שתף קטע נבחר

זינוק אדיר של 123% בבנייה בהתנחלויות

ערב פגישת נתניהו ואובמה בבית הלבן יוצאים לאור נתונים בנושא הנפיץ ביותר: הבנייה בהתנחלויות. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה קובעת כי ב-2013 החלו להיבנות ביהודה ושומרון 2,534 יחידות דיור - יותר מפי 2 מב-2012. מזכ"ל שלום עכשיו: "כל המשאבים מופנים הרחק מעבר לקו הירוק"

שעות אחדות לפני פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארצות הברית ברק אובמה נחשפים נתונים באחד הנושאים הנפיצים ביותר ביחסי המדינות: בשנה שעברה חל זינוק אדיר של 123 אחוזים בבנייה בהתנחלויות. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ישראל החלה לבנות בשנה שעברה 2,534 יחידות דיור ביהודה ושומרון לעומת 1,133 יחידות דיור שהוחל בבנייתן ב-2012. לעומת זאת, חלה ירידה דרמטית של 19 אחוזים בשיעור התחלות הבנייה במחוז תל אביב.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

מעלה אדומים (צילום: AP) (צילום: AP)
מעלה אדומים(צילום: AP)
 

מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי התחלות הבנייה בהתנחלויות מהוות 5.7% מסך כל התחלות הבנייה בישראל. בשנת 2013 נרשמה עלייה של 12 אחוזים במספר התחלות הבנייה בדרום, עלייה של כ-8 אחוזים בהתחלות הבנייה במחוז חיפה. אזור הצפון נהנה מעלייה מינורית של אחוז אחד ובירושלים עלה מספר התחלות הבנייה ב-3.4 אחוזים. בסך הכול עלה מספר התחלות הבנייה בשיעור מתון מאוד של 3.4 אחוזים ביחס ל-2012.

 

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, הצהירה בתגובה כי לישראל "סדר עדיפויות מעוות". בראיון לחדשות ynet ברדיו ציינה גלאון כי "הבנייה בהתנחלויות מובילה אותנו למסלול התנגשות מול האמריקנים והאירופאים ותוקעת את המשא ומתן. ראש הממשלה צריך להתעשת ומיד, ולהשקיע בדיור ובבנייה בתחומי הקו הירוק לטובת אזרחי ישראל ולא רק לטובת המתנחלים".

 

גם מזכ"ל שלום עכשיו יריב אופנהיימר אמר בעקבות פרסום הנתונים כי "עכשיו זה רשמי - ממשלת נתניהו מחויבת רק לדבר אחד: בנייה בהתנחלויות. לא תהליך מדיני ולא מצוקת דיור עושים רושם עליה. המשאבים והבנייה הציבורית מופנים הרחק מעבר לקו הירוק".

 

ח"כ איציק שמולי (העבודה) הוסיף כי "שוב הוכח במספרים שהמתנחלים הם הלובי החזק ביותר בממשלה, גם אצל שר האוצר. במדינה אחת יש מצוקת דיור נוראית ללא בנייה, ובמדינה שנייה הבנייה חוגגת ומחלקים הטבות ומענקים. הפתרון למצוקת הדיור של הממשלה הוא פשוט לזנוח את עפולה, לוד, ראשון וערי הקו הירוק ולהעביר את כולנו למגורים בשטחים. שיו"ר קבינט הדיור לפיד יסתכל לנו בעיניים וימשיך להגיד שלא ניתן להוריד את המחירים בזמן קצר כל כך".

 

ארגון "יוזמת ז'נבה" מסר בתגובה כי "הנתון האמיתי של למ"ס מראה איך בונים מדינה דו-לאומית. ביד אחת נתניהו מתעקש על הכרה פלסטינית במדינה יהודית וביד השנייה הוא בונה מדינה אחת בין הירדן לבין הים שבה היהודים הופכים למיעוט".

 

הנתונים החדשים מעניקים תוקף נוסף לדברים שאמר אמש נשיא ארצות הברית ברק אובמה בראיון לג'פרי גולדברג מ"בלומברג", לפיהם בשנים האחרונות "ראינו יותר בנייה בהתנחלויות ממה שראינו הרבה זמן". הוא הזהיר מפני בידוד ישראל אם לא יהיה הסכם שלום ואם תימשך הבנייה בהתנחלויות. "ארצות הברית אמנם מוכנה להגן על ישראל כמדינה מבודדת באו"ם ובמוסדות בינלאומיים אחרים, אבל לא בטוח שתוכל לעשות זאת באופן אפקטיבי לאורך זמן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
נתונים נפיצים ערב פגישת נתניהו ואובמה
צילום: AP
מומלצים