שתף קטע נבחר

כל מה שצריך לדעת כשמנסחים הסכם גירושין

איך למנוע מחלוקת על משמורת הילדים, כיצד לחשב נכון את המזונות, מה עושים כדי לוודא שבן/בת הזוג לא מסתיר נכסים, ולמה אסור לקבוע סנקציות על מי שיסרב בסוף לתת גט? מדריך שיסייע להישאר חברים אחרי הפרידה

הסכם גירושים טוב הוא כזה שאחריו לא נקלעים לתביעות בבתי משפט. ההסכם אמור לעמוד בתוקפו לאורך שנים ולתת מענה לסיטואציות שמתעוררות מרגע הפרידה ואילך. אז מה חשוב לדעת כשרוצים לסיים את קשר הנישואין ברוח טובה וללא מלחמות? הסכם גירושים נכון יכלול ארבעה פרקים עיקריים: הגירושים עצמם, מזונות הילדים, משמורת הילדים (כולל הסדרי הראייה והביקורים) וחלוקת הרכוש המשותף. על מזונות אישה ועל הכתובה מקובל לוותר אם מגיעים להסכם.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

הגירושין

פרק זה עוסק בתהליך סידור הגט בבית הדין הרבני. יהודים חייבים להתגרש בטקס דתי בבית הדין, גם אם התחתנו בנישואים אזרחיים. אם אתם לא משוכנעים שהיחסים הגיעו לסיומם, כדאי לשלב הסכמה על פרק זמן של ניסיון שלום בית, ניסיון פרידה או טיפול זוגי.

 

אסור להטיל סנקציות כמו קנס או פיצוי על צד שמסרב בסופו של דבר להתגרש. לפי ההלכה, גט שניתן שלא מרצון חופשי נקרא "גט מעושה", והוא אינו תקף. תנאי כזה עלול דווקא לסכל את מתן הגט, ולאפשר לסרבן לדרוש תמורה חדשה בעד הגט, שלא נזכרה בהסכם.

אילוסטרציה. לשבת עם דפי החשבון וכרטיס האשראי (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה. לשבת עם דפי החשבון וכרטיס האשראי(צילום: shutterstock)

מזונות ילדים

השופט או השופטת שיושבים בבית המשפט אינם מכירים אתכם. הם עלולים להיחשף למניפולציות של אחד הצדדים – כגון ניפוח הוצאות או הסתרת הכנסות - ולקבוע מזונות בלתי הולמים. אין לדעת מראש מי מכם ייפגע מזה, ולכן עדיף שאתם עצמכם תקבעו את המזונות, לפי רמת החיים האמיתית של המשפחה. קחו את דפי חשבון הבנק ואת פירוט כרטיסי האשראי, ותראו באמת כמה עולים לכם הילדים כל חודש.

 

מעבר להוצאות ספציפיות של הילדים, כמו חוגים או מוסדות חינוך, יש כלל שלפיו החלק של הילדים בשכר הדירה ובהוצאות החזקת הבית (מים, חשמל, טלפון, ארנונה, גז וכו') משתנה לפי מספרם. ילד אחד – חלקו שליש. שני ילדים – 40%. שלושה ילדים – 50%. אל תשכחו את המזונות לתקופת השירות בצבא, כדי שלא תאלצו לחזור שוב לבית המשפט. חיילים בשירות חובה זכאים למזונות בשיעור שליש מהסכום שקיבלו עד גיל 18. אם הילדים החיילים גרים עדיין עם האם – מקובל לשלם סכומים אלה לידיה.

 

חשוב לדעת שמזונות מצמידים למדד המחירים לצרכן רבעונית, קרי אחת לשלושה חודשים, ללא הפרשי הצמדה למפרע – שני מדדים מפסידים, ואחד מקבלים.

 

משמורת ילדים

כאן צריך להחליט אם הילדים יגורו עם אחד ההורים או במשמורת משותפת. אם בוחרים במשמורת משותפת, קחו בחשבון ששניכם תצטרכו לגור קרוב למוסדות החינוך של

הילדים, כלומר גם קרוב האחד לשני. ויש לזכור שלא תמיד קל להישאר שכן של האקס, לראות את בני הזוג החדשים, הן לילדים והן לבני הזוג.

 

טעות נפוצה בהסכמי גירושין היא שלא מפרטים מספיק את הסדרי הראייה בחגים או בחופש הגדול, ואז מובילים הריבים בחזרה לבית המשפט. רצוי לשלב בהסכם טבלה מסודרת של כל החופשות ממוסדות החינוך ולחלקן בין ההורים.

 

חשוב להתייחס לאפשרות שצד אחד יעבור דירה למקום מרוחק, ולקבוע מי יהיה אחראי להסעת הילדים לביקורים במקרה כזה. כן חשוב להסדיר את נושא החופשות בחו"ל ולנסות למנוע אפשרות של "חטיפת" הילדים לחו"ל על ידי קביעה שמקום המגורים הקבוע של הילדים הוא בישראל.

 

חלוקת הרכוש המשותף

אסור לכם לחתום על הסכם גירושים מבלי שיש לכם את כל המידע על היקף הנכסים שרשומים על חשבון בן הזוג. אם חתמתם כבר על הסכם גירושים,

ופתאום תגלו שהיו עוד נכסים, או יותר כספים, כבר לא תוכלו לתבוע.

 

בכל הסכם גירושים יש סעיף של ויתור על תביעות וטענות שנועד להקנות לו סופיות. מומלץ לבקש מבן הזוג דפי חשבון ואישורי יתרות, ואפילו ייפוי-כוח, שיאפשר לכם לפנות ולברר בעצמכם מה חסך הצד השני, וגם לשלב בהסכם סעיף שמטיל סנקציה על מי שמרמה ומסתיר נכסים. אפשר למשל לקבוע שאם יתגלו נכסים שהוסתרו, אזי הצד המרומה יקבל לא רק 50% מהם, אלא למשל 75%.

 

תוקף של פסק דין. אם תפעלו לפי הכללים האלה, תוכלו לבנות שלד של ההסכם. עשיתם זאת? יופי. אתם קרובים מאוד לקו הסיום. כעת דאגו לנסח יחד הסכם והגישו אותו לאישור בית המשפט. ללא אישור כזה, אין להסכם תוקף. לאחר אישור ההסכם נותר רק לפנות לבית הדין הרבני – להתגרש, ולהישאר חברים. בהצלחה!

פורסם לראשונה 10/02/2014 23:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים