שתף קטע נבחר

שופט נורה בגבול: הפגנות נגד ישראל בירדן

המפגינים קראו "אין שגרירות ציונית על אדמת ירדן" ודרשו לשחרר את החייל הירדני שרצח תלמידות בנהריים. השופט היה בדרכו לבקר קרובי משפחה בשכם

ירדן ביקשה מישראל לפתוח בחקירה מיידית של תקרית הירי במעבר אלנבי הבוקר (יום ב'), שבה נורה למוות ראיד א-זעייתר, שופט ירדני בבית משפט השלום בצפון עמאן. בעקבות התקרית הפגינו ירדנים באזור השגרירות הישראלית בעמאן.

 

עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

 

השופט, ממוצא פלסטיני, נורה למוות לאחר שלפי החשד ניסה לתקוף חייל צה"ל במסוף אלנבי ואף לחטוף ממנו את נשקו. כוח של גדוד ההנדסה ירה בפלסטיני, שלפי הדיווחים מהשטח רצה לחנוק את החייל. השופט נסע לבקר את קרובי משפחתו בשכם.

הפגנות בירדן לאחר מותו של השופט ()
הפגנות בירדן לאחר מותו של השופט

אזור תקרית הירי במעבר אלנבי, הבוקר (צילום: דוברות רשות שדות התעופה) (צילום: דוברות רשות שדות התעופה)
אזור תקרית הירי במעבר אלנבי, הבוקר(צילום: דוברות רשות שדות התעופה)

 (צילום: דוברות רשות שדות התעופה) (צילום: דוברות רשות שדות התעופה)
(צילום: דוברות רשות שדות התעופה)

המפגינים הירדנים צעקו בין היתר "אין שגרירות ואין שגריר" ו"אין שגרירות ציונית על אדמת ירדן". מארגני ההפגנה דורשים מהשלטונות להביא לשחרורו של הרוצח מנהריים, אחמד א-דקאסמה, שירה למוות בשבע תלמידות בית ספר בשנת 1997.

 

בנוסף, דרשו המפגינים להסגיר את החייל שהרג את א-זעייתר ולבטל את הסכם השלום. התקרית גררה גינויים חריפים בפרלמנט הירדני. מנגנוני הביטחון והשיטור, על פי הפרסומים, חסמו את התנועה בציר המוביל לשגרירות הישראלית.

 

במקביל, שר החוץ הירדני, נאסר ג'ודה, זימן את מיופה הכוח בשגרירות הישראלית בעמאן והביע את עמדתה של הממשלה הירדנית לתקרית. הוא ביקש להודיע לממשלת ישראל כי ירדן מצפה לדיווח כולל לגבי פרטי האירוע.

 

חקירה ראשונית בישראל העלתה כי קבוצה של פלסטינים ירדה מאוטובוס שהגיע

למעבר לצורך הבידוק, ואז אחד מהם ניסה לחטוף את הנשק מהחייל שמשתייך לגדוד ההנדסה שמוצב במקום. הפלסטיני ירד מהאוטובוס בחלק הישראלי של המעבר, צעק "אללה הוא אכבר", רץ לעבר חייל שראה וניסה לחטוף את נשקו. הלוחמים מגדוד אב"כ 76 של חיל ההנדסה פתחו בנוהל מעצר חשוד שכלל ירי לעבר רגליו של הפלסטיני. לפי התחקיר הצבאי, בשלב זה הפלסטיני ניסה לחנוק חייל ובתגובה נורה למוות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: 'עמאן נט'
השופט שנורה למוות ראיד א-זעייתר
צילום: 'עמאן נט'
מומלצים