שתף קטע נבחר

פתוח- סגור- פתוח: שנה לשמיים פתוחים

מה אנחנו חושבים על הסכם השמיים הפתוחים וכמה הוא השפיע על החופשות שלנו? רמז: לא הרבה, אבל אנחנו אופטימים. יומולדת שנה הוא זמן מצוין לסיכומים ומסקנות.

הסכם "שמיים פתוחים" שנחתם באפריל 2013 נועד להגביר את התחרות בתחום התעופה בישראל ולהוזיל את המחירים לצרכן. המרוויחים העיקריים מהמהלך היו אמורים להיות הנוסע הישראלי והפועלים בשוק התיירות הנכנסת.

 

עוד כתבות בערוץ התיירות:

בשמלה אדומה ונעלי שטח: 5 טיולים לאוהבים

הסבר פניך לדייל: דיילים בשירות ההסברה של ישראל

לה סקי: 9 עיירות גלישה בצרפת

 

כוונת ההסכם הייתה להגביר את התחרות בין חברות התעופה הזרות והישראליות ובכך להוזיל את מחירי הטיסות, ובנוסף לאפשר טיסות למגוון רחב יותר של יעדים באירופה ומעבר לה, בזמני פעילות נוספים. במקביל גם העוסקים בתיירות הפנים בישראל אמורים היו להרוויח מגידול במספר התיירים ארצה.

 

הכל פתוח. שמיים פתוחים (צילום: shutterstock)
הכל פתוח. שמיים פתוחים(צילום: shutterstock)

 

מה קורה בשטח? הציבור לא בהכרח מרגיש את הירידה במחירים ובעיקר מבולבל. בסקר שנערך בסוף חודש ינואר לקראת תערוכת התיירות הבינלאומית IMTM 2014, נמצא כי למרות ש-98% שמעו על ההסכם, רק 4 מכל 10 ישראלים חושבים שבעקבות ההסכם יוכלו לטוס יותר.

 

רוב הציבור לא יודע האם בכלל חלו שינויים במחירי הטיסות לחו"ל בחצי השנה האחרונה (57%), כאשר בקרב אלו שציינו שינויים במחירים, 40% ציינו שעלו ו-35% אמרו שירדו. 25% אמרו כי לא חל שינוי במחירי הטיסות.

 

39% מהיוצאים לחו"ל חושבים שיוכלו לטוס יותר מכפי שזה היום במסגרת ההסכם "שמיים פתוחים" ו – 50% שזה לא ישנה את תדירות הטיסות שלהם. צעירים עד גיל 29 חושבים במיוחד שזה יאפשר להם לטוס יותר (56%).

 

"ענף התיירות של ישראל פרח ב-2013 בעקבות שמיים פתוחים" מסביר אייל שמואלי- ממייסדי IMTM ומו"ל עיתון התיירות Israel travel news, "הן בתיירות הנכנסת והן בתיירות היוצאת. כעת עם יישומם של הסכמי שמיים פתוחים עם האיחוד האירופי נרגיש עוד יותר את תוצאותיו והתייצבות המחירים, שבחודשים האחרונים היו מבלבלים מאוד למי שחיפש לעצמו טיסה זולה".

 

"הפירות הדו כיווניים של ההסכם הם היתרון החשוב ביותר שלו, כיוון שישראל הפכה מצד אחד ליעד אטרקטיבי להרבה יותר תיירים עקב המחירים שהוזלו משמעותית, וגם הישראלים שידועים בצמא שלהם לחופשות בחו"ל, יוכלו להגביר את תדירות הטיסות שלהם ובמקביל את מספר הישראלים שייצאו לחו"ל. אני מאמין שבהמשך 2014 נראה שהבלבול שעולה מתוצאות הסקר כמאפיין את מרבית הציבור, יתחלף בצרכנות חכמה גם בענף התעופה ובשינוי ההרגלים של הזמנת חופשות."

 

בקרב אלו שציינו שיוכלו לטוס יותר במסגרת "שמיים פתוחים", 47% ציינו שישקלו לוותר על החופשה בחו"ל בשנה הקרובה בשל יוקר המחיה, כך שנראה שלמרות הכוונות הטובות מרבית הציבור כלל לא ייהנה מפירות ההסכם.

 

דנה לביא, סמנכ"לית השיווק של קבוצת הדקה ה-90, שבניגוד לעמיתיהם תמכו בחתימת הסכם השמיים הפתוחים, מדגישה כי "ניצני השלכות הסכם 'השמיים הפתוחים' כבר מראים אותותיהם לטובת הציבור הישראלי ובטווח הרחוק יעניקו שיפור משמעותי בהיצע ואטרקטיביות מוצרי התיירות לקהל בישראל כפי שנהוג במדינות העולם".

 

"אנו בטוחים כי ההסכם יאפשר לצרכן הישראלי לנפוש וליהנות מהיצע זמין ונגיש יותר בתקופות שאינן "תקופות השיא", קרי, לא בזמן החופשות (קיץ וחגים) ובזכות כך לצאת ליותר מחופשה אחת בשנה".

 

אז מה צריך לדעת על טיסות הלואו – קוסט?

הסכם שמיים פתוחים הביא לעלייה משמעותית בטיסות המוזלות לישראל, ממספר חד ספרתי של טיסות שבועיות לפני חמש שנים ל-55 טיסות בשבוע בחורף הנוכחי, מספר שצפוי לעלות ל-70 טיסות שבועיות לקראת עונת הנסיעות של פסח והקיץ.

 

 

משבר אמון. שמיים פתוחים (צילום: shutterstock)
משבר אמון. שמיים פתוחים(צילום: shutterstock)

 

אז נכון, נשמע טוב, רק חשוב לזכור שכשמזמינים בלואו קוסט יש לקחת בחשבון כי חברות הלואו-קוסט פועלות בעיקר באינטרנט ואת ההזמנות יש לבצע דרך האתרים השונים. מחיר הטיסות בנוי כך, שככל שתזמינו את הכרטיסים יותר זמן מראש כך מחיר הטיסה שלכם צפוי להיות זול יותר; המחירים הזולים המתפרסמים הינם המחירים ההתחלתיים, הם מיועדים למספר מקומות מוגבל, ונחטפים לרוב זמן קצר לאחר פרסומם. ככל שמתקרב מועד הטיסה מחירי הכרטיסים מזנקים. מעבר לכך, מחיר הטיסה אינו כולל תיקים ומזוודות, וכמעט שלא ניתן לאכוף על חברות הלואו-קוסט את חוק הגנת הצרכן באשר לביטול העסקה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
עולה עולה לנו. שמיים פתוחים
צילום: shutterstock
מומלצים