שתף קטע נבחר

ספר: כך חשף זיגייר סודות על ריגול באיראן

עיתונאי אוסטרלי חושף בספר חדש שכתב על "האסיר X" כי זיגייר הדליף לאיש עסקים איראני פרטים על משימתו הקשורה בריגול אחר תוכנית הגרעין של טהרן

ספר חדש על בן זיגייר שכתב העיתונאי האוסטרלי רפאל אפשטיין חושף כי "האסיר X" נכלא משום שחשף את משימתו הסודית הקשורה בריגול אחר טהרן לאיש עסקים איראני. כך פורסם בסוף השבוע האחרון בתקשורת באוסטרליה.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

לפי אפשטיין, זיגייר נאשם משום שחשף פרטים על עבודתו בחברת תקשורת איטלקית שניהלה קשרים עם איראן. זיגייר, שלקח חלק במבצע הקשור לתוכנית הגרעין של איראן, גילה לאיש עסקים איראני שלמד איתו באוניברסיטה.

 

גורמים באוסטרליה ובישראל טענו בפני אפשטיין כי איש העסקים שהבין כי המידע שמסר לו זיגייר בעל ערך הדליף אותו לאיראן. לפי הספר, הנקרא "האסיר X", המידע הגיע לרשויות הביטחון האיראניות ושיחות בנושא זה בין טהרן לעיר בירה באירופה, יורטו על ידי מכשירי המעקב הישראליים.

 

ספרו של אפשטיין על זיגייר, שהתאבד בתאו בכלא איילון ב-2010, סוקר גם את מצבו הנפשי הרגיש של האסיר בשנה האחרונה לחייו. כמו כן, הספר נוגד דיווחים קודמים על זיגייר, לפיהם ביצע עבירות הקשורות לכאורה בניסיונו הכושל לגייס סוכן כפול לבנוני לשורות החיזבאללה.

 

עוד עולה מהספר כי סוכנויות הביון האוסטרליות עקבו אחר זיגייר בזמן

חופשתו במלבורן ב-2009. אפשטיין מתאר בספרו את המעקב שערכו אחריו הרשויות באוסטרליה בשל שימושו בדרכונים אוסטרליים במבצעיו במוסד. מבצע המעקב אחר זיגייר לא נידון על ידי ממשלות ראד וגילרד באוסטרליה.

 

זיגייר התאבד בתאו בכלא אילון בדצמבר 2010, שעות ספורות אחרי פגישה שבה הודיעה לו אשתו על כוונתה להתגרש ממנו. הוא נמצא כשעל צווארו כרוך סדין רטוב הקשור לחלון תא השירותים. חרף דו"ח חמור על חקירת נסיבות המוות שהגישה נשיאת בית משפט השלום במחוז מרכז, דפנה בלטמן קרדאי, בפרקליטות החליטו בסופו של יום כי אין מקום להגשת כתב אישום. הסדר עם הפרלקיטות קבע כי משפחתו של זיגייר תפוצה על ידי מדינת ישראל בארבעה מיליון שקל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עטיפת הספר
צילום: מתוך אתר The Australian
בן זיגייר
צילום: מתוך אתר The Australian
מומלצים