שתף קטע נבחר

צילום: דובר צה"ל

בראש הכוח עמדה אח"י חנית שנפגעה בלבנון

זה היה ההישג של אלוף רם רוטברג: יותר מעשור אחרי שהשתלט על קארין איי, ושמונה שנים אחרי שננזף בעקבות פגיעת טיל חיזבאללה באח"י חנית - חזר רוטברג כמפקד חיל הים עם אותו סטי"ל להוביל את מבצע "חשיפה מלאה". הסיפור המלא - היום ב"ידיעות אחרונות"

למפקד חיל הים, אלוף רם רוטברג, יש כמה סיבות טובות לחייך: מעבר לשבחים שקצרו לוחמי השייטת על הצלחת המבצע בלב הים האדום, סגר רוטברג גם מעגל אישי.

 

 
הספינה אח"י חנית בצד שמאל למעלה (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
הספינה אח"י חנית בצד שמאל למעלה(צילום: דובר צה"ל)

קלוז-סי היא ספינת הנשק השנייה שרוטברג הצליח לעצור בלב ים, בדרכה לארגוני הטרור ברצועת עזה. ‭2002-ב‬ היה רוטברג מפקד הקומנדו הימי. אלוף-משנה ‭,'ר‬ כפי שכונה אז, פיקד על מבצע ההשתלטות של שייטת 13 על ספינת הנשק קארין איי, שהפליגה בדרכה לעזה. ‭3-ב‬ בינואר ‭2002‬ לפנות בוקר השתלשלו לוחמי השייטת ממסוקים אל סיפון הקארין איי והשתלטו עליה בתוך שבע דקות. על הספינה התגלו אז 50 טונות של אמצעי לחימה: רקטות, טילי נ"ט, פצצות מרגמה ורובים.

 

אחת הספינות שהובילו את לוחמי חיל הים אל יעדם אתמול הייתה אח"י חנית, ספינת ‭5-הסער‬ המתקדמת של חיל הים. ‭14-ב‬ ביולי ‭,2006‬ ביום השלישי למלחמת לבנון השנייה, פגע טיל חוף-ים ששיגר חיזבאללה בספינה הישראלית, ששייטה מול חופי ביירות. הפגיעה הייתה קטלנית: ארבעה מחיילי צה"ל נהרגו, והספינה כמעט טבעה בים.

אח"י חנית אחרי הפגיעה מהטיל במלחמת לבנון השנייה ()
אח"י חנית אחרי הפגיעה מהטיל במלחמת לבנון השנייה

בתחקירים שנערכו אחרי האסון התברר כי היו סימני אזהרה לכך שחיזבאללה הצטייד בטילים מתקדמים נגד ספינות מתוצרת איראן, מדגם סי

802, אך מודיעין חיל הים לא הגיב באופן נכון לסימני האזהרה הללו. רם רוטברג, ששימש באותה עת מפקד מספן המודיעין בחיל הים, ננזף על אחריותו לכך.

 

הפרשה לא פגעה בקידומו של רוטברג, שמיד לאחר הנזיפה הועלה לדרגת תת-אלוף וקודם בהמשך למפקד חיל הים במקומו של אלוף (מיל') אלי "צ'ייני" מרום. אח"י חנית שופצה וחזרה לפעילות. אתמול, כאמור, הייתה בכוח המוביל שהגיע אל ספינת הנשק. רוטברג היה האיש שפיקד על המבצע - הפעם כמפקד חיל הים.

 

הסיפור המלא - היום ב"ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אח"י חנית אחרי הפגיעה בלבנון
מומלצים