שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  רק 4 שנים בכלא על מטען ב"טיב טעם". השופט: זה לא התפוצץ, קנס יכביד עליהם

  רצף החיסולים האחרון חשף את אוזלת ידה של המשטרה, אולם הסדר טיעון שנחתם עם שני נאשמים בייצור מטען חבלה בטיב טעם מדגים את הסלחנות של מערכת המשפט. "אילו המטען היה מופעל היו נגזרים לא פחות מ-7 שנים", אמר השופט ש"התחשב במצב הכלכלי" של העבריינים ולא קנס אותם

  זה היה יכול להיגמר באסון גדול. מטען חבלה שהונח בסניף "טיב טעם" בתחילת מרס 2013 ברחוב אבן גבירול בתל אביב לא התפוצץ. המשטרה פעלה הפעם ביעילות ועצרה את אלירן וקנין, אפי ג'רבי ואדם אלגזי. מספר חודשים לאחר מכן נחתם עם השניים הראשונים הסדר טיעון אתמול (ג') הם הורשעו בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, רכישת נשק וייצור נשק. אז מה העונש על ייצור מטען חבלה שעלול היה לפגוע בעשרות? 46 חודשי מאסר. מדוע? כי המטען לא התפוצץ. ומה הקנס? אין קנס. מדוע? כי מצבם הכלכלי של העבריינים קשה.

   

  עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  השופט צבי גורפינקל נימק את העונש הקל ואמר כי "אילו הופעל המטען, היו נגזרים עליהם לא פחות משבע שנות מאסר". על היעדר הקנס כתב: "לאור העובדה שהנאשמים נידונו לתקופת מאסר לא קצרה, ובהתחשב במצב הכלכלי הגרוע של משפחות הנאשמים ואשר ברור שאין ביכולתם לשלם קנס, כך שיהיה צורך בתוספת מאסר בגין אי תשלום הקנס, דבר שלו לא התכוונו הצדדים, או שמעמסת הקנס תוטל על משפחותיהם כאשר המצב הכלכלי שם אינו שפיר. בנסיבות אלה לאור תקופת המאסר שהוטלה אני נמנע מגזירת עונש של קנס".

   

  אבן גבירול מפונה עקב מטען, מרס 2013    ( צילום: אסי כהן)

  אבן גבירול מפונה עקב מטען, מרס 2013    ( צילום: אסי כהן)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

  רחוב אבן גבירול סגור לאחר גילוי המטען (צילום: אסי כהן) (צילום: אסי כהן)
  רחוב אבן גבירול סגור לאחר גילוי המטען(צילום: אסי כהן)

   

  השופט גורפינקל הוסיף והסביר: "השימוש באמצעי חבלה ומטענים הפך נפוץ, הוא פוגע בצורה קשה בשלום הציבור. בהתחשב בעובדה שהמטען לא הופעל ולא נפגע כל אדם אין לומר שהעונש המוסכם מקל עד כדי כך שאין לכבד את ההסדר ולפיכך אני מחליט לכבד את הסדר הטיעון".

   

  גם הפרקליטות שחתמה על הסדר הטיעון הודתה כי מדובר בעבירה חמורה ומסוכנת. "תופעה זו של הנחת מטעני חבלה הפכה למרבה הצער חזון נפרץ במחוזותינו", כתבה התביעה. "קיים אינטרס ציבורי מובהק וחד משמעי לשרש את תופעת הנחת המטענים לצורך יישוב מחלוקות, גמירת חשבונות וסכסוכים. כמו גם את כל העוסקים ונותנים יד בדבר. במסגרת הסדר הטיעון, שקלנו לחומרה את הערך החברתי שנפגע ואת חומרת העבירה הנגזרת מהפגיעה הקשה העלולה להיגרם בעקבות המעשה, אף אם סיכון זה לא התממש בסופו של דבר".

   

  אפי ג'רבי בבית המשפט, ארכיון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  אפי ג'רבי בבית המשפט, ארכיון(צילום: מוטי קמחי)

  פרקליטי הנאשמים, עו"ד איתן סבג, מיקי סיבוני ואבי עמירם ()
  פרקליטי הנאשמים, עו"ד איתן סבג, מיקי סיבוני ואבי עמירם

   

  על פי כתב האישום, לפני כשנה קשרו הנאשמים קשר להרכיב מטען חבלה. השניים פנו לאדם אלגזי (שהורשע אך עונשו טרם נגזר - נכ"פ) במטרה לרכוש ממנו חומר נפץ במשקל של כ-133 גרם, נפצים וחוט חשמל. במרס 2013 נפגשו הנאשמים עם אלגזי בעיר חדרה לצורך רכישת מרכיבי מטען החבלה בתמורה ל-6,000 שקל. כשבוע לאחר מכן הוטמן המטען בתוך סניף טיב טעם, כאשר מפסק המקלט במטען היה במצב כבוי. מטען החבלה התגלה בסניף כשבועיים לאחר מכן מבלי שהופעל. את הנאשמים ייצגו עורכי הדין אבי עמירם, איתן סבג ומיקי סיבוני.

   

  גילוי המטען אירע במקרה. לפני כן סניף "טיב טעם" באבן גבירול הוצת שלוש פעמים, בפעם השלישית, ב-12 במרס, גרמה ההצתה לפיצוץ עז. זגוגיות התנפצו, אופנועים שחנו על המדרכה הועפו. מהאש שהתלקחה העובד נכווה ופונה לבית חולים, למזלו רק במצב בינוני. אולם הפצצה המתקתקת האמיתית נותרה מונחת שם, ואיש לא ידע. באותה חנות מתחת לבניין באזור סואן במיוחד הוטמן מטען הנפץ, שהיה עלול אפילו למוטט מבנה שלם ולגרום לאסון כבד. כמה ימים קודם לכן עבר ברחוב אופנוען כדי לפוצץ אותו, לחץ על המתג - וכלום לא קרה. רק קצה חוט שנמצא במקרה - ממש קצה חוט - הוביל את חוקרי המשטרה למה שמתואר כמלחמת עסקים חסרת מעצורים בלב העיר הגדולה.

   

  ככה זה נראה כשהמטען מתפוצץ. "טיב טעם", מרס 2013 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  ככה זה נראה כשהמטען מתפוצץ. "טיב טעם", מרס 2013(צילום: מוטי קמחי)

   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

  אחרי אותו פיצוץ, החלו לשפץ במהירות את הסניף כדי שיהיה פתוח לקראת פסח, תקופה שבה הפעילות העסקית גדלה. במהלך השיפוצים התגלתה מעין קופסה קטנה שממנה בצבצו שני חוטים. חשמלאי שעבד במקום לא הבין מה פשר הקופסה, אבל החליט לנתק את חוטי המינוס והפלוס והניח אותה בסמוך. שאר הפועלים לא ידעו בכלל מה הוא עושה, ואפילו המשיכו לאכול בסמוך.

   

  רק מאוחר יותר בא קצין הביטחון של "טיב טעם" לסניף. האיש, בעל עבר ביטחוני, הבין מיד שמדובר במטען חבלה והזעיק את חבלני המשטרה. כשהגיעו הם נדהמו: בתוך שתי מאפרות מתכת, מלאות בשקית עם ברגים ואביזרי רסס, הוטמן חומר נפץ תקני מהסוג החדש בצה"ל, RDX. החומר הזה עוצמתי יותר מ-TNT ומשמש לחציבה בסלעים קשים ופיצוץ צוקים וסלעים. היו שם 130 גרם, אבל לטענת מומחים גם כמות כזו מספיקה לגרום להרס רב, אפילו לקריסת מבנה.

   

  המטען נוטרל והועבר לידי אנשי המעבדה לזיהוי פלילי. הם גילו שהוא היה בחנות עוד לפני השריפה והפיצוץ, 12 ימים קודם לכן. למסקנה הזו הוביל הפיח שנמצא על המטען. המפתח להמשך החקירה היו סימנים אחרים: אחרי שנטרלו את טביעות האצבע של החשמלאי, גילו החוקרים טביעת אצבע נוספת שהובילה אותם בסופו של דבר אל החשודים.


  פורסם לראשונה 25/02/2014 20:44

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ירון ברנר
  חבלנים ושוטרים ליד סניף טיב טעם
  צילום: ירון ברנר
  אתר בתי המשפט
  אישר את עסקת הטיעון. השופט צבי גורפינקל
  אתר בתי המשפט
  מומלצים