שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  השתחוו למלך: תיאוריות על "בלש אמיתי"

  הסדרה "בלש אמיתי" פיזרה רמזים והשתמשה בעלילתה בסמלים עתיקים - והצופים הגיבו עם שלל פרשנויות. רגע לפני שזה נגמר: התיאוריות שנוצרו סביב סוף הסיפור הקודר של HBO. זהירות, ספוילרים היפותטיים

  "העולם צריך אנשים רעים, הם מרחיקים אנשים רעים אחרים מהבית" (world needs bad men. We keep the other bad men from the door) – כך אומר ראסט קול (מתיו מקונוהיי) למרטי הארט (וודי הארלסון) בפרק השלישי של הסדרה "בלש אמיתי". בסדרה שכולה סמלים ורמזים, כזו שהעמימות היא חלק בלתי נפרד מהעלילה, יש למשפט זה משקל משמעותי - "הרע" האולטימטיבי, הרוצח האכזר שסביבו סובבת התעלומה הבלשית, יכול להיות כל אחד.

   

  "בלש אמיתי" של HBO היא יצירה מורכבת שהצליחה במהלך שבעת הפרקים ששודרו עד עכשיו (השמיני והאחרון ישודר הלילה, א', בארצות הברית, וביום שלישי ישודר בישראל ב-yes), לעורר גל של תיאוריות וניסיונות לפרש ולפענח אותה. בעיקר משך עניין "המלך הצהוב": דמות שהיא אזכור לספר "The King in Yellow", אוסף סיפורים קצרים של רוברט צ'יימברס שפורסם ב-1895. הלהיטות להבין את "בלש אמיתי" כנראה גדולה מאוד - מכירות הספר באמזון קפצו משמעותית מאז שהסדרה עלתה לאוויר.

  "בלש אמיתי". עמוסת סמלים (צילום: HBO) (צילום: HBO)
  "בלש אמיתי". עמוסת סמלים(צילום: HBO)
   

  הפרק השביעי הסתיים עם רמז עבה מאוד לזהותו של הרוצח, אך הרבה לפני כן צצו תיאוריות רבות על זהותו של אותו מלך צהוב, מי שעומד (אולי) מאחורי כל אותן רציחות מסתוריות. סברה אחת, לא מפתיעה במיוחד, מתמקדת בדמות הכה לא נורמטיבית של ראסט קול. בדומה לשני הבלשים שחוקרים אותו ב-2012, גם חלק מהצופים חשבו שאחד מגיבורי הסדרה הוא האשם האמיתי בפרשה - מי שידע עליה יותר מכל אחד אחר, ואף נראה בזירת הפשע האחרון שהתרחש, ומי שברור כי הוא לא יציב נפשית.

   

  הצופים גם נחשפו ליכולות שלו לבצע פשעים ולטשטש אותם, שהשתכללו בתקופה שבה עבד במסווה. טיעון נוסף שעלה נגד קול הוא צריכת האלכוהול והסמים, שאולי טשטשו אותו עד כדי כך שלא היה מודע למעשיו, ואותו "מלך צהוב" שהוזכר שוב ושוב הוא מעין תוצאה של פיצול אישיות.

   

  ולא רק בקול חשדו הקונספירטורים - היו מי שהאשימו דווקא את מרטי הארט: משמעות שם המשפחה שלו באנגלית היא גם "אייל", מה שיכול לרמז לכתר העצמות שנמצאה על ראשה של הנרצחת דורה לאנג, הוא בלונדיני, מה שיכול לרמז לאותו "מלך צהוב", והוא גם זה שהרג במפתיע את לדו - מה שמנע מקול לפענח את הפרשה באמת. בנוסף, יחסו הרע לנשים ולבנותיו מעיד על צד אפל שקיים בו. תיאוריית מרטי התפצלה גם לתת תיאוריה תמוהה עוד יותר - שהאשימה את אביה של אשתו, מגי, ברציחות.

   

  תיאוריה נוספת על הסדרה עוסקת בחמשת הפרשים - מוטיב שחוזר כמה פעמים וייתכן שרומז על זהות הרוצח או הרוצחים. קול יוצר חמש דמויות מפחיות הבירה שהוא שותה בשעה שמתחקרים אותו - לכולן ראש שעשוי מכוכב צהוב, ויכול לסמל כתר וגם שוטר. בביתה של אמה של דורה לאנג יש ציור של חמישה פרשים רכובים (פרשי האפוקליפסה), ובתו של הארט מסדרת את בובותיה בצורה דומה: חמש בובות גבריות סביב בובת אישה עירומה. על פי התיאוריה הזו, קול חושב שהתוקפים הם למעשה שוטרים, אנשי חוק שמשתפים פעולה עם המלך הצהוב.

  הדמויות שקול יצר בחקירה ()
  הדמויות שקול יצר בחקירה
   

  "פרשי האפוקליפסה" בציור ()
  "פרשי האפוקליפסה" בציור

  הבובות של בתו של הארט ()
  הבובות של בתו של הארט

  לקראת סיום העונה התראיין היוצר ניק פיזולטו ל-BuzzFeed, והפריך חלק מהסיפורים

  שהתרוצצו סביב העלילה שיצר. הוא אמר שהופתע, לעתים, אך לא חש תסכול מהניסיון להפוך כל דמות לרוצח. "זה נמצא שם", אמר. "בלש אמיתי" היא מיני סדרה, ועם סיום העונה יסתיים סופית גם סיפורם של ראסט ומרטי. פיזולטו הבטיח בראיון להעניק לצופיו תשובות ברורות ולתת "פרצוף ממשי לרוע". לפי הזמזום התמידי ברשת, הביקורות המהללות ונתוני הרייטינג, תהיה לו עונה נוספת וסיפור חדש לספר.   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מתיו מקונוהיי ב"בלש אמיתי". האם הוא הרוצח?
  לאתר ההטבות
  מומלצים