שתף קטע נבחר

שלמה ייקבר בים: 'מבזבזים מקום על גופות'

שנים רבות נאבק שלמה אבני על זכותו להיקבר לפי רצונו, ולאחרונה אישר בית המשפט את בקשתו להיקבר בים. "הבן שלי רוצה ספינה עם לפחות 100 מקומות"

"אני אסיר תודה על ההחלטה, כל מה שנותר לי עכשיו זה לחכות למותי ולקוות שלא יערימו קשיים על הבן שלי, שאמור להוציא את התוכנית לפועל". כך אמר אתמול (ה') שלמה אבני, בראיון ל-ynet, אחרי שהמאבק שניהל במשך שנתיים הגיע לסיומו, כשבית המשפט קיבל את דרישתו לפיה גופתו תושלך לים לאחר מותו.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

 

אבני בן ה-85 מגבעתיים קרא אתמול בבוקר את החלטת בית המשפט התקדימית, ולאחר מכן הסביר מדוע החליט להיאבק ברשויות המדינה שהתעקשו כי הוא ייקבר באדמה, כאחד האדם.

 

"כבר שנים רבות אני מתנגד לבתי עלמין", הסביר אבני. "הטענה שלי היא שהאדמה לא נועדה לשמש מחסן לגופות מתות. האמונה שלי אומרת שהאלוהים שלי מורכב מארבעה גורמים: חמצן, מים, אדמה ושמש. כולנו חיים בזכותם ואם אחד מהם יתפוגג - כולנו נמות. אני מתנגד לזה שיכניסו אותי לאדמה ויפגעו באחד היסודות שאני מאמין בהם. שואלים אותי על אלוהים ואני אומר - זה לא מעסיק אותי. אני מאמין רק במה שאני רואה".

 

שלשום השתתף אבני בלוויה "רגילה" של בן משפחתו שהתקיימה בבית הקברות, ולטענתו חש "גועל נפש לאורך האירוע. "מצד אחד אומרים שאין מקום לבנות, ומצד שני מבזבזים מקום על גופות מתות", הוא מסביר.

 

 (צילום: אמיר לוי) (צילום: אמיר לוי)
(צילום: אמיר לוי)

אבני עם החיות שהוא מגדל בביתו."למדתי מהם הרבה על עצמי"  (צילום: אמיר לוי) (צילום: אמיר לוי)
אבני עם החיות שהוא מגדל בביתו."למדתי מהם הרבה על עצמי" (צילום: אמיר לוי)
 

 

את ההחלטה שגופתו תושלך לים, קיבל אבני אחרי שנדחתה בקשתו הראשונה - להשליך את גופתו למאכל חיות טרף ברמת הגולן. "אמרו לי שאי אפשר להשליך את גופתי בטבע כי יש בזה זיהום סביבתי, אז החלטתי שיזרקו אותי לים, וגם אז אמרו שזה מזהם. הלכתי לוועדה מיוחדת שאחראית על זיהום מי הים, ושם נאמר לי שהגופה לא תגרום לכלום. אני שמח שהקביעה של הוועדה התקבלה בבית המשפט".

 

בני משפחתו של אבני מקבלים בהבנה את החלטתו שלא להיקבר באדמה. בנו, שאמור על פי התוכנית לקחת את גופתו לאחר מותו מחדר הקירור בבית החולים אל לב הים, מתמודד בשבועות האחרונים עם בעיה חדשה, כך אומר אבני.

 

"הבן שלי רוצה ספינה עם לפחות 100 מקומות,

כדי שחברים ובני משפחה יוכלו להשתתף באירוע", מספר אבני. "עד היום לא הצלחנו למצוא סירה כזו, שגם יכולה לצאת מחוץ לגבולות המים הטריטוריאליים של ישראל. אני מאמין שבסוף נמצא ומקווה שזה יקרה בקרוב. מבחינתי הייתי צריך למות כבר לפני 40 שנה".

 

"רק לי יש זכות על גופי"

אבני מגדל בביתו בגבעתיים שבעה כלבים, שמונה חתולים ושתי יונים, עיסוק שלדבריו עוזר לו להבין את ההתנהגות האנושית. "בני אדם הם בהמות תרבותיות, לפעמים יותר מפגרות מחיות. אני מוקף בכלבים ובחתולים שחיים ביחד כמו להקה, ומזה למדתי הרבה על עצמי: רק לי יש זכות על גופי ואף אחד לא יחליט בשבילי החלטות המנוגדות לתפיסת עולמי".

 

עו"ד אייל בסרגליק, שייצג את אבני, אמר על ההחלטה: "מדובר בפסק דין תקדימי ולפיו תתאפשר קבורה ימית. לאחר עשרות שנים בהם נאבק אבני כדי לממש את רצונו לסיים את חייו כבעלים על גופתו ולהיקבר לפי רצונו, סוף סוף אושרה בקשתו".


פורסם לראשונה 06/02/2014 22:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר לוי
אבני. "מתנגד לבתי עלמין"
צילום: אמיר לוי
מומלצים