שתף קטע נבחר

יותר צעירה ונשית: ממשלת איטליה החדשה

מתיאו רנצי הציג את הקבינט החדש ובו 16 שרים, מחציתם נשים - הפעם ה-1 שבה נרשם שוויון בין המינים סביב שולחן הממשלה. ממוצע גילי השרים: 48.4

השלים את מלאכת הרכבת הכוורת: ראש ממשלת איטליה מתיאו רנצי נכנס בסוף השבוע לתפקידו והציג את הקבינט החדש שלו שכולל 16 שרים, מחצית מהם נשים - הפעם הראשונה בתולדות ארץ המגף שבה נרשם שוויון בין המינים ברשות המבצעת.

 

עוד חדשות בעולם :

נורתה, דיממה וצייצה 'אני מתה'. סמל המהפכה

מכסיקו: נתפס ברון הסמים המבוקש בעולם

 

רנצי, מנהיג "המפלגה הדמוקרטית", הפך בגיל 39 לראש הממשלה הצעיר ביותר ב-163 שנותיה של איטליה כמדינה מאוחדת. אולם, הוא לא הסתפק בהיסטוריה אישית משלו והושיב בשולחן הממשלה, כאמור, שמונה שרות: שרת ההגנה רוברטה פינוטי, בת 42, האישה הראשונה בתפקיד, שרת החוץ פדריקה מוגריני, בת 40, שרת החינוך סטפניה ג'אניני, בת 53, שרת הבריאות ביאטריס לורנצין, בת 42, השרה לעניינים אזוריים מריה כרמלה לנצטה, בת 64, השרה למנהל ציבורי מריאנה מאדייה, בת 33 והשרה שאחראית לקשר עם הפרלמנט מריה אלנה בוקי, בת 32.

 

שמונה שרות עליו בממשלה. רנצי, הנשיא נפוליטנו והמינויים הטריים בממשלה (צילום: גטי אימג'בנק) (צילום: גטי אימג'בנק)
שמונה שרות עליו בממשלה. רנצי, הנשיא נפוליטנו והמינויים הטריים בממשלה(צילום: גטי אימג'בנק)

ראש הממשלה הצעיר ויתר על תפקידי השר לענייני אירופה והשר לאינטגרציה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ראש הממשלה הצעיר ויתר על תפקידי השר לענייני אירופה והשר לאינטגרציה(צילום: רויטרס)

עם מינויה של בוקי, עורכת דין מפירנצה, היא הפכה לשרה הצעירה ביותר בממשלה שתהיה אחראית גם על הרפורמה החוקתית. בכלל, ממוצע הגילים בממשלה האיטלקית החדשה עומד על 48.4 - שיא חדש לעומת זה שנקבע על ידי ממשלתו של סילביו ברלוסקוני שבה עמד ממוצע הגילים על 49.7.

 

ביקורת: "שרים חסרי ניסיון ציבורי"

באיטליה היו מי שמתחו ביקורת על המינויים החדשים של רנצי בשל העובדה שחלק ניכר מהשרים החדשים בקבינט שלו חסרי ניסיון ציבורי. אלא שלתפקיד החשוב ביותר בממשלת איטליה, לצד ראש הממשלה, דאג רנצי למנות איש עם ניסיון רב והושיב את פייר קרלו פאדובן בתפקיד שר האוצר. פאדובן, בן 64, הוא פרופסור לכלכלה שהיה בעבר הכלכלן הבכיר של הארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי (OECD).

 

רנצי לא מינה שר לענייני אירופה וביטל את משרד האינטרגציה שבראשו עמדה עד לא מזמן השרה השחורה הראשונה בתולדות איטליה, ססיל קיינג'ה, שהייתה יעד למתקפות רבות על רקע גזעני. כאשר נשאל על הרכב הממשלה הצעיר, השיב ראש הממשלה הטרי: "אם אתם יכולים לקבל ראש ממשלה כמוני מתחת לגיל 40, זהו סימן לכל אותם ילדים שאומרים שלא הכול אפשרי באיטליה. זה לא כך". בימים האחרונים מנסה רנצי לאותת לקהילה הבינלאומית שממשלתו החדשה מתכוונת לבצע רפורמות במדינה במהירות האפשרית.

 

משמאל: שרת החוץ מוגריני, השרה לעניינים אזוריים לנצטה, השרה למנהל ציבורי  מאדייה והשרה שאחראית לקשר עם הפרלמנט בוקי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
משמאל: שרת החוץ מוגריני, השרה לעניינים אזוריים לנצטה, השרה למנהל ציבורי מאדייה והשרה שאחראית לקשר עם הפרלמנט בוקי(צילום: EPA)

16 שרים בממשלה החדשה ברומא (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
16 שרים בממשלה החדשה ברומא(צילום: רויטרס)

 (צילום: גטי אימג'בנק) (צילום: גטי אימג'בנק)
(צילום: גטי אימג'בנק)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

רנצי, שהיה ראש העיר פירנצה ונהנה מזינוק מטאורי ב"מפלגה הדמוקרטית", מפלגת המרכז-שמאל, הפך לכוכב עוד לפני הבחירות שנערכו בפברואר שעבר, ונהנה מזינוק נוסף בפופולריות בעקבות אי הצלחתה של המפלגה בראשות פייר לואיג'י ברסני להשיג ניצחון מוחץ מספיק שיאפשר לה להקים ממשלה מבלי שמפלגות הימין יקחו בה חלק. בבחירות ההן הושג למעשה שוויון כמעט מוחלט בין המרכז-שמאל בראשות "המפלגה הדמוקרטית" למרכז-ימין בראשות ברלוסקוני, ואנריקו לטה מ"המפלגה הדמוקרטית" מונה כמועמד פשרה להקים ממשלת אחדות.

 

רק מעטים האמינו שרנצי יגיע כה מהר לכיסא ראש הממשלה, אולם אחרי שכבש לאחרונה את הנהגת המפלגה הדמוקרטית הוא הוביל בה מהלך שאילץ את ראש הממשלה לטה, גם הוא כאמור איש המפלגה, להתפטר ולפנות לו את הדרך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
רנצי לצד השרות החדשות
צילום: רויטרס
מומלצים