שתף קטע נבחר

הרימו את הראש בגאווה: מול גלי האנטישמיות בצרפת

"יהודים מלוכלכים, צאו מכאן" - אם אתם חושבים שהמשפט הזה הוא רק זיכרון לתקופה חשוכה בחיי העם היהודי, אתם טועים. הוא חי וקיים, ונשמע ללא הרף במהלך הפגנה ענקית שנערכה לפני כשבוע בצרפת. כנס קק"ל שהתקיים השבוע בפריז סקר בדאגה את מצבם של היהודים בתפוצות, אך גם נתן תקווה לאלה החוששים מהעתיד

הם מעדיפים שלא לדבר על זה, כאילו אם לא ידברו זה לא באמת קרה וגם לא יקרה - מסקר שערך לפני כחודשיים האיחוד האירופי, עולה ש-75% מהיהודים בצרפת חוו אנטישמיות ולא דיווחו על כך מחשש לתגובות נגד.

 

בהפגנה האחרונה שנערכה בפריז נגד ראש הממשלה הולנד, בה נכחו מעל ל-24 אלף איש, נשמעו קולות ברורים שקראו "יהודים מלוכלכים, עופו מפריז". מה הקשר בין הממשל ליהודים תשאלו, ובכן, אנחנו, ככל הנראה, הדבר היחיד שמקשר בין הימנים בצרפת למהגרים המוסלמים, ועל בסיס השנאה הזו הם מחזקים את עצמם כקבוצה גדולה בעלת כוח.

 

זה לא סוד שהאנטישמיות באירופה תופסת תאוצה מדי שנה. אם בעבר היא התחבאה בין חבורות של גלוחי ראש, היום היא גלויה לכל ופעמים רבות, כאמור, הידיעות על התנכלויות אנטישמיות לא מגיעות אל התקשורת ואפילו לא אל המשטרה.

 

בכירים בקהילה היהודית בפריז מספרים על דאגה גדולה, על חששות ללכת ברחוב חבושים בכיפה, לדבר בעברית ועל אבטחה בבתי הכנסת. יהודי צרפת "הוותיקים" אף מעודדים את ילדיהם לצאת ללימודים בארצות אחרות, לחפש אופציות למקום מגורים אחרים, הם מבינים שתור הזהב של יהדות צרפת עומד לחלוף ודבר לא יהיה עוד כשהיה. מנגד מספרים נציגים העוסקים בעלייה וקליטה של עולים חדשים, על עלייה של כ-63% אחוזים במתעניינים בעלייה לארץ

 

השבוע (2.2) נערך בפריז כנס "ישראל היום ומחר" לו היתה אחראית הקרן הקיימת לישראל - במסגרת פעולותיה הרבות בארץ ובחו"ל. אל הכנס התאספו ובאו בכירי הקהילה היהודית בצרפת, נציגי קק"ל מרחבי העולם ואישים בכירים ממשרדי ממשלה שונים בישראל, כדי לשוחח על המצב, אך בעיקר כדי להביע תמיכה פומבית בקהילה היהודית באירופה.

 

הכנס נפתח בדבריהם של שר התיירות עוזי לנדאו, שר החקלאות יאיר שמיר, סגן שר הבטחון דני דנון,

יו"ר קק"ל אפי שטנצלר ויו"ר עמית אלי אפללו – כולם דיברו על ישראל חזקה, על ישראל בטוחה ועל כך שלא נרכין ראש אל מול האנטישמיות. שטנצלר הוסיף וסיפר על חגיגות הט"ו בשבט שנערכו בישראל במהלך חודש ינואר והסביר שמבחינת קק"ל, הכנס הוא המשך של הנטיעות, סמל לפריחתו של העם היהודי ולחוסנו.

 

הקרן הקיימת לישראל מוכרת בעיקר בהקשר של יערות ונטיעות, אבל רבים לא יודעים שבסיס נוסף לפעולותיה הוא שמירה על הקשר עם הקהילות היהודיות בעולם. לקק"ל 45 לשכות הפזורות בכל העולם, באמצעותן תרומתם של כ-900 אלף תורמים וידידים בכל רחבי העולם ממונפת לפיתוח ארץ ישראל, טיפוח ושימור אתריה.

 

באמצעות הלשכות ניתן להתעדכן על פרויקטים עתידיים בישראל, ודרך הלשכה מגויסים אף כספים, בעיקר לטובת פרויקטים מחוללי מפנה בנגב והגליל, קהילות מסוימות בעולם לעיתים אף מאמצות עיר או אזור בפריפריה כשהמטרה לחולל מפנה, ולשפר את איכות חיי התושבים.

 

חיבוק חם ואוהב

מעבר למטרה הראשונית של הכנס - להושיט זרועות פתוחות ומחבקות ליהודים בגולה ולהסביר שישראל כאן, תומכת, מקבלת ומציעה אינספור אפשרויות למי שבוחר להגיע אליה - היתה זו טעימה מישראל האמיתית, לא זו שקוראים עליה בתקשורת הזרה, שלעיתים נדמה שהיא עויינת כלפינו.

 

לנו, כאזרחים, זה נראה אולי מוזר או משעשע ואפילו לא מובן, אבל לאזרחי צרפת היהודים שחוששים להתנהל בחופשיות בדתם, היה הכנס כמו אנחת רווחה - הם יודעים שיש להם קרקע בטוחה.

 

פאנל על האנטישמיות בצרפת - מתוך כנס קק"ל ()
פאנל על האנטישמיות בצרפת - מתוך כנס קק"ל

 

במסגרת הכינוס, לו היו שותפים ארבעה משרדי ממשלה- ביטחון, תיירות, חקלאות וקליטה, וראשי רשויות מקומיות מהפריפריה, הוצגה ישראל בפני יהודי צרפת על האפשרויות הנדל"ניות שלה, על פיתוחיה החקלאיים, הצבאיים, האקולוגיים והמחקריים. בנוסף, התקיימו פאנלים מקצועיים בהשתתפות אנשי מקצוע, שרים, אנשי הקהילה היהודית בצרפת ועוד.

 

אחד הפאנלים הסוערים ביותר עסק בבעיית האנטישמיות בצרפת, אנשי הקהילה היהודית הסבירו בלהט עד כמה המצב חמור, דיברו על פוסטים באינטרנט שמדברים בגנות היהודים, על כך שהממשלה עוצמת את עיניה ומנסה לעבור הלאה מבלי להעניש, וגם על יהודים שמפחדים להתלונן – מעדיפים להרכין ראש ולהמשיך הלאה מתוך מחשבה שאם יעברו על הדברים בשתיקה, זה לא יקרה שוב. מנגד, נשמעו קולות כעוסים שקראו להגיב, ואמירות כמו, אם נרכין ראש כעת, נחטוף מכה חזקה יותר. מצד הקהל נרשם כעס באשר לחוסר התמיכה של ארה"ב ולדבריו של מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, שמילאו את הכותרות בתחילת השבוע.

 

שר התיירות, עוזי לנדאו, שנאם בכנס, אמר שארה"ב ואירופה לא מבינות את תמונת המצב במדינות הערביות השכנות לנו. לנו אין מדינות כמו קנדה לגבולותינו, וגם לא מדינות כמו גרמניה ושוויץ, אמר והוסיף, התמונה אצלנו שונה, אנחנו עומדים מול אוייבים. לשאלה האם ישראל צריכה להתערב בנעשה בסוריה, ענה לנדאו שאל לנו להתערב, אלא לעמוד חזקים ומאוחדים, ולהגיב אך ורק במקרה של התקפה. עוד הוסיף השר לנדאו שעלינו לדאוג לשלום הוגן לכולם ולא לוותר על הביטחון שלנו בדרך.

 

מימין: שר החקלאות יאיר שמיר, שר התיירות עוזי לנדאו ויו"ר קק"ל אפי שטנצלר ()
מימין: שר החקלאות יאיר שמיר, שר התיירות עוזי לנדאו ויו"ר קק"ל אפי שטנצלר

 

אין ספק שיהודי צרפת חיים בדואליות בכל הקשור להתנהלותם כיהודים – מצד אחד, הם גאים ביהדותם ובארוחת הערב החגיגית שאירחו בכירי הקהילה היהודית בצרפת, הם התרגשו לשמוע חדשות מישראל, ודמעות עלו בעיניהם כששמעו את חברי המשלחת הישראלית, שכללה אנשי תקשורת, שרים שירי ערב שבת בעברית. "זה גורם לנו להרגיש בטוחים", סיפרו. מצד שני, מחוץ לדלתות הסגורות הם לא יעזו לחשוף את יהדותם, חוששים לגורלם.

 

כך, באותה מידה, מתנהלת הקהילה היהודית בצרפת אל מול גלי האנטישמיות – מצד אחד, הם כועסים, אך מצד שני, הם מפחדים להגיב. הוודאות היחידה היא בחוסר הוודאות – יודעים שמשהו הולכים לקרות, אבל לא יודעים מה ולא יודעים כיצד זה ישפיע עליהם.

 

מעודדים ומתעודדים

כ-18 אלף איש הגיעו לכנס קק"ל, הוכחה לכך שעל אף ההפגנות האנטישמיות והאיום בהפגנות פרועות - כמו גם איומים שאף קיבלו ביטוי מעשי, כששבוע לפני הכנס התקיימה מתקפת סייבר על אתר הארמון בו התקיים האירוע, כולל איומים ומסע לחצים אינטרנטי נגד מנהל הארמון, לבל יאפשר את קיום הכינוס הפרו ישראלי וציוני – אנשים רוצים להכיר את ישראל, רוצים לדעת ולשמוע, ויותר מזה, מבקשים חיזוק לאהבה שלהם כלפי הארץ.

 

יש שיגידו שיהודי צרפת צריכים לעלות ארצה, יש שיאמרו שמפגן שכזה למען ישראל הוא טעות משום שהוא רק מלבה יותר את האש נגדנו, ויש שידרשו להמשיך כך, להרים ראש ולהיות גאים ביהדותנו ובארצנו, כדי להוכיח שעם ישראל ממשיך וימשיך להתקיים, כמו שאמר שטנצלר טרם הכנס, "ההפגנות והאיומים לא ירתיעו אותנו, להיפך הם רק מוכיחות עד כמה דרכנו צודקת ונכונה".

 

  • הצטרפו אלינו לעמוד גיבורי הסביבה

 

 

לפנייה לכתב/ת
מימין: השר יאיר שמיר, השר עוזי לנדאו ויו"ר קק"ל אפי שטנצלר
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים