שתף קטע נבחר

יש הכרעה: כתב אישום חמור נגד הרב פינטו

כשבוע אחרי פרישת ניצב ארביב מאמץ היועמ"ש את המלצת הפרקליטות. הרב יואשם בעבירות של הצעת שוחד בסך 200 אלף דולר לתנ"צ ברכה וכן הדחה בחקירה, מתן טובות הנאה, הטרדת עד והלבנת הון. הרב פינטו ויתר על שימוע

מתן שוחד לתת ניצב אפרים ברכה, הדחה בחקירה תוך מתן טובות הנאה, הטרדת עד, הלבנת הון ועוד: פרשת "רב ניצב" הגיעה לרגע ההכרעה, והיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הודיע הערב (יום ד') כי אימץ את המלצת פרקליטות המדינה ויגיש בימים הקרובים כתב אישום חמור נגד הרב יאשיהו פינטו.

  

 

כתב האישום יתבסס על החקירה שמנהלת המשטרה זה שנה וחצי. הצעת השוחד הייתה לכאורה בסך של 200 אלף דולר, ומטרתה הייתה לשכנע את תנ"צ ברכה למסור לרב מידע - בין היתר על אודות חקירה משטרתית שהתנהלה באותה עת בנושא עמותת "חזון ישעיה" שפינטו היה קשור אליה. 

הרב יאשיהו פינטו. כתב אישום חמור (צילום:  גדי קבלו) (צילום:  גדי קבלו)
הרב יאשיהו פינטו. כתב אישום חמור(צילום: גדי קבלו)

אחר הצהריים, לאחר קבלת ההחלטה על הגשת כתב האישום, התקיימה פגישה בין היועץ וינשטיין לבין פרקליטיו של הרב פינטו - עורכי הדין אלי זוהר, רועי בלכר ומשה מזור. הפגישה ארכה כשעתיים ובסיומה לא הגיעו הצדדים להסכמות לגבי מסירת המידע על אודות ניצב מנשה ארביב, שבאמצעותו קיוו הפרקליטים למנוע הגשת כתב אישום נגד הרב. בסיום הפגישה הודיעו הסנגורים בשם מרשם כי הם מוותרים על זכותו לקיים שימוע.

 

פרקליטיו של הרב פינטו אמרו אחרי קבלת ההודעה על כתב האישום: "תגובתו של הרב פינטו תימסר בהרחבה במקום ובזמן המתאים לכך. החלטתו של היועמ"ש לא לפתוח בחקירה נגד ניצב במשטרה, חרף החשדות החמורים נגדו, והמלצת המחלקה לחקירת שוטרים לעשות כן, היא יותר מתמוהה. טרם נאמרה המילה האחרונה בעניין זה".

 

בהודעה על הגשת כתב האישום התייחס משרד המשפטים למידע שמסרו פרקליטי פינטו על ניצב ארביב: "בתחילת ינואר 2014 נפתחה במח"ש בדיקה בעניינו של ניצב ארביב בחשד לקבלת טובות הנאה שונות מגורמים המקורבים לרב פינטו. בשבועות האחרונים נבדקו החשדות האמורים. החוקרים ביצעו פעולות שונות על מנת לאמת או להפריך את המידע. כמו כן נתפסו מסמכים וראיות נוספות. תוצאת הבדיקה הראתה כי חלק מהמידע מצדיק קידום החקירה, בעוד שחלק מהמידע אינו מצדיק זאת. באשר לבדיקה בעניינו של ניצב ארביב, הרי שההחלטות בנושא תתקבלנה בהמשך, בשים לב למכלול נסיבות העניין, לרבות העובדה שהודיע על פרישה". יתכן שוינשטיין יסתפק בפרישתו של ארביב מהמשטרה. 

 

פרקליטו של ארביב, עו"ד גדעון פישר, מסר בתגובה להודעה על כתב האישום נגד הרב פינטו: "זוהי ההחלטה הראויה שעליה עמדנו החל מתחילת הפרשה. אנו מברכים את היועמ"ש ואת הפרקליטות על שלא נכנעו למסכת לחצים שלא היה לה תקדים במדינת ישראל".

 

ארביב טרף את הקלפים

הודעת הפרישה של ארביב בשבוע שעבר החזירה את פרקליטי פינטו לנקודת הפתיחה, שעה שהצורך והדחיפות הציבורית לחקור את הקצין ירדו ברגע שהפך לניצב לשעבר. עורכי הדין של פינטו לחצו להסתפק באישום בגין עבירות קלות שלא יביאו לעונש מאסר במידה ויורשע. הדבר נדחה על ידי היועץ וצוות התביעה. המשך הטיפול בפרשת ארביב ימשיך להיבחן.

ארכיון. תנ"צ ברכה עם הרב פינטו ()
ארכיון. תנ"צ ברכה עם הרב פינטו
 

הפרשה שבגינה יעמוד הרב פינטו לדין התפרסמה באוקטובר 2012: הוא ורעייתו נחקרו במשטרה בחשד למתן שוחד לתנ"צ ברכה, ראש חטיבת החקירות ובעבר סגן ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה.

 

על דבר אחד אין חולק – מזוודה עם מאות אלפי שקלים הועברה מידיה של הרבנית, אשתו של פינטו, לאשתו של תת-ניצב ברכה. ברכה עדכן את הממונים עליו שמדובר במזוודת שוחד, לכאורה בתמורה למסירת מידע פנימי בנוגע לחקירה נגד עמותת "חזון ישעיה" שפינטו קשור אליה. הרב, מצדו, טען שמדובר בתמיכה בברכה, שהיה אחד מחסידיו ונזקק לעזרה.

 

מהמרכז הקהילתי "שובה ישראל" המייצג חסידים של הרב פינטו נמסר: "אנו משוכנעים בצדקתו המוחלטת של הרב. במהלך הימים הקרובים נחשוף בפני הציבור בישראל את מסכת ההתרחשויות בפרשה מאז 2010, אז הרב פינטו היה קורבן בפרשיית סחיטה ואיומים בארה"ב. כשכלל מסכת האירועים מנקודה זו ועד היום יחשפו, הציבור יוכל לשפוט מי המאשים ומי הנאשם בפרשה זו".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו קובי נחשוני ואלי סניור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילן סירוטה
הרב פינטו
צילום: אילן סירוטה
מומלצים