שתף קטע נבחר

האופוזיציה תחרים דיוני הכנסת: "זו מאפיה"

על רקע חשיפת ynet של מכתב ההתחייבויות הקואליציוני להעברת חוקי המריבה כמקשה אחת, החליטה האופוזיציה להחרים את הדיונים ולקיים כנס כתחליף. הרצוג: "סתימת פיות". גלאון: "אפילו במאפיה יש קודים ואמון"

ההתחייבות הקואליציונית להעביר כמקשה אחת את חוק הגיוס, חוק המשילות וחוק משאל העם הובילה הערב (יום א') לכינוס חירום של ראשי מפלגות האופוזיציה בבית מפלגת העבודה בתל אביב - ולנקיטת צעדים חסרי תקדים. ח"כ יצחק הרצוג, ראש האופוזיציה, איים בדיון כי יינקטו "צעדים שלא היו כמותם מאז כינונה של הכנסת", ואכן כעבור שעה קלה החליטו ראשי סיעות האופוזיציה להחרים את כלל הדיונים בשבוע הקרוב.

 

כל חברי האופוזיציה לא ישתתפו בדיוני המליאה, ובכלל זאת בדיונים על חוקי המריבה. הם ייכנסו למליאה רק בעת נאומו של ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון. במקום זאת, ב-11 בבוקר מחר יתכנסו חברי האופוזיציה לדיון באולם אחר בכנסת, שבו יקיימו דיון ציבורי פומבי על הדמוקרטיה הישראלית.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר "יש עתיד" יאיר לפיד כבר חתמו על מסמך ההתחייבות, יו"ר "ישראל ביתנו" אביגדור ליברמן יחתום ככל הנראה בלילה ויו"ר "התנועה" ציפי לבני תעשה זאת לכל המאוחר מחר בבוקר. סיעת הבית היהודי תערוך התייעצות סיעתית, שבמהלכה יעודכנו כל חברי הסיעה בפרטי המסמך ולאחר מכן יחתמו - ככל הנראה הלילה.

 

בהודעה הרשמית של האופוזיציה נאמר: "למרות שמדובר באופוזיציה שאיננה הומוגנית, כולנו מאוחדים סביב המאבק למען שמירה על הדמוקרטיה. מדובר בקואליציה חלשה והיסטרית, שבה איש אינו סומך על רעהו, ושמנסה להעביר חוקים מהותיים באמצעות ברוטאליות פוליטית".

 

לפני ההחלטה, הסביר ראש האופוזיציה הרצוג מדוע צעדים אלו עלו בכלל לדיון: "הממשלה הולכת להפעיל צעדים קיצוניים וחריגים ביותר שלא ראו כמותם בכנסת ישראל מאז כינון המדינה, צעדים שחוצים כל קו אדום, צעדים שמאחוריהם עומדים חוקים של שנאה, של הדרת קבוצות אחרות מהחברה הישראלית, של דחיקת מפלגות לשוליים, של סתימת פיות ומניעת יכולת דיון אמיתית בכנסת ישראל". 

 

מנהיג מפלגת העבודה ציין: "היום קראתי ב-ynet כותרת על מכתב ההתחייבות של הקואליציה. מה שקורה בממשלת ישראל מתחיל מזה שבנט לא מאמין לביבי, וביבי לא מאמין ליאיר, ויאיר לא מאמין לציפי, וציפי לא מאמינה לבנט וחוזר חלילה".

 

"אפילו במאפיה יש קודים ואמון בלי שיחתמו על הסכמות", הסבירה יו"ר מרצ זהבה גלאון. "הקואליציה הזו מזכירה לי את הביטוי 'פני הדור כפני הכלב', אך במקרה הנוכחי אפילו זה לא נכון. כפי שאמר לי פעם השופט מישאל חשין, 'אל תעליבי את הכלב שלי'".

דיון חירום בבית מפלגת העבודה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
דיון חירום בבית מפלגת העבודה(צילום: עידו ארז)

גלאון, כבל והרצוג. שוקלים צעדי חסרי תקדים (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
גלאון, כבל והרצוג. שוקלים צעדי חסרי תקדים(צילום: עידו ארז)

 

ח"כ שאול מופז (קדימה) שיזם את הרעיון של החרמת הדיונים, אמר: "מול קואלציה מתפוררת שצריכה להחתים את חבריה עומדת אופוזציה חזקה ומאוחדת. זו ממשלה בלי אידיאלים, ממשלה של דילים". 

 

ח"כ איתן כבל (העבודה) הוסיף כי "ראש הממשלה החתים את כולם על מסמך. זה נראה כאילו זה לקוח מסרט על עולם הפשע, כמו שעושי העסקים נפגשים ומחליפים את אשר צריך להחליף גב אל גב. זאת ממשלה שלא מסוגלת להסתכל האחד לשני בפנים". 

  

מוקדם יותר היום נחשף ב-ynet כי ראשי מפלגות הקואליציה התחייבו להעביר יחדיו את שלושת החוקים מעוררי המחלוקת. המהלך, תוצאה של חוסר אמון בין המפלגות, עורר ביקורת רבה במערכת הפוליטית ותגובות תמיכה בקרב מפלגות השלטון.חוק משאל העם דורש אישור ציבורי למסירת שטחים בריבונות ישראלית במסגרת משא ומתן מדיני. החוק תוקן, למעשה, לחוק יסוד, ודורש מעתה רוב של 61 חברי כנסת בכדי לשנותו.

 

חוק הגיוס, תולדה של הליך פוליטי מורכב וממושך, עוסק בסוגיית השוויון בנטל ובשירותם הצבאי של חרדים, בני ישיבות הסדר וחיילים בשירות "רגיל". הוא פוטר תלמידי ישיבות בני 22 מגיוס ודורש תהליך הדרגתי של גיוס צעירים חרדים עד שנת 2017 (5,200 על פי המכסה המצופה).

 

חוק המשילות נועד להקשות על הפלת ממשלה ומגביל, בין היתר, את יכולת האופוזיציה להביע אי-אמון בממשלה מכהנת. החוק העלה את אחוז החסימה וקיבע את מספר השרים במשמלה על 18 (לבד מראש הממשלה עצמו).


פורסם לראשונה 09/03/2014 17:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
הרצוג וכבל, היום
צילום: עידו ארז
מומלצים