שתף קטע נבחר

קרב חילוני-חרדי: סינמה סיטי בי-ם, לא בשבת

מתחם הבידור החדש ייסגר בשבת וקריאה לשינוי צפויה להיתקל במחסום פוליטי עירוני. היזמים: אם מישהו יפתח בשבת גם אנחנו נפתח. ברקת: זה נושא מורכב

בצל ויכוח פומבי על אופיו ומאבק על סגירתו בשבת, ייפתח הערב (ג') בירושלים מתחם "הסינמה סיטי". ההסכם המקדים בין היזמים למדינה קבע כי המסעדות ובתי הקולנוע במתחם לא יפעלו בשבת. ההחלטה הובילה לוויכוח עירוני בין חרדים לחילונים, לעתירה לבג"ץ בנושא וכן להפגנה אזרחית הערב בשערי המקום.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו  

  

המתחם ממוקם בחניון הלאום, מול בית המשפט העליון. ההחלטה על הגבלת פעילותו התקבלה על ידי עיריית ירושלים, משרד האוצר וחברת "שפיר" שנשאה בעלויות הקמת החניון. במכתב משנת 2009 אישר האוצר לחברה את הקמת מרכז הבידור, אך הדגיש כי "אישורנו העקרוני ניתן ובלבד שלא תותר הפעלת המרכז בשבתות וחגים". בשנת 2010 אושר הנושא גם בוועדת הכספים העירונית ובמועצת עיריית ירושלים.

הפגנה נגד סגירת המתחם בשבת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הפגנה נגד סגירת המתחם בשבת(צילום: גיל יוחנן)

ככל הידוע, לא צפוי האוצר להתנגד לפתיחת המתחם בשבת, וכך גם היזמים לאון ומשה אדרי, שמפעילים מתחמים דומים אחרים בשבת. נראה כי יותר מכול מדובר במאבק נוסף על אופייה של הבירה. מחאה חריפה של הציבור החרדי מאיימת ללוות החלטה מעין זו, והרכב המועצה לאחר הבחירות האחרונות - שכולל התחזקות של הסיעות החרדיות - צפוי להקשות את אישורה.

 

במהלך טקס ההשקה המוקדם, התייחס ראש העיר ירושלים ניר ברקת לנושא ואמר כי עמדתו האישית "היא לא רלבנטית. אני לא אגיד אותה, היא רק יכולה לפגוע בתפקיד שלי". היזמים, לעומתו, הדגישו את התחרות הצפויה להם בעיר והבהירו כי "אנחנו בקולנוע מגיל 12 ומכירים את הענף מצוין. לעסק זה טוב שיש תחרות. החוק הוא לכולם. אם מישהו יפתח בשבת גם אנחנו נפתח בשבת, אולי אפילו לפניו".

 

בירושלים פועלים בשבת 12 אולמות קולנוע הנמצאים בשטחים פרטיים, ובהם "רב חן", "סמדר" והסינמטק. מלבדם, צפוי להיפתח בקרוב גם "מרכז שרובר", מתחם קולנוע על שטח פרטי שיפעל אף הוא בשבת.

 

האחים אדרי הסבירו כי "כשבאנו לירושלים הוא (מתחם שרובר) לא היה על המפה. אנחנו רוצים להיות להיות הגונים עם ראש העיר והוא יודע את זה. אם מחר בבוקר זה יקרה והוא ייפתח בשבת אין סיבה בעולם שאנחנו לא נפתח כי אחרת תהיה תחרות לא הוגנת". ברקת הגיב לדברים ואמר כי "זו עיר שיש בה סטטוס-קוו. יש דין אחר לשטח פרטי ולשטח ציבורי. הנושא מורכב, מדובר על קרקע ציבורית וחוזים קיימים. מה שיחליט בית המשפט אנו נכבד".

 

"הנושא תלוי ועומד בבג"ץ ונכבד כל החלטה שתתקבל בגינו", נמסר מעיריית ירושלים. גורם בעירייה הוסיף כי "הסינמה סיטי נמצא בשטח ממשלתי. בהסכם נקבע ביוזמת משרד האוצר כי המתחם יהיה סגור בשבת, והסכם זה הוא שאושר במועצה. אם יהיה הסכם חדש, הוא יובא בשנית להצבעה".

 

אנשי תנועת "התעוררות" צפווים להפגין באזור המתחם בשעה 19:00, עם פתיחתו בפועל. "בפתיחת המתחם אין כל פגיעה בציבור הדתי מאחר שהמקום רחוק משכונות מגורים בכלל ושכונות חרדיות בפרט", הסביר עופר ברקוביץ', סגן ראש העיר מטעם התנועה. "אין בדרישה זו שינוי של הסטטוס-קוו. מדובר ביותר מאשר מאבק על מרכז תרבות, אלא על היותה של ירושלים עיר פתוחה וסובלנית לכולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
מתחם במחלוקת. סינמה סיטי, היום
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים