שתף קטע נבחר

בבת ים זועמים: ת"א מעמיקה את הפערים

"שתי מדינות בגוש דן: מדינת ת"א וכל השאר" - כך מנגחת עיריית בת ים את תוכנית הבנייה של ת"א-יפו, רגע לפני תום המועד להגשת התנגדויות אליה. מנכ"ל עיריית בת ים: "לא יעלה על הדעת שתושב בת ים יקבל חצי מהתקציב לו זוכה תושב ת"א". עיריית ת"א: "הוועדה המחוזית תבחן את הדברים"

בת ים נגד תל-אביב: עיריית בת ים הגישה הבוקר (ד') לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז תל-אביב התנגדות לתוכנית המתאר של העיר תל-אביב-יפו שאושרה לאחרונה. "התוכנית מנציחה את האפליה הגסה בין תל-אביב לבין ערי גוש דן בכלל ובת ים בפרט, מעמיקה את הפערים החברתיים-כלכליים במטרופולין ומתנערת מהמאמץ הלאומי לפתרון מצוקת הדיור", נכתב במסמך חריף שהוגש לוועדה נגד התוכנית.

 

כתבות נוספות על בנייה בת"א בערוץ הנדל"ן :

דירות, עסקים ומלונות: שוק הכרמל ישופץ ב-2014

ת"א: תחנה מרכזית תהפוך למלון ובנייני ומגורים

תל-אביב: אושרה התוכנית לשיפוץ שוק הכרמל

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

לטענת עיריית בת ים, תוכנית המתאר מתעלמת ממשבר הדיור במדינה ודואגת ל"מדינת תל-אביב" בלבד. עוד טוענים בעירייה כי הצפיפות למגורים בעיר ללא הפסקה נמוכה משמעותית מזו של הערים סביבה, ותוכנית המתאר החדשה רק מנציחה את הפערים. בנוסף, נטען כי בת ים היא, למעשה, הנפגעת העיקרית מהתוכנית מבין הרשויות במחוז תל-אביב, בשל שטחה המוניציפלי הקטן המנוצל ברובו, ובעקבות מצבה הסוציו-אקונומי הנמוך בהשוואה לשכנותיה.

 

"התוכנית המוצעת לא רק מחזקת את כלכלת תל-אביב ואת רווחת תושביה, היא גם ובעיקר מחלישה את התושבים בערים השכנות לה, ומקבעת את האפליה בין אזרח לאזרח", נכתב במסמך. בשיחה עם ynet אמר ארז פודמסקי-שקד, מנכ"ל עיריית בת ים, כי "העיר מופלית כלכלית כבר עשרות שנים. לא יעלה על הדעת שתושב בת ים יקבל רק מחצית מהתקציב לו זוכה תושב תל-אביב, באישור המדינה. רשויות התכנון ומשרד הפנים חייבים להפסיק את העוול המתמשך ולעשות תיקון היסטורי. הצעד הראשון והמתבקש הוא שינוי תוכנית המתאר".

 

במסמך שהגיע לידי ynet נכתב כי "כבר היום קיים פער עצום בין שתי הרשויות, שנובע מהאפליה המתמשכת בחלוקת המשאבים. כך לדוגמא, בת ים נמצאת בגירעון בשטח מניב של 1.569 מיליון מ"ר, בעוד תל-אביב נמצאת בעודף שטח של 7.753 מיליון מ"ר. צפיפות האוכלוסייה בתל-אביב היא 7,769 נפש לקמ"ר - לעומת בת ים, שבה הצפיפות היא 20,675 נפשות לקמ"ר. בעוד השטח המניב לנפש בבת ים עומד על 5.7, בתל-אביב השטח הוא 37".

 

עוד נכתב כי דווקא הצפיפות בתחום העסקים, לפי תוכנית המתאר של-תל אביב, תגדל משיקולי "ניפוח קופת העירייה", שכן תקבולי הארנונה לעסקים גבוהים יותר. בעתירה נכתב כי תוכנית המתאר המוצעת מבקשת להוסיף 5.178 מיליון מ"ר לתעסוקה ועוד 3.085 מיליון מ"ר למלונאות - מה שיגדיל את העודף הקיים של שטחים מסוג זה בתל-אביב ל-12.220 מיליון מ"ר. "מדובר בהקצאה מופרזת של שטחים מניבים בתוכנית המתאר", סיכמו בבת ים את טענתם.

 

ת"א: 35 אלף דירות ב-10 שנים

נזכיר כי תוכנית המתאר של תל-אביב הופקדה בחודש נובמבר האחרון וקבעה כי עד שנת 2025 יתווספו 35 אלף יחידות דיור חדשות בתחום שטחה המוניציפלי. סוף חודש פברואר הוא המועד האחרון להגשת התנגדויות לתוכנית.

 

מעיריית תל-אביב נמסר בתגובה לפניית ynet: "תוכנית המתאר לתל-אביב-יפו, כולל היצע יחידות הדיור והתעסוקה בה, נעשתה בהתאם לבדיקות כלכליות של ביקושים בתל-אביב-יפו ותואמת את תוכנית המתאר למחוז תל-אביב (תמ"מ 5), אשר העיר בת ים כלולה בו. בכל מקרה, העירייה תעביר את התייחסותה להתנגדויות לוועדה המחוזית, וזו תדון בהן ותשקול את הדברים לפי הבנתה".

 

בהתאחדות בוני הארץ וארגון הקבלנים והבונים של תל-אביב-יפו-בת ים מסרו בעקבות פרסום הידיעה כי "תוכנית המתאר של תל-אביב תגדיל את הפער והאפליה הקשה בין צפון העיר לדרומה - כל הפיתוח ייעשה בצפון ובמרכז והדרום יוזנח". לדברי נשיא ההתאחדות, נסים בובליל, "התוכנית תקפיא בנייה למגורים בעיר, לא תאפשר התחדשות עירונית ותגרום לעליית מחירי הדירות. יש לזכור שמהנדס העירייה עצמו מתנגד לתוכנית".

 

עוה"ד מירה בורנשטיין ודוד בסון, שותפים במשרד עוה"ד הרטבי, בורנשטיין, בסון העוסק בנדל"ן ומייצג מתנגדים נוספים לתוכנית, הוסיפו כי תוכנית העירייה רק תעכב את הפיתוח העירוני. "הפקדת התוכנית מקפיאה, למעשה, את התכנון בעיר, הואיל וההפקדה מחייבת בחינה על ידי הוועדה המחוזית, אשר היא שתקבע אם קיימת סתירה בין התכנון התקף לבין התכנון החדש על פי התוכנית". לדבריהם, מניסיונם "עצם ההקפאה ועצם הבדיקה של היתכנות הסתירה הנ''ל, אורכת חודשים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
תל-אביב. השכנה מתנגדת להרחבתה
צילום: ירון ברנר
מומלצים