שתף קטע נבחר

שוב נחרבת: פומפיי מתפוררת

היא שרדה תופת וולקנית ומיליוני תיירים, אבל דווקא ממטרי גשם עלולים להחריב את פומפיי

בתזמון מושלם עם יציאת הסרט על סיפורה של פומפיי, מגיעות החדשות המטרידות מהעיר הרומית העתיקה: גשמים כבדים גרמו לקריסה של מבנים מרכזיים באתר התיירות המפורסם.

 

עוד טיולים בערוץ התיירות:

נשיקות וסטירות: מילים שאסור להשאיל משפה לשפה

לונדון לא יקרה לי: הצעות לבילוי זול בעיר היקרה

לכו על זה: סיורים מודרכים ללא תשלום בחו"ל

 

טיימינג מושלם. פומפיי
טיימינג מושלם. פומפיי
 

 

במשך אלפי שנים נשמרה העיר תחת שכבה בת ארבעה מטרים של אפר וולקני, שנוצר בעקבות התפרצות הר הגעש וזוב בשנת 79 לספירה. ההתפרצות הפתאומית, שהייתה שוות ערך ל-40 פצצות אטום בעוצמתה, הובילה למותם של 13 אלף תושבי העיר שקפאו לעד.

 

פומפיי עומדת כעת בפני איום חדש מגזרת מזג האוויר: ממטרים כבדים גרמו לקריסה של מבנים, בהם אחד מקירות המקדש ובניינים במרכזה.

 

על פי הדיווחים קיר הקבר בבית הקברות 'פורטה נוקרה' קרס ביום ראשון האחרון, לאחר שביום שבת קרסה חלק מהקשת התומכת במקדש ונוס שסגור בדרך כלל למבקרים. הגישה לבית הקברות נחסמה בעקבות קריסת הקיר, עם זאת, שאר האתר נותר פתוח.

 

נציגים מודאגים מתחום התרבות באיטליה קוראים לפעולה מהירה על מנת להציל את פומפיי מפני נזקים נוספים. 

ג'אינקרלו גאלאן, ראש הועדה הפרלמנטרית לתרבות, הביע צער על הקריסה באתר הארכיאולוגי הידוע, ובמקביל שר התרבות דאריו פרנססקיני הביע חשש באשר למצבו של אחר מהאתרים הארכיאולוגיים המוערכים ביותר בעולם. פומפיי רשמה מספר קריסות בחודשים ובשנים האחרונות, שעוררו טענות על הזנחת האתר.

 

קריסה מדאיגה. פומפיי (צילום: AFP/ Getty Images)
קריסה מדאיגה. פומפיי(צילום: AFP/ Getty Images)

 

לאור הטענות מינתה ממשלת איטליה בשנה שעברה נציג מיוחד על מנת להבטיח כי המימון של האיחוד האירופי ושל איטליה יוזרמו באופן הולם אל תיקון הנזקים ואל ההגנה מפני נזקים עתידיים לפומפיי. פרנססקיני, שמונה בחודש שעבר יחד עם הממשלה החדשה של ראש הממשלה מתאו רנצי, זימן לרומא את הנציגים האחראיים על האתר ל"פגישת חירום". לדבריו, הוא רצה לקבל דיווח על הסיבות לקריסות האחרונות ולוודא כי התחזוקה השוטפת מבוצעת היטב, זאת בנוסף לקידום פרויקט שיקום שאפתני שהושק בשנה שעברה באמצעות מימון של האיחוד האירופי.

 

פומפיי נתגלתה במקרה על ידי איכר מקומי שחפר בשדה ונתקל בשרידי העיר בשנת 1748 ועד היום שני שליש משטחה הכולל עדיין לא נחשף.

 

העיר שמוגדרת מאז שנת 1997 אתר מורשת עולמית של ארגון אונסק"ו היא אבן שואבת לתיירים, ו-2.5 מיליון מבקרים מגיעים לאתר מדי שנה. היא נחשבת לאחת האטרקציות הפופולריות ביותר באיטליה,

  

התקשורת באיטליה הדגישה את ההבדל הבולט בניהול האתר של פומפיי לעומת התערוכה המצליחה על העיר הרומית העתיקה שהוצגה במוזיאון הבריטי בלונדון בשנה שעברה ומשכה מספר שיא של מבקרים.

  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP/ Getty Images
פומפיי קורסת
צילום: AFP/ Getty Images
מומלצים