שתף קטע נבחר

צילום: דובר צה"ל

פשיטה בלב ים: השייטת השתלטה על ספינת נשק מאיראן

ב-5:30 עם אור ראשון ניתנה הפקודה: לאחר ימים של מעקב בלב ים השתלטו לוחמי שייטת 13 על אוניית הסוחר KLOS C שהפליגה מאיראן. 1,500 ק"מ דרומית לישראל חשפו הלוחמים טילים ארוכי טווח על הספינה התמימה למראה. יעד ההפלגה: פורט סודאן, אך הכתובת הסופית הייתה רצועת עזה. בכיר בצה"ל: "עדויות חותכות שאיראן עומדת מאחורי הספינה"

זה יכול היה להיות משלוח נשק שובר שוויון, לו היה צולח את המסלול מאיראן לרצועת עזה - אבל עם אור ראשון פשטו הבוקר (יום ד') לוחמי השייטת על ספינת הנשק KLOS C ונטרלו את האיום. היום הותר לפרסום כי לוחמי שייטת 13 השתלטו בשעה 5:30 בבוקר בלב ים על ספינת נשק איראנית שעשתה את דרכה לסודן והייתה אמורה לפרוק שם נשק מתקדם שיועד לרצועת עזה. לוחמי הקומנדו הימי עלו על הספינה ומובילים אותה לנמל אילת. בין היתר, נמצאו על הספינה טילים מתקדמים שיכולים להגיע לטווח של 200 ק"מ.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

צה"ל השתלט על הספינה האיראנית ללא התנגדות, ולא היו נפגעים בפעולה בלב ים. הפשיטה התבצעה אחרי מעקב רצוף של כמה יממות. הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ פיקד על המבצע ממוצב הפיקוד העליון של צה"ל ומפקד חיל הים האלוף רם רוטברג נמצא בחפ"ק הסטי"ל בלב ים. במבצע, שזכה לשם "חשיפה מלאה" השתתפו מאות לוחמים מחיל הים. ההשתלטות אירעה 1,500 ק"מ דרומית לחופי ישראל בים האדום. הספינה, נושאת דגל פנמה, יצאה לפני עשרה ימים מאיראן והייתה אמורה להגיע מחר לפורט סודן. 17 אנשי הצוות, ממדינות שונות, שהיו על סיפונה מתוחקרים ונבדקת מידת מעורבותם בניסיון ההברחה. חקירתם צפויה להימשך בארץ.

 

 
השתלטות בלב ים - כתבות נוספות
 

מימין, מפקד חיל הים האלוף רם רוטברג בתוך אחת המכולות שבאונייה (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
מימין, מפקד חיל הים האלוף רם רוטברג בתוך אחת המכולות שבאונייה(צילום: דובר צה"ל)

שר הביטחון והרמטכ"ל בחמ"ל בזמן ההשתלטות (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
שר הביטחון והרמטכ"ל בחמ"ל בזמן ההשתלטות(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

כיתוב MADE IN IRAN על שקי המלט שבהם הוסתרו אמצעי הלחימה (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
כיתוב MADE IN IRAN על שקי המלט שבהם הוסתרו אמצעי הלחימה(צילום: דובר צה"ל)

האונייה עושה את דרכה לנמל אילת וצפויה להגיע אליו בעוד שלושה או ארבעה ימים. מספירות ראשוניות של הלוחמים עולה כי על סיפונה יש עשרות טילים מדגם 302M מתוצרת סורית שהיו אמורים להגיע לרצועת עזה. מדובר בטילים מתקדמים לטווח של כ-200 ק"מ. בזמן מלחמת לבנון נחת אחד מהם בשכונת בת גלים בחיפה.

 

הספינה נתפסה בלב ים סמוך לגבול שבין סודן לאריתריאה. מקורם של הטילים הוא בסוריה, שם מאחסנת איראן אמצעי לחימה רבים. במהלך המסלול של האונייה היא הצפינה לחופי עיראק, שם הוסוו הטילים בשקי מלט. גורם צבאי בכיר אמר כי ברשות צה"ל ישנן "עדויות חותכות שעל הספינה ישנם טילים שאיראן עמדה מאחוריהם. הטילים עברו על גבי מטוסים מסוריה לאיראן ויועדו לארגוני הטרור ברצועת עזה".

 

מצה"ל נמסר כי המבצע התאפשר בזכות יכולות מודיעין בין-קהילתי איכותי. "אמש, לאחר שבשלו התנאים ליציאה למבצע, ולאחר אישורו על ידי הדרג המדיני, הורה ראש המטה הכללי, רב-אלוף בנימין (בני) גנץ, לכוחות לצאת ולסכל את העברת אמצעי הלחימה לארגוני הטרור ברצועת עזה", נמסר בהודעת דובר צה"ל. עוד נמסר כי "צוותים מיוחדים של לוחמי חיל הים עצרו את האונייה בלב ים, בהתאם למשפט הבין-לאומי, וערכו עליה חיפוש למציאת אמצעי לחימה. צה"ל ימשיך לפעול נגד מרוץ החימוש האזורי שמובילה איראן במטרה להבעיר את האזור, ויפעל בכל היכולות העומדות ברשותו כדי להבטיח את ביטחונם של אזרחי ישראל".

 

klos c, ארכיון ()
klos c, ארכיון
 

ישראל תגיש תלונה רשמית למועצת הביטחון

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים אתמול שורה של התייעצויות ביטחוניות לקראת אישור הפעולה. אחרי ההשתלטות שוחח נתניהו עם שר הביטחון משה יעלון, הרמטכ"ל גנץ וראש המוסד תמיר פרדו ושיבח אותם על המודיעין האיכותי והביצוע המבצעי המדויק. "בשעה שאיראן מחייכת ואומרת כל מיני דברי נועם", אמר ראש הממשלה. "אותה איראן שולחת נשק קטלני לארגוני הטרור והיא עושה את זה ברשת מסועפת של מבצעים חשאיים חובקי עולם".

 

בהודעה שפרסם משרד החוץ. נמסר כי "הטילים והנשק שנמצאו על הספינה הוסוו והועמסו על ידי איראן, מבלי שהצוות או החברה המפעילה מודעים לדבר. הנשק היה מיועד לארגוני הטרור הפלסטיניים בעזה, שהתכוונו להשתמש בו כדי לפגוע באזרחים ישראלים, כפי שעשו בעבר.

 

"בכך איראן חוזרת ומפירה את החלטות מועצת הבטחון 1747 ו-1929, האוסרות עליה לייצא נשק כלשהו. בהברחת הנשק לרצועת עזה היא מפירה את החלטות מועצת הביטחון 1373 ו-1860. איראן ממשיכה לסכן נתיבי שיט בינלאומיים ולהפר בגסות שורת החלטות של מועצת הבטחון במטרה לערער את היציבות באיזור ולהפיץ טרור ומלחמה. ההברחות מבוצעות על ידי 'כח קודס', המשתייך ל"משמרות המהפכה". זוהי זרוע מדינתית הפועלת ברשות ובסמכות של הממשל האיראני, בהנהגתו של רוחאני. ישראל תגיש תלונה רשמית למועצת הביטחון ולוועדת הסנקציות, שהוקמה מכח החלטה 1737".

המסלול שעשתה הספינה ()
המסלול שעשתה הספינה

 

בבדיקה באתר MarineTraffic ניצן לראות את האותות ששלחה KLOS C ומיקומה ב-GPS לפי ימים ושעות. 50 דקות לפני השתלטות לוחמי הקומנדו שלחה הספינה שדר אחרון שבו הודיעה כי הכל בסדר. מאז לא נרשמו איתותים נוספים.

המעקב אחרי הספינה באתר MarineTraffic ()
המעקב אחרי הספינה באתר MarineTraffic
 

גם בעבר מבצעי השתלטות דומים של חיל הים הובילו ללכידת אמצעי לחימה רבים. בנובמבר 2009 השתלטו לוחמי השייטת על הספינה פרנקופ, שעשתה את דרכה מאיראן לסוריה ובמטענה 40 מכולות עמוסות נשק, שמשקלן הכולל הוא כ-300 טונות. על הספינה היו בין היתר נשקל קל, תחמושת, רימונים ורקטות מסוג קטיושה 122 מ"מ. הנשק יועד לחיזבאללה. בצה"ל אמרו כי אילו הנשק היה מגיע ליעדו הייתה כמות אמצעי לחימה מספיקה ללחימה של חודש ימים.

 

בינואר 2009 נתפס משלוח אמצעי לחימה בקפריסין, לאחר שנמצא על גבי הספינה הקפריסאית מונצ'גורסק, שהוחכרה על ידי חברת ספנות איראנית. המשלוח שנמצא כלל פגזי טנקים, ארטילריה ורקטות כמו גם חומרים לייצור רקטות.

 

ספינת הנשק המפורסמת ביותר היא הקארין איי, עלייה השתלטו לוחמי השייטת בים האדום בינואר 2002. האונייה יצאה מאיראן, עמוסה כלי נשק רבים שיועדו לרשות הפלסטינית. בדרך היא תודלקה בתימן ונשאה דגל של ממלכת טונגה כהסוואה. על סיפונה נמצאו עשרות טונות של אמצעי לחימה מסוגים שונים.

  

במאי 2001 יצאה האוניה סנטוריני מלבנון במטרה להבריח כלי נשק ואמצעי לחימה לרצועת עזה. האוניה, עליה היו ארבעה אנשי צוות, נלכדה בסמוך לחופי חיפה והובאה לארץ. מטענה כלל מרגמות, RPG, רובי קלצ'ניקוב ואמצעי לחימה רבים נוספים. בין לבין נעשו ניסיונות להבריח נשק דרך הים, באמצעות ספינות קטנות יותר - שהשליכו את כלי הנשק בחביות מול חופי הרצועה.


פורסם לראשונה 05/03/2014 13:26

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
אחד הטילים שנמצאו על סיפון האונייה
צילום: דובר צה"ל
KLOS C. הטילים היו בדרך לעזה
מומלצים