שתף קטע נבחר

השחקן החדש בתחום מיחזור הבקבוקים

תאגיד "אסופתא" מקים מפעל חדש לטיפול בבקבוקים ופחיות ומתגאה ב-70 יצרנים שהחליטו לעבוד איתו: המנכ"ל: "הם רוצים למחזר מה שיותר, אך בתנאים הוגנים"

התחרות מגיעה לתחום מיחזור הבקבוקים: תאגיד המיחזור "אסופתא", המתחרה של אל"ה (איסוף למען הסביבה) שבבעלות יצרניות המשקאות הגדולות בישראל, הקים מפעל חדש לטיפול בבקבוקים ופחיות משומשים סמוך לשפרעם.

 

עוד כתבות בערוץ כלכלה ירוקה :

הצעת חוק: סוף לשקיות הניילון בסופר

כששמים את האקונומיקה ליד הדגנים

פטנט ישראלי: סוללה סולארית שלא נגמרת

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

החקיקה קובעת כי על יצרני המשקאות לשלם לאחד התאגידים עבור הטיפול בבקבוקים ובפחיות בהתאם לכמות שאותה הוא מייצר. התנאים שמציע "אסופתא" נחשבים לאטרקטיביים יותר, אך באל"ה טוענים כי בניגוד למתחרה, הם מחויבים על פי חוק להקצות את הכנסותיהם לצרכי חינוך ולהחזיר את הכספים לסביבה, ודורשים שגם על "אסופתא" יוטלו חובות אלו.

 

 (צילום: אייל גוטמן) (צילום: אייל גוטמן)
(צילום: אייל גוטמן)

 (צילום: אייל גוטמן) (צילום: אייל גוטמן)
(צילום: אייל גוטמן)

 (צילום: אייל גוטמן) (צילום: אייל גוטמן)
(צילום: אייל גוטמן)

 

באסופתא, מנגד, מדברים על התנהלות אגרסיבית של אל"ה כמונופול שפועל למנוע תחרות. הממונה על ההגבלים העסקיים אף בדק את שוק מיחזור מיכלי המשקה וטען כי כניסת "אסופתא" תיטיב עם השוק.

 

אז מה יעשו במפעל החדש? ראשית, הבקבוקים והפחיות ייאספו בנקודות ברחבי הארץ ויגיעו במיכלים. בקבוקי הפלסטיק ירוכזו ויועברו למיחזור ואילו פחיות המשקה ייגרסו לריבועים ויועברו למפעלי אלומיניום. הזכוכית תועבר כפי שהיא למפעל "פניציה". בעתיד, אומרים ב"אסופתא", תתבצע גם גריסת זכוכית.

 

ירון ברדוגו, מנכ"ל "אסופתא", מספר כי עד כה הצטרפו לתאגיד 70 יצרנים, בהם יקבים בגודל בינוני:

"בחירתם של עשרות בעלי העסקים - מהמובילים בשוק המשקאות - להצטרף אלינו, רק מחדדת את הצורך באלטרנטיבה ראויה בשוק מחזור מיכלי המשקה. היצרנים רוצים למחזר מה שיותר בקבוקים, אך בתנאים הוגנים".

 

"אסופתא" מעניק ליצרנים פטור מדמי טיפול, שעומדים בדרך כלל על כ-7 אגורות למיכל באל"ה, בנוסף ל-30 אגורות על הפיקדון. בנוסף, ב"אסופתא" לא מבדילים בין סוגי מיכלי המשקה, למרות שהטיפול בזכוכית יקר יותר. 

 

מתאגיד אל"ה נמסר בתגובה: "תאגיד המיחזור אל"ה הוא גוף הפועל ללא מטרות רווח וכל השקעותיו נעשות לטובת איסוף ומיחזור בקבוקים לצד פעולות חינוך והסברה. לא בכדי, מובילה כיום ישראל במיחזור בקבוקי פלסטיק ואף עקפה את ארה"ב ואירופה בעמידה ביעדי מיחזור. אנחנו מקדמים בברכה כל גורם שמעוניין לתרום לעולם המיחזור בישראל ומצפים למעשים בשטח ולא להצהרות מכפישות בעלמא שאין בהן דבר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אייל גוטמן
המתקן החדש של "אסופתא"
צילום: אייל גוטמן
מומלצים