שתף קטע נבחר

"חוק הותמ"ל - הסטת הכישלון של האוצר"

התנגדות של ארגוני תכנון וסביבה ליוזמת שר האוצר לפיד, להקים מוסד תכנון חדש לזירוז בנייה: "החוק הוא הסטה של האשמה מהגורם האחראי למצב - אגף התקציבים באוצר - שכשל בתפקידו לאורך הדרך, לגורמים אחרים"

נציגי הירוקים וארגונים תכנוניים ממשיכים להביע התנגדות חזיתית להצעת האוצר להקים מוסד תכנון לאומי חדש . על רקע הדיון שייערך מחר בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת בנושא, כינסה היום (א') החברה להגנת הטבע תדרוך עיתונאים, במסגרתה הציגה חזית רחבה של מתנגדים להצעת החוק לקידום בנייה במתחמים מועדפים לבנייה (חוק הותמ"ל - ועדה לתוכנית מועדפת לדיור). 

 

 

על פי הצעת החוק, הוועדה לתוכנית מועדפת לדיור תחזיק בסמכויות לאישור תוכניות של עשרות אלפי יחידות דיור למגורים, בין היתר במרכז הארץ, ותטפל בכל שלבי התוכנית המאושרת. באוצר הבהירו כי דרך זו תוביל לקיצור משמעותי של משך הזמן שבין איתור המתחמים שיפותחו לבין תחילת הבנייה.

 

אולם בתדרוך העיתונאים אמרו נציגי החברה להגנת הטבע כי התוכנית של האוצר תגרום לפגיעה בסביבה, בבריאות האזרחים, בציבור ובדמוקרטיה. אדריכל חיימי שניידר, נציג פורום התכנון, אמר כי "לצערי, נותנים תרופה לא נכונה לאבחנה שגויה. הבעיה היא לא מערכת התכנון, אלא הר של חסמים שמונעים מימוש של יחידות דיור".

 

שניידר הזהיר כי "מה שיקרה הוא שיעלו את המלאי של הדירות, אבל אותם חסמים רק יחמירו את המצב, ובטח שלא יפתרו אותו. צריך למפות את הר החסמים ולהכין תוכנית לאומית לפתיחתם, בטווח המיידי והבינוני רק אלו יעזרו. המשך עסקים כרגיל, כמו מה שקורה עכשיו, יוביל לקטסטרופה".

 

"פריפריה משובחת תיתן פייט למרכז הארץ"

עוד אמר שניידר כי "בטווח הבינוני והארוך, רק פריפריה משובחת והכנת תוכנית לאומית להשבחת הפריפריה, ולא רק כבישים, אלא גם תעסוקה, חינוך ותרבות, יעזרו לפתרון המצב. פריפריה משובחת תיתן פייט רציני למרכז הארץ. את כל אלה אמורה לעשות הממשלה, אך במקום זה היא עושה פעולות שגורמות לפריפריה לגסוס ולהתרחק מהמרכז".

 

פרופ' ערן פייטלסון מהאוניברסיטה העברית, שמשמש כיועץ בנושאי תכנון עבור השלטון המקומי, הוסיף כי "החוק הוא הסטה של האשמה מהגורם האחראי למצב - אגף התקציבים באוצר - שכשל בתפקידו לאורך כל הדרך, לגורמים אחרים שאינם אשמים בבעיה. משבר הדיור הוא בראש ובראשונה כשל של אגף התקציבים, ששמח להפנות את האש לכיוון אחר, זה בהחלט קל יותר והכי פשוט לזרוק את האשמה על מערכת התכנון".

 

נציגי החברה להגנת הטבע הציגו בתדריך תוכנית בת 10 שלבים לפתרון משבר הדיור, שכללה בין היתר פתיחת חסמים למימוש המלאי הקיים של מאות אלפי יחידות דיור מתוכננות; חיזוק ושיפור מוסדות התכנון והרישוי הקיימים; חידוש מלאי הדיור הציבורי; ומתן תמריצים להגדרת דירות להשכרה ארוכת טווח ודיור-בר השגה במחיר מוזל.

 

עוד כללה התוכנית יצירת רגולציה לשוק השכירות הפרטית; הגדלת הסיוע הממשלתי לרכישת דירה; מציאת פתרונות למחסור הגדול בדיור באוכלוסייה הערבית והחרדית בישראל; קידום מואץ של פרויקטים להתחדשות עירונית; קידום מהיר של מערכות להסעת המונים; וכן פיתוח הפריפריה באמצעות הקמת תשתיות לאומיות של תעסוקה, חינוך, תחבורה, שירותי ציבור ותרבות, במקום השקעה מסיבית בהקמת יישובים קטנים וסלקטיביים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים