזרה מאישום, זיכוי, התיק ימשיך להתקיים, כמעין מאסר על תנאי שקט. כך אני מרגישה לפחות. הדבר היחיד שאני יודעת הוא שב-12 בפברואר אני שוב בבית משפט".

 

עורכת דינה גבי לסקי הוסיפה: "לא אקבל מצב של עיכוב הליכים. עיכוב הליכים משאיר עננה כבדה על ראשה של דפני ליף. זה לעשות חצי עבודה, הם צריכים לחזור בהם מכתב האישום שמשמעו זיכוי מוחלט של ליף וכמובן גם שאר הפעילים שהוגש נגדם כתב אישום. יש פה מצב של חוסר אשמה שהמשטרה הפרה ברגל גסה את חופש הביטוי וחופש ההפגנה".

דפני ליף, חוזרת לחייך (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
דפני ליף, חוזרת לחייך(צילום: עופר עמרם)

היועץ המשפטי לממשלה וינשטיין. קיבל החלטה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
היועץ המשפטי לממשלה וינשטיין. קיבל החלטה(צילום: מוטי קמחי)
  

 

 

 

מעצרה של דפני ליף

 

ליף מואשמת בהתפרעות, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו ושימוש בכוח או באיומים למניעת מעצר. כבר בתחילת המשפט, השופט צחי עוזיאל מבית משפט השלום בתל אביב המליץ לתביעה המשטרתית לפתוח בהליך גישור בעניין כתבי האישום שהוגשו נגד ליף וארבעה פעילי מחאה נוספים.

 

השופט עוזיאל ביקש למצוא מתווה לפתרון שאותו יציגו הצדדים ביוני. לדבריו, יש לבחון אם ניתן למחוק את כתבי האישום או להסתפק באזהרה חמורה. אולם, התביעה המשטרתית המשיכה בהליך. 

 

בחודש שעבר נכנס המשפט לשלב ההוכחות. יוסף שאבי, שוטר יס"מ שעצר את ליף בהפגנה ברוטשילד ביוני 2012 אמר בבית המשפט כי ראה אתך ליף דוחפת שוטר. במהלך עדותו נשאל השוטר כיצד ליף הצטיירה בעיניו, והוא השיב: "אפילו חמודה", וטען: "אין שום איבה ביני לבינה".

 

ממשרד המשפטים נמסר כי היועץ וינשטיין הורה לפרקליטות לבדוק מחדש את כל התיקים שהוגשו נגד מפגיני המחאה החברתית ולהמליץ כיצד לנהוג בכל תיק. עוד נמסר כי ההחלטה התקבלה נוכח הזמן שחלף מאז הוגשו כתבי האישום ובשל "מכלול נסיבות העניין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
דפני ליף
צילום: מוטי קמחי
צילום: צביקה טישלר
עו"ד גבי לסקי
צילום: צביקה טישלר
מומלצים