שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  התקציב יגדל פחות במקום העלאת מסים

  ועדת הכספים אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק הממשלתית להפחתת הוצאות הממשלה מתקציב 2015 ואילך: בתקציב 2015 תגדל ההוצאה ב-2.6% בלבד במקום ב-3.8% לפי החוק הקיים. הצמצום עשוי למנוע העלאת מסים שתכנן האוצר לשנה הבאה בהיקף של כ-5 מיליארד שקל

  ועדת הכספים אישרה היום (ד') ברוב קולות את הצעת החוק הממשלתית להפחתת הוצאות הממשלה מתקציב 2015 ואילך. צמצום ההוצאה עשוי למנוע העלאת מסים שתכנן האוצר לשנה הבאה בהיקף של כ-5 מיליארד שקל, כפי שהזהיר את הוועדה שלשום הממונה על התקציבים אמיר לוי.

   

   

  החוק אושר בהתנגדות סוערת של סיעות האופוזיציה, בעיקר מהעבודה, שטענו כי הפחתת ההוצאה תבוא על חשבון תקציבי החינוך והרווחה. היו"ר, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), קיים את ההצבעה לאחר שקיבל לדבריו התחייבות של האוצר כי ההפחתה לא תפגע בשירותים החברתיים.

   

  ההפחתה תתאפשר משינוי נוסחת המתווה להגדלת התקציב המחושבת לפי רכיבי גידול האוכלוסייה והצמיחה והורדת שיעור החוב הלאומי, בהתאמה לתוואי הפחתת הגירעון המעוגן בחוק. לפי הנוסחה המתוקנת שאושרה לקריאה שנייה ושלישית, ההוצאה הממשלתית בתקציב 2015 תגדל ב-2.6% בלבד במקום ב-3.8% לפי החוק הקיים.

   

  הממונה על התקציבים אמיר לוי ציין כי "מתווה ההוצאה החדש לא רק ימנע העלאת מסים דרסטית בשנה הקרובה אלא יביא להפחתת נטל המס ב-1.7% עד סוף העשור. השינוי יאפשר לשלם הרבה פחות ריבית על החוב הלאומי והחיסכון בקטע זה יגדיל את התקציבים החברתיים".

   

  הוא הגדיר את השינוי כחלופה שהיא הרע במיעוטו לכיסוי הפער שיווצר בין הגדלת התקציב במתווה הקיים לגידול נמוך יותר הצפוי בצמיחה של 3%. ללא השינוי עלול להצטבר בתקציב עד סוף העשור "בור" של 30 מיליארד שקל. "אם הצמיחה תגדל מהתחזית אהיה מוכן לעמוד אז בהתקפה של הוועדה במקום להקפיא את המצב הקיים".

   

  היו"ר סלומינסקי טען ש"הפחתת ההוצאה הממשלתית היא גילוי אחריות של הוועדה שתמנע את הגדלת הגירעון והחוב הלאומי שיגדילו את הריבית שהמדינה משלמת על החוב, שזה כסף שנזרק לפח. הגבלת ההוצאה גם תמנע מישראל להגיע למצבן כלכלות אירופיות שלא ריסנו את ההוצאה הממשלתית והגיעו אל עברי פי פחת".

   

  כאמור, לפני ההצבעה על החוק, התנהל ויכוח פוליטי סוער בין הקואליציה לאופוזיציה, בעיקר מהעבודה, שחזרה וטענה כי הפחתת ההוצאה תפגע בשכבות החלשות ואפילו במעמד הביניים. אבל כל ההסתייגויות שהעלו נציגיה לחישוב אחר של רכיבי תוואי ההוצאה נדחו ברוב קולות הקואליציה אשר נע סביב 8:6. הם ביקשו הצבעה חוזרת שסביר שלא תביא שינוי.

   

  רכזת הקואליציה בוועדה, ח"כ גילה גמליאל (ליכוד-ביתנו), נעדרה מההצבעה לאחר שמנעה אותה שלשום בהודעה מפתיעה שתצביע נגד השינוי. היא דרשה שהוא יוצע כהוראת שעה לפחות למשך השנה הבאה, בטענה שנימוקי האוצר לנסיגה מהמתווה הקיים "לא מקצועיים". סלומינסקי התנגד אבל בלעדיה לא היה רוב לקואליציה וההצבעה נדחתה.

   

  החוק טעון אישור סופי במליאת הכנסת שם יעלו ההסתייגויות מחדש במהלך הקריאה השנייה, אך ספק אם אלו יעברו את מחסום הקריאה השלישית הקובעת.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מארק ניימן, לע"מ
  שר האוצר לפיד מגיש את תקציב המדינה לנשיא פרס
  צילום: מארק ניימן, לע"מ
  מומלצים