שתף קטע נבחר

העליון: לא לחשוף שם של תובע חברת ביטוח

השופט רובינשטיין הרחיב את הזכות לפרטיות של תובעי נזיקין בעידן האינטרנט. הוא הדגיש את החשש שמצבם הרפואי יתפרסם ברבים והדבר יסייע לחברות ביטוח להפעיל עליהם לחץ להגיע לפשרה כדי להימנע מחשיפה

פסק דין שניתן לאחרונה על ידי שופט העליון אליקים רובינשטיין חיזק והרחיב את הזכות לפרטיות של תובעים בנזקי גוף בעידן האינטרנט. השופט רובינשטיין קבע כי בקשה לחיסיון שמם של התובעים גוברת על עיקרון פומביות הדיון. הוא רמז שהאפשרות לפרסום שמותיהם של תובעי נזיקין עלולה לסייע לחברות ביטוח להפעיל לחץ על הנפגעים להתפשר כדי להימנע מהחשיפה.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

בהחלטתו ציין השופט כי די בפרסום הפרשה עצמה בלא השם המלא - כפלוני או בראשי תיבות - כדי להבטיח את זכות הציבור לדעת ואת עיקרון פומביות הדיון כדי לא לפגוע בעיקרון החוקתי, בזכות היסוד לפרטיות אדם ובשמירה על צנעת הפרט שלו. מידע על אודות מצבו הבריאותי של אדם, קבע רובינשטיין, הוא היבט מובהק ומרכזי של צנעת חייו.

 

לקריאת פסק הדין המלא - לחצו כאן

 

ההחלטה ניתנה בעקבות ערעור שהגישו בן והוריו בתביעת נזיקין. באמצעות עורכי הדין אריאל פרויליך וניסים פרחי ממשרד "פרויליך-פרחי" טענו הבן והוריו כי פרסום המצב הרפואי של הבן בתחום הפיזי והנפשי, שנגרם מתאונה שעבר, מהווה פגיעה בזכותו לפרטיות ולסודיות רפואית העלולה ליפול קורבן לחשיפה באינטרנט.

 

לדבריהם לא מדובר בדמות ציבורית שטובת הציבור מחייב פרסום שמה, ודי בציון שם התובע בראשי תיבות. מנגד טענה חברת הביטוח הנתבעת, "המאגר הישראלי לביטוח רכב (הפול)", כי אין עילה לאיסור פרסום השם וכי עיקרון פומביות הדיון הוא ערך חוקתי בסיסי.

  

העליון קיבל את הבקשה לאיסור פרסום השם וצידד בזכות לשמירה על הפרטיות בעידן האינטרנטי: "כיום, בהקלדה נוחה, במאמץ מינימלי, מתעצמת הפגיעה הפוטנציאלית במי שפרטי בריאותו נחשפים. בעולם וירטואלי עשיר, שבו אפשר לתעד בצילום ובהקלטה ממכשיר טלפון נייד... לאן מובילים כל אלה? לפוטנציאל של פגיעת יתר, פגיעה חמורה, בבעלי דין המבקשים לשמור על פרטיות מצבם הרפואי".

 

השופט רובינשטיין הזכיר גם שהמשפט העברי מגן על הפרטיות ממקרים שעלולים להביא ללשון הרע: "יחשוב כל אחד מאיתנו האם היה רוצה שמצב בריאותו הפיזי והנפשי ייפרש בפני הרבים בנקיבת שמו - בטוחני בתשובה שניתן".

 

השופט רובינשטיין התייחס גם לטענת ההתנגדות של הפול לאסור על פרסום שמות תובעים, ורמז לאינטרסים חבויים שעלולים להיות לחברה: "איני מבקש לתלות בחברות הביטוח או בנתבעים כלשהם רצון ללחוץ על התובעים להתפשר, כדי שלא לראות את שמם וענייני גופם מתנוססים בראש חוצות בעיתון או באתרי האינטרנט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
השופט אליקים רובינשטיין
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים