שתף קטע נבחר

חסידים מכרו חלקי F-4 לטהרן? 'הם בחופשה'

כמו לפני עשור, אביחי ויינשטיין ואלי כהן שוב חשודים בניסיון למכור חלקי חילוף למטוס קרב לאיראן דרך חברה מבנימינה. בחסידות בבני ברק טוענים שהם שוהים בחו"ל: "כל אחד נסע לעיסוקיו"

"איפה אביחי ויינשטיין ואלי כהן? אחד באירוע משפחתי, שני בחופשה משפחתית". כך לפחות טענו השבוע בחסידות פרמישלאן בבני ברק, בעקבות הפרסומים שלפיהם השניים שוב חשודים בניסיון להעברת נשק מישראל לאיראן - עשר שנים אחרי מעצרם הקודם.

 

עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

 

שני סוחרי הנשק, שכבר נעצרו ב-2004 בחשד למכירת חלקי חילוף של מטוסי פנטום לטהרן בעזרת חברה שהקימו מבנימינה, שוב חשודים בפרשה דומה - ושם החברה הפעם הוא RSP. כמו אז, גם הפעם המוצא הוא בנימינה, הנשק - חלקים רזרביים למטוסי F-4 והיעד - הרפובליקה האיסלאמית. לדברי עו"ד חיים משגב, שייצג את השניים בפרשות העבר, בפרשה ב-2004 לא הוגשו נגד השניים כתבי אישום, ואילו באחת הפרשות שקדמו ל-2004 הוגש כתב אישום מצומצם נגד אלי כהן בלבד, שהסתכם ב-10,000 שקל קנס ובשלושה חודשים מאסר על תנאי.

בניין החברה ברחוב האסיף בבנימינה (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
בניין החברה ברחוב האסיף בבנימינה(צילום: ג'ורג' גינסברג)

מטוסי פנטום של חיל האוויר האיראני ()
מטוסי פנטום של חיל האוויר האיראני
  

עו"ד משגב אמר כי הוא אינו בקשר עם השניים אך ידע לספר כי הם חיים כחסידים בחצר פרמישלאן בבני ברק. בשיחה עם אחד מחברי החסידות, הוא סיפר כי בתקופה האחרונה שוהים השניים בחו"ל.

 

"לא הצלחתי להשיג את ויינשטיין. וגם לא את כהן", מסר. "כל אחד נסע לעיסוקים שלו. אני יודע שנסע לאירוע משפחתי והשני לחופשה משפחתית. אני יודע שהם לומדים פה, אחד כבר לא נמצא חודש והשני נסע לפני שבועיים. והם נמצאים הרבה בחו"ל. לפני חודש נסע ויינשטיין ולפני שבועיים טס כהן".

 

השיחה איתם התקיימה לאחר שהשבוע פרסם עיתון יווני כי חקירה בינלאומית גילתה שסוחרי נשק ישראלים ניסו לשלוח חלקי חילוף של מטוסי פנטום לאיראן, דרך יוון. לפי הדיווח, המכולות נשלחו מהמועצה המקומית בנימינה-גבעת עדה ויעדן היה איראן.

 

העיתון ekathimerini טען כי חקירה אמריקנית-יוונית היא שהובילה לחשדות נגד סוחרי הנשק, שפעלו תוך הפרת אמברגו הנשק שהוטל על איראן. החקירה, שנערכה על ידי הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי בשיתוף עם היחידה היוונית הכלכלית ללוחמה בסמים ובנשק, העלתה כי המבצע בוצע בשני שלבים: האחד בדצמבר 2012 והשני באפריל 2013. בשני המקרים עקבו חוקרים יווניים אחר המכולות שהכילו את החלקים שהגיעו לאדמת יוון.

 

לפי הדיווח, המכולות נשלחו מהמועצה המקומית בנימינה-גבעת עדה ויעדן היה איראן.

המטען היה אמור להישלח דרך חברה יוונית בשם Tassos Karras SA, שהתגלתה כחברת קש. תיק החקירה האמריקני העלה כי סוחרי נשק ישראלים הם אלה שעומדים מאחורי העסקה.

 

במרס 2004 נחקרו אותם שני ישראלים - ויינשטיין וכהן - בחשד שתכננו לסחור עם איראן בכלי נשק מארצות הברית. השניים נחשדו כי תכננו להעביר לאיראן ציוד שכלל חלקי חילוף לפנטומים ולטילי קרקע-אוויר מסוג "הוק". אותו ציוד התגלה בסופו של דבר בפשיטה שערכה המשטרה על מחסן בבנימינה. כהן נחקר גם בשנת 2000, בחשד שסחר עם איראן בחלקי חילוף לנגמ"שים. שנתיים לפני כן נחקר ויינשטיין בנוגע לפרשה אחרת, של ניסיון מכירת נשק לאיראן דרך גרמניה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים זיו
אביחי ויינשטיין (משמאל) ואלי כהן
צילום: חיים זיו
מומלצים