שתף קטע נבחר

הכירו: השטר החדש של 50 שקל

בנק ישראל פרסם את עיצובו הסופי של השטר החדש שיכנס למחזור בסוף 2014 לצורך היכרות מוקדמת של הציבור. השטרות החדשים נוצרו בעקבות עלייה בתחכום זיופי שטרות בעולם. איך יראה השטר החדש? צפו בתמונות

בקרוב בארנק שלכם: לצורך היכרות מוקדמת של הציבור עם השטרות החדשים, מפרסם היום (א') בנק ישראל את עיצובו הסופי והמפורט של השטר החדש של 50 שקל, הנושא את דיוקנו של המשורר שאול טשרניחובסקי. השטר החדש צפוי להיכנס למחזור בסוף שנת 2014.

 

הכינו את הארנקים לשטרות החדשים

דרעי נגד השטרות החדשים: "איפה המזרחי?"

ואנוכי במזרח: הממים על השטרות החדשים

 

צבעו של השטר ירוק, ועל חזיתו מודפס טקסט זעיר שאותו ניתן לראות רק באמצעות זכוכית מגדלת. הטקסט כולל שורות משירו של טשרניחובסקי "הוי ארצי מולדתי". שיר זה היווה השרא לעיצוב השטר, שנושא הדפס של עץ הדר, בשל השורה "ריח פרדסי אביב". על גב השטר מודפס השיר "אני מאמין" וכותרת עמוד בסגנון קורינתי. השטר כולל גם סימן זיהוי לעיוורים, בדיו בולט ושקוף הניתן למישוש.

 


 

טרם כניסתו למחזור של השטר החדש, יפרסם הבנק מידע הסברתי מקיף אודות סימני הביטחון המשולבים בשטרות, אודות אופן החלפת השטרות ואודות התקופה בה יהלכו השטרות הישנים והחדשים במחזור. יש לציין, שהשטרות הקיימים ימשיכו לשמש כהילך חוקי במשך מספר שנים, ולציבור ינתן פרק זמן של מספר שנים במהלכו תתאפשר החלפת השטרות הקיימים בשטרות החדשים.

 

בנק ישראל מסר היום דוגמאות ראשונות של השטרות ליצרנים, ספקים ומפעילים של מכונות ממכר, ספירה ומיון הנדרשים לכייל את המכונות שברשותם לקליטת השטר החדש. במקביל, נערכה גם הדרכה לאותם גורמים בבנק ישראל.

 

שטרות הכסף החדשים נוצרו בעקבות העלייה ברמת התחכום של זיופי שטרות בעולם. ביצירתם נעשה שימוש בסטנדרטים גבוהים יותר של ביטחון, השטרות נבדלים זה מזה באורכם ובצבעם לטובת אוכלוסיית העיוורים ובעלי לקויות הראייה, ומשולבים בהם סימני ביטחון מתקדמים ביותר נגד זיופים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים