שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  צפו: הושתלה יד ביונית שמאפשרת להרגיש

  מדענים פיתחו יד תותבת המשלבת לראשונה יכולת תנועה עם תחושה של ממש. קטוע יד שזכה באיבר הביוני מספר: "החזקתי כדור והרגשתי שהוא עגול, זה היה כמו קסם". כך זה עובד

  תקווה חדשה לקטועי איברים: מדענים הצליחו לפתח יד ביונית המאפשרת לא רק להניע את האצבעות ואת כף היד, אלא גם לחוש ממש. הניסוי הראשון עבר בהצלחה וכעת עובדים החוקרים על המשך הפיתוח, שעליו דווח בכתב העת Science Translational Medicine.

   

   

  אבני דרך ביד הביונית:

   

  היד התותבת החדשה הושתלה בזרועו של דניס סורנסן, אשר איבד את ידו השמאלית לפני כעשר שנים, לאחר שהתפוצצו עליו זיקוקי דינור בחגיגות ראש השנה האזרחית. בחודש מרץ האחרון הושתלה בו היד הביונית מהסוג החדש.

   

  היד הביונית הצליחה לא רק להניע את האצבעות ואת המפרקים, אלא החזירה לסורנסן את יכולת התחושה: אלקטרודות חיברו בין קצות האצבעות שביד התותבת לבין סיבי העצב בזרועותיו המקושרים ישירות למוח והאחראים על יכולת החישה.   

   

   

  זמן קצר לאחר ההשתלה ערכו המדענים ניסוי שבו כיסו את עיניו והניחו בכף ידו עצמים שונים בשעה שמוזיקה הושמעה לו באוזניות. "הרגשתי שיד שמאל שלי מתחילה לדבר עם המוח כבמטה קסם", תיאר סורנסן כיצד חש בפעם הראשונה. "זה היה אמיתי. אחזתי בחפץ בידי וידעתי שהוא עגול. זה היה כדור בסיס".

   

  סילבסטרו מיסרה, החוקר שעבד על הפרויקט במשך 15 שנים, אמר כי החוקרים הצליחו להשיג את יכולת החישה באמצעות מדידת המתח בין הגידים המלאכותיים השולטים על תנועת האצבעות ביד התותבת - והפיכתו לזרם חשמלי. הזרם החשמלי נשלח דרך האלקטרודות המחוברות בזרועו, ישירות אל המוח.

   

  "הרעיון הוא לתרגם את שפת התותבת לאותות חשמליים שאותם יכולה להבין מערכת העצבים", אמר מיסרה. "כך, כאשר היד תופסת חפץ, מוקלטים האותות ומתורגמים לגירוי האלקטרודות, מה שיוצר תחושת מגע.

    

  "היה סימן ברור לכך שאנחנו קרובים לפתח משהו שישפר דרמטית את איכות חייהם של אנשים בעלי יד תותבת. ייארכו עוד שנים ארוכות של ניסויים ופיתוחים עד שנוכל שווק את היד התחושתית, אבל אין ספק שמדובר בהתקדמות משמעותית בחייהם של קטועי גפיים".

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  התקדמות משמעותית בחייהם של קטועי גפיים
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים