שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  משבר במפרץ: שגרירי ערב הוחזרו מקטאר
  תקדים היסטורי: סעודיה, איחוד האמיריות ובחריין הודיעו על החזרת שגריריהן מקטאר. על הכוונת: רשת אל-ג'זירה הקטארית שתומכת ב"אחים המוסלמים"

  משבר דיפלומטי נדיר במפרץ: סעודיה, איחוד האמירויות ובחריין אמרו היום (יום ד') כי הן מחזירות את שגריריהן מקטאר. זאת לאחר שדוחא הפרה את הסיכום בין מדינות המפרץ שלא להתערב אחת ביחסיה הפנימיים של השנייה. הצעד המשותף של שלוש המדינות, המהווה תקדים בהיסטוריית בת שלושת העשורים של המועצה לשיתוף פעולה במפרץ (GCC), שבה חברות סעודיה, בחריין, כוויית, קטאר, איחוד האמירויות ועומאן.

   

  עוד חדשות בעולם:

  "רוסיה השתלטה על יחידות נגד טילים בקרים"

  שנה למותו: הסוציאליזם של צ'אבס קורס?

  וואנג היה כאן: גרפיטי חוקי על החומה הסינית

   

  קטאר היה היחידה באזור השמרני של המלוכות שתומכת בקבוצות האיסלאמיות הלוחמות במצרים, בסוריה ובמדינות נוספות במזרח התיכון, שנחשדו כעוינת על ידי כמה מחברות ה-GCC. ההצהרה של חברות ה-GCC מציינת כי הסכם נחתם ב-23 בנובמבר שבו הוחלט שלא לתמוך באף גורם "שמאיים על היציבות ועל הביטחון של GCC דרך אקטים ביטחוניים או דרך השפעה פוליטית, וכמו כן, לא לתמוך בכלי תקשורת עוינים".

   

  שרי החוץ של ה-GCC נפגשו בריאד אתמול כדי לשכנע את קטאר ליישם את ההסכם,

  נאמר בהצהרה. "אך לצערנו, המאמצים לא הובילו להסכמת קטאר לציית לצעדים אלה, ולכן ראו שלוש המדינות את הצורך להגן על ביטחונן ועל יציבותן תוך החזרת השגרירים שלהן מקטאר".

   

  היחסים בין סעודיה לקטאר ידעו לאורך השנים עליות ומורדות ומתיחויות לא מבוטלות, בייחוד בזירה התקשורתית. רשת "אל-ג'זירה" הקטארית ורשת "אל-ערבייה" הסעודית נחשבות למתחרות מרות. בעוד בנושא הסורי מיישרות שתי הרשתות קו ונוטות בסיקורם לטובת המורדים, בהקשר המצרי ברשת "אל-ג'זירה" מזוהים עם האג'נדה של האחים המוסלמים נגד השלטון הזמני ושר ההגנה המצרי, הגנרל עבד אל-פתאח א-סיסי, ואילו ברשת "אל-ערבייה" נוטה הסיקור באופן יחסי נגד האחים המוסלמים ולטובת השלטון הזמני במצרים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים