שתף קטע נבחר

ארה"ב על נאום ליברמן: מסר חזק, במיוחד ממנו

דוברת מחלקת המדינה שיבחה את שר החוץ על דבריו בעד תהליך השלום, וציינה כי יש להם חשיבות מיוחדת נוכח דעותיו בעבר. "זוהי הצהרה חזקה, אך עדיין יש מתנגדים להסכם"

ניסיונו של שר החוץ אביגדור ליברמן להציג עמדה מתונה יותר לא חמק מעיניהם של האמריקנים. שעות לאחר שיו"ר ישראל ביתנו הצהיר כי הוא תומך בהסדר עם הפלסטינים ובמאמציו של המזכיר ג'ון קרי, הגיע תורה של וושינגטון להגיב - ולשבח את דבריו. "זוהי הצהרה חזקה ומסר חזק, במיוחד בהתחשב בהיסטוריה שלו ובדעותיו בנושאים אלו בעבר", אמרה אמש (יום ו') דוברת מחלקת המדינה ג'ן סאקי. יחד עם זאת, היא הדגישה: "אין זה אומר שאין עוד מתנגדים לתהליך השלום".

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

סאקי המשיכה ואמרה כי גם אם בישראל עדיין נשמעות התנגדויות לפתרון שתי המדינות, "אנחנו מלאי תקווה שנוכל לחזור ולהתמקד בנושאים הקשים העומדים לפנינו", היא ציינה. בדבריו על המשא ומתן הצהיר ליברמן כי "אני בהחלט בעד הסדר עם הפלסטינים, אבל נגד להיות פראייר ומספיק היינו פראיירים בעבר. אני לא רוצה הסכם מלא בחורים כמו גבינה שוויצרית. גם נכונות כמו שיש בעולם הערבי המתון אני לא זוכר. יש לנו הזדמנויות כפי שמעולם לא היו ואנחנו חייבים לנצל אותן". לדבריו, "שלמות העם חשובה משלמות הארץ".

בשלב זה אין מועד ליציאה של מזכיר המדינה קרי לסבב שיחות נוסף בארץ. עם זאת, השליח המיוחד מרטין אינדיק וצוותו עדיין שוהים בישראל ופועלים לקרב בין עמדות שני הצדדים ולגבש הסכם מסגרת. ליברמן, שנאם במועדון המסחרי והתעשייתי בתל אביב, התייחס גם להתקדמות המגעים וציין כי "קרי מוביל את התהליך בצורה נכונה. אנחנו מדברים כרגע על העקרונות כדי שנוכל לנהל זאת עם הפלסטינים בצורה ישירה בלי מתווכים".

 

היחסים בין ישראל לארצות הברית ספגו מכה בתקופה האחרונה, על רקע אמירות בוטות של כמה בכירים ישראלים נגד המזכיר קרי. בנאומו ניסה ליברמן לפייס את האמריקנים וציין כי הוא ידיד אמת של ישראל. לדבריו, "מתקיימת תחרות רטורית מי יותר בוטה, מי יותר מתלהם. אני לא רואה חוכמה לקחת ידידים ולהפוך אותם לאויבים. צריך להרגיע".

 

בעבר, יש לציין, התבטא ליברמן בצורה אחרת ופחות שמח על ההתערבות הבינלאומית בעניין הסכסוך. בכינוס מפלגתו לפני כשנה הוא ציין כי תשומת לב בעולם למשא ומתן עם הפלסטינים היא מוגזמת בעיניו. "הקהילה הבינלאומית נכשלה בפתרון כל הסכסוכים, לא משנה באיזו יבשת ובאיזה מקום, ומחפשת לפצות את עצמה דווקא בוויכוח עם הפלסטינים", אמר. "מעורבות היתר הזו של הקוורטט, האיחוד האירופי, האו"ם והשליחים למיניהם רק מרחיקה את פתרון הבעיה. אנחנו לא צריכים פה שום שמרטף או בייביסיטר. אם רוצים לפתור את הבעיה - תנו לנו להתמודד עם הפלסטינים לבד".

 

בכיר איראני תקף את ישראל, האמריקנים מחו

קרי, מצדו, הצהיר ביום חמישי כי הוא נותר מסור למאמצי השלום במזרח התיכון, חרף הביקורת שמטיחים בו. "הותקפתי בעבר על-ידי אנשים שהשתמשו בכדורים אמיתיים, לא במילים, ואני לא מתכוון להיבהל", הוא הדגיש בריאיון לרשת CNN. לרוע המזל, יש כמה אנשים בישראל ובקרב הפלסטינים וכן בעולם הערבי ובכלל שאינם תומכים בתהליך השלום. יש במיוחד אנשים שלא תומכים בפתרון שתי המדינות. מה שחשוב הוא להסתכל על הצד החיובי, והוא שמרבית הישראלים, מרבית הפלסטינים ומרבית האנשים באזור מאמינים בשלום ורוצים שלום, ומאמינים שהשלום יחזק את כולם".

 

הוא חזר והבהיר כי ארצות הברית נשארת מחויבת לביטחון ישראל, כמו שהצהיר באחרונה הנשיא ברק אובמה עצמו בנאום מצב האומה שנשא בפני הקונגרס. הוא ציין אז כי "ישראל היא מדינה יהודית ותמיד נעמוד לצדה". עדות לכך ניתן היה לראות גם היום, בתגובה של פוליטיקאים אמריקנים להתבטאות חמורה נגד ישראל מצד בכיר איראני.

 

המשלחת האמריקנית שהגיעה לתוניסיה לרגל החגיגות החוקה החדשה, נטשה את אולם האסיפה הכללית בבירה תוניס במהלך נאומו של יו"ר הפרלמנט האיראני, עלי לריג'אני, לאחר שהוא ביקר בחריפות את ארה"ב ואת ישראל. בין היתר, הוא אמר כי ישראל היא "גידול סרטני" באזור, והאשים אותה ואת ארצות הברית בניסיון "לעקר" את מהפכות האביב הערבי.

 

בטקס נכח גם הנשיא הצרפתי פרנסואה הולנד. בהמשך פרסמה השגרירות האמריקנית בתוניסיה הודעת גינוי, שבה ציינה כי "הנציג האיראני השתמש במה שאמור היה להיות טקס שמכבד את הישגיה של תוניסיה, כפלטפורמה לגינוי ארצות הברית". בהודעה נכתב עוד כי המשלחת עזבה את האירוע לאחר "האשמות כוזבות והתבטאויות שאינן הולמות".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 07/02/2014 23:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי דקל
ליברמן בנאומו המדיני
צילום: חגי דקל
מומלצים