שתף קטע נבחר

"אני אכתוב לך מה להגיד, תהיה עצבני". נחשפו ההודעות של עד המדינה מהברנוער

עד המדינה בפרשה הואשם בבידוי ראיות שהובילו למעצר חגי פליסיאן. תמלילי חקירתו מציגים חשד מתגבש באשר לעדותו וניסיון של חוקרי המשטרה לעמת בין גרסאות השניים, אך הוא הדגיש: "לא רציתי שיידעו עליי דברים אישיים"

יממה לאחר קריסתו הסופית של תיק הברנוער וניקויו של חגי פליסיאן מהאישום נגדו ברצח, הגישה היום (ב') הפרקליטות כתב אישום נגד ז', עד המדינה לשעבר. באישום נחשפו ההודעות ששלח לפליסיאן באפליקציית ווטסאפ כדי שיוכל להפלילו ברצח (הטעויות במקור): "אחרי שנשב חמש דקות ככה אז תגיד לי טוב תזכור מה להגיד תחת לחץ..." וגם: "שומע תגיד מה שאתה צריך ואז אני יגיד משהו ואז ואז אני יכתוב לך מה צריך להגיד וזהו נסגור את זה טוב אבל תהיה קצת עצבני...". מעצרו של העד הוארך עד להחלטה אחרת. "הוא הוכיח עצמו כיצירתי במיוחד", אמר השופט ציון קאפח.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

כתב האישום מייחס לאיש שעליו הסתמכו המשטרה והפרקליטות בכתב האישום המקורי שורת עבירות, בהן בידוי ראיות, השמדת ראיה, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ושיבוש מהלכי משפט. "הנאשם מסר את המידע הכוזב מתוך כוונה להכשיל את החקירה הפלילית שהתנהלה בדבר הרצח ולהביא לידי עיוות דין", נכתב בכתב האישום.

 

באישום שני, מתואר כיצד הדיח ז' מכר שלו כדי שימסור עדות שקר על מנת ליצור רושם מוטעה כי הוא מאוים על ידי בני משפחת פליסיאן. "הוא הורה לו למסור בהודעת השקר שפגש בג"ג. וכי זה אמר לו כי יש לנאשם 'דרישת שלום מהפליסיאנים', וכי 'אם הוא חושב שהוא בטוח בתוכנית להגנת עדים - אז הוא לא", נכתב.

הוראות מהעד: שחזור הודעות הווטסאפ שקיבל פליסיאן ()
הוראות מהעד: שחזור הודעות הווטסאפ שקיבל פליסיאן
 

חקירת רצח מדריך מועדון הקהילה ההומו-לסבית ניר כץ (26) והנערה ליז טרובישי (16) בברנוער הייתה היקרה בהיסטוריה של משטרת ישראל. לאחר כארבע שנות חקירה הודיעה המשטרה כי פענחה את הרצח, בין היתר בעזרת עד המדינה והעובדה שפליסיאן קשר עצמו לאירוע בפני מדובב.

 

הממצאים הובילו בחודש יולי להגשת כתב אישום נגד פליסיאן בגין שני מעשי רצח ועשרה ניסיונות רצח. שאול גנון, מנהל הברנוער בזמן הרצח ב-2009, אמור היה לשמש עד תביעה, ואילו עד המדינה עצמו אמור היה לקבל 120 אלף שקל לשיקום כלכלי. מאז שברח ונתפס בחודש יוני, עבר העד לתוכנית להגנת עדים, ותפנית נוספת בפרשה הובילה להגשת האישום נגדו.

פליסיאן משתחרר ממעצרו (צילום: יריב כץ, ידיעות אחרונות) (צילום: יריב כץ, ידיעות אחרונות)
פליסיאן משתחרר ממעצרו(צילום: יריב כץ, ידיעות אחרונות)
 

עד המדינה בבית המשפט (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
עד המדינה בבית המשפט(צילום: עידו ארז)

כתב האישום נגד העד מתאר כיצד הורה לפליסיאן לשלוח לו מסרון שאותו הכתיב מבעוד מועד. "א.א תקשיב אני אמרתי לאחי לא לדבר על הנושא של הבר הזה הזין הזה ואני לא מבין למה אתה מנסה לפתוח את זה מה שהיה מת לא צריך לעיר מתים אחי מדובר בחופש שלנו", נכתב. על פי כתב האישום, "הנאשם הציג מסרון זה שקיבל במרמה לחוקרי המשטרה, בכוונה להטעותם, תוך שהוא טוען בפניהם בכזב כי פליסיאן שלח מיוזמתו את המסרון".

 

עד המדינה, שמיוצג על ידי עורכי הדין יאיר רגב וארי שמאי, נשלח להיפגש עם פליסיאן ובדה בדרכו ראיה נוספת. הוא תדרך אותו, בין השאר באמצעות שליחת הודעות, לומר תכנים מסוימים במהלך המפגש ביניהם, ואז הקליט אותם. לאחר מכן הוא הורה לפליסיאן למחוק ממכשיר הטלפון שלו את ההודעות שהחליפו ביניהם.

 

"עם היכנסו לדירת חגי", נכתב, "סימן לו הנאשם לומר את הדברים על פי המתוכנן ביניהם. בין היתר, הציג הנאשם לחגי תכנים באמצעות מכשירי הפלאפון שהחזיק ברשותו, וחגי דקלם אותם מבלי שהבין פשרם של הדברים והקשרם לרצח".

 

עד המדינה הוסיף וכתב לפליסיאן: "שלא תגיד לי בשיחה מי זה שאול, שאול זה המדריך הבן זונה". פליסיאן השיב לו: "סבבה בהתחלה לא ידעתי", ותשובתו עוררה את תשומת לב הפרקליטות. "בשלב זה היינו מצפים שחגי ידע מי זה שאול", הסבירה התובעת, עו"ד דפנה יבין. 

שחזור הודעות עד המדינה באתר ההיכרויות "אטרף" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שחזור הודעות עד המדינה באתר ההיכרויות "אטרף"(צילום: מוטי קמחי)
 

על פי כתב האישום המקורי נגד פליסיאן, הוא פעל לנקום לאחר שנודע לו כי אחיו היה קורבן למעשים מגונים בידי גנון. עד המדינה, חבר ילדות של פליסיאן, פנה למשטרה ושטח את גרסתו לאירועים. הוא סיפק לחוקרים את המניע לרצח והוסיף ראיות מפלילות נגד החשוד, ובהן הקלטות והודעות SMS שבהן פליסיאן קושר עצמו לאירוע. 

 

גרסת פליסיאן טענה כי עד המדינה רימה אותו וכי הודעות ה-SMS וההקלטות שהפכו לראיה המרכזית בתיק היו, למעשה, "הוראות" עבורו מצד אותו עד, בדרכם לסחוט כסף מגנון. הוא דבק בגרסתו, הוסיף לטעון כי הוא אינו הרוצח, והותיר עם שחרורו סימני שאלה על התנהלות המשטרה והפרקליטות. תמלילי חקירתו רק הוסיפו ספק באשר לאופן שבו התפתח התיק כולו.

 

חקירת עד המדינה בדצמבר אשתקד, עדיין תחת הסכם, התמקדה בניסיון השוטרים להבין כיצד פעל וחשפה חשדות באשר לגרסתו. מכשיר הטלפון שלו נבדק, ולדברי החוקר, "נולדה סיטואציה חדשה שמעלה סימן שאלה אקוטי".

 

על פי העד, "בטלפון היו לי דברים מעבר לתיק. דברים אישיים. אז כן, התעניינתי אם אפשר לשחזר. לא הכחשתי את זה וגם לא מכחיש את זה"

החוקר: "מעניין אותי מה היה שם שכן נוגע לתיק וכן רצית למחוק" 

העד: "לקחו לי (המשטרה) את הטלפון ואמרו לי שרוצים לשחזר, אז כן התעסקתי בזה, אם ניתן לשחזר או לא, אז שאלתי את שלומי (בן זוגו של העד בעבר). לא אמרתי שמחקתי הודעות" 

החוקר: "כשאני קורא את זה זה נראה כאילו שאתה מחפש משהו שאתה רוצה להוציא משם".

 

היית רוצה שחף מפשע יישב בכלא?

החוקר מוסיף לעמת את גרסת פליסיאן עם דברי העד ושואל: "אם חוזרים שבועיים אחורה מ-20 ביוני מגיעים להודעה מ-2.6, מה שחגי שלח, הוא בא ואומר 'תשמע, בא העד ואמר לי תקשיב, סמוך עליי, אני אגיד לך מה לכתוב ותכתוב לי'. השאלה אם זה שחשוב לך למחוק משהו מלפני שבועיים, אם אפשר לשחזר משהו שמחקת לפני שבועיים, ואם המשטרה יכולה לשחזר את זה קשורות להודעת ה-SMS המפלילה הזאת?"

העד "לא"

החוקר: "אז תיתן לי הסבר"

העד: "לא רציתי שיידעו עליי דברים אישיים, בשום שלב לא אמרתי לחגי מה לכתוב ומה לשלוח לי" 

החוקר: "זה צירוף מקרים שאתה אומר שבועיים ושחזור?"

העד "יכול להיות"

החוקר: "תנסה לשחזר מה מחקת. יכול להיות שבווטסאפ נראה הודעות בינך לבין פליסיאן ומחקת אותן? היו הודעות בינך לבינו שמחקת?"

העד: "דיברתי איתו אבל לא על הנושאים האלה, וגם שיחות קצרות"

החוקר: "עדיף שהדברים שייאמרו כאן יהיו כמובן אמת ורק אמת, מאשר שתעמוד על הדוכן ומה שנקרא יעשו ממך סטייק" 

העד: "בלי שום קשר עשו ממני סטייק"

החוקר: "הבנתי שהיו לך שיחות עם חגי שגם הן נמחקו בווטסאפ"

העד: "לא שיחות כמו שהוא טוען"

החוקר: "הוא טוען שאתה הכנסת לו את המילים לפה"

העד: "זה לא נמחק עם חגי, נמחק עם כולם" 

החוקר: "הבן אדם הולך לקבל מאסר עולם. ראוי שניתן לו את ההזדמנות למצות את הצדק, הבנת? עם כל הכבוד. היית רוצה שבן אדם חף מפשע יישב בכלא?" 

העד: "לא"

החוקר: "כבן אדם שיודע שאתה עושה הקלטות כנגד חשודים, שאתה העלית את השמות שלהם, ואתה מקבל הנחיות ברורות להקליט שיחות, לשמור הודעות SMS, למה אתה מוחק הודעות בוואטסאפ איתם? לך זה היה ברור שהיית צריך לשמור אותן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
עד המדינה בבית המשפט
צילום: עידו ארז
צילום: מוטי קמחי
חגי פליסיאן
צילום: מוטי קמחי
עו"ד יאיר רגב
מומלצים