שתף קטע נבחר

אימוץ נדיר: הסיפור המופלא של נובּה הכלבה

נובּה נמצאה פצועה קשה באזור תעשייה באשדוד לפני כשנתיים והתקשתה ללכת. במהלך שיקום ממושך בעמותת "תנו לחיות לחיות", היא פגשה את מוניקה דה פראדו, עוזרת וטרינר מספרד שהגיעה להתנדב בעמותה. לאחר שלא נמצא עבורה בית מאמץ במשך חודשים בארץ, מוניקה החליטה לאמץ הכלבה והן המריאו יחד לספרד

בדצמבר 2012 נמצאה גורת כלבים פצועה באזור התעשייה באשדוד. מדיווחים שהגיעו לעמותת "תנו לחיות לחיות", הכלבה סבלה מפציעה קשה ברגלה השמאלית והתקשתה ללכת.

 

"פרסמנו קריאה לעזרה בפייסבוק להסעתה של הכלבה אלינו למרפאה. החשד הראשוני שלנו היה שהיא נפגעה באגן או ברגליים כי בקושי הצליחה לזוז", מספרת יעל ארקין, מנכ"לית העמותה.

 

הגורה הובאה לטיפול על ידי אזרחים איכפתיים למרפאת העמותה ברמת גן שם התבררה חומרת מצבה. פגיעה קשה בעצמות ובשרירים. "ככל הנראה היא אכלה רק לחם ומים, העצמות שלה היו חלשות מאוד והיא לא יכלה לעמוד על רגליה כמו שצריך", מציינת ארקין.

 

 

שיקום ממושך

אז החל הליך שיקום ממושך לכלבה שכלל טיפולי פיזיותרפיה רבים שנמשכו חודשים רבים. בתחילת 2013 הגיעה למרפאה מתנדבת בשם מוניקה דה פרדו, תושבת ספרד ודיילת במקצועה בחברת תעופה בריטית. 
 
"הגעתי לישראל אחרי שהכרתי את צוות העמותה בקורס לניהול בתי מחסה ללא מטרות רווח לחיות נטושות בבריטניה. בדיוק סיימתי את הלימודים שלי בתור עוזרת וטרינר ובמקום להתמחות בספרד, הצוות הזמין אותי למרפאה בישראל והבטיח ללמד אותי כל מה שצריך לדעת", מספרת מוניקה ל-ynet. "אני מאוד אוהבת לטייל ואחרי 20 שנה כדיילת אוויר, החלטתי לצאת להרפתקה".

 

נובה באשדוד 2012 ()
נובה באשדוד 2012

 

"נוצר בינינו קשר מיוחד"

זמן קצר לאחר שהגיעה היא הכירה את אותה גורה שחולצה מאשדוד והעניקה לה את השם "נובה" (Nube) שמשמעותו ענן בספרדית, תודות למראה של העננים על פרוותה של הכלבה.

 

בביתה בצפון ספרד היא הותירה מאחור את בעלה, צמד כלבים וחתול. "לא היה קל להתמודד בטיפול עם בעלי חיים רבים, זה היה מתיש ומעניין במקביל. גרם לי לרצות להקים מרפאה דומה לחיות נטושות בספרד", היא מסבירה. "כשהכרתי את נובה, לא רק שלא יכלה ללכת, אלא בקושי עמדה. אני הפכתי לפיזיותרפיסטית שלה במטרה לשפר לה את התנועה ולחזק את העצמות".

 

נובה שקלה אז כ-20 קילוגרם ומוניקה נשאה אותה שלוש פעמים ביום מהמרפאה ברמת גן למדשאה רכה, מאחר שנובה התקשתה ללכת על רצפה קשה. "התמדתי בכך מספר חודשים אפילו שהגב שלי סבל מזה ונוצר בינינו קשר מיוחד. לאט לאט היא השתקמה".

 

משתקמת לאט. נובה ב-2013 (צילום: תנו לחיות לחיות) ()
משתקמת לאט. נובה ב-2013 (צילום: תנו לחיות לחיות)

 

אחרי ששבה לספרד, המשיכו בעמותה לעדכן אותה על השיפור במצבה של נובה. לפני מספר חודשים עברה נובה לכלבייה של העמותה בכפר רות במטרה למצוא לה בית מאמץ. "היא כלבה מקסימה, רק שהיא צולעת על רגל אחת. שאר הרגליים בריאות, אבל אנשים בדרך כלל מחפשים כלבה מושלמת מבחינה חיצונית, למרות שיש לה אופי מקסים", מגלה נויה נרדימון, פעילה בעמותה. "חבל שלא רצו לאמץ אותה בארץ. יש הרבה כלבים וחתולים נכים או שחורים שפשוט נשארים מאחור ומחכים חודשים עד שמישהו יגיע לאמץ אותם".

 

מוניקה ונובה באוגוסט 2013 בכלביית "תנו לחיות לחיות" (צילום: אלי לב איתן) ()
מוניקה ונובה באוגוסט 2013 בכלביית "תנו לחיות לחיות" (צילום: אלי לב איתן)
 

"קשה לי לראות אותה בלי בית"

בקיץ שעבר הגיעה שוב מוניקה להתנדב בבית המחסה של העמותה ושוב פגשה את נובה שעדיין המתינה לבית מאמץ. "היה לי קשה לראות אותה בבית המחסה בלי בית קבוע וחשבתי לעצמי שהיא לא יכולה להישאר שם כל ימי חייה וברגע שהחלטתי שאני מאמצת אותה, הודעתי זאת לעמותה ואז התחיל מסע מפרך להשגת כל האישורים הבירוקרטיים והרפואיים כדי להביא אותה לספרד".

 

בסוף השבוע שעבר, הגיעה מוניקה עם בעלה לישראל כדי לקחת את נובה אליהם לביתם בצפון ספרד. היא הוסעה על ידי העמותה לשדה התעופה בנתב"ג ומשם המריאו בחזרה לספרד. יומיים לאחר הנחיתה, מוניקה מבשרת שנובה מרגישה בבית.

 

"היא כבר התאקלמה, קיבלה אמבטיה מפנקת וכבר התחילה להכיר את החברים שלה. יש לה כאן מרחבים גדולים לטייל בהם והיא תמשיך לקבל טיפולי פיזיותרפיה במרפאה מיוחדת", מספרת מוניקה. "בספרד לא חסרים כלבים בלי בית, אבל נובה פשוט נכנסה לי ללב".  

 

צפו בנובה ומוניקה בישראל ובספרד

(צילום: אלי לב איתן) ()
(צילום: אלי לב איתן)

(צילום: אלי לב איתן) ()
(צילום: אלי לב איתן)

(צילום: אלי לב איתן) ()
(צילום: אלי לב איתן)

(צילום: אלי לב איתן) ()
(צילום: אלי לב איתן)

(צילום: אלי לב איתן) ()
(צילום: אלי לב איתן)

(צילום: אלי לב איתן) ()
(צילום: אלי לב איתן)

(צילום: אלי לב איתן) ()
(צילום: אלי לב איתן)

(צילום: אלי לב איתן) ()
(צילום: אלי לב איתן)

נפרדים מישראל (צילום: אלי לב איתן) ()
נפרדים מישראל (צילום: אלי לב איתן)

לילה ראשון בספרד (צילום: Monica De Prado) ()
לילה ראשון בספרד (צילום: Monica De Prado)

משלימה שעות שינה (צילום: Monica De Prado) ()
משלימה שעות שינה (צילום: Monica De Prado)

מוניקה ונובה. אמבטיה בחצר (צילום: Monica De Prado) ()
מוניקה ונובה. אמבטיה בחצר (צילום: Monica De Prado)

(צילום: Monica De Prado) ()
(צילום: Monica De Prado)

(צילום: Monica De Prado) ()
(צילום: Monica De Prado)

טיפוח בשמש (צילום: Monica De Prado) ()
טיפוח בשמש (צילום: Monica De Prado)

כבר פיתחה גינוני סיאסטה מרשימים (צילום: Monica De Prado) ()
כבר פיתחה גינוני סיאסטה מרשימים (צילום: Monica De Prado)
נובה מתאקלמת בביתה של מוניקה בספרד (צילום: Monica De Prado) ()
נובה מתאקלמת בביתה של מוניקה בספרד (צילום: Monica De Prado)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי לב איתן
מוניקה ונובה ב"כלביית תנו לחיות לחיות" בכפר רות
צילום: אלי לב איתן
צילום: Monica De Prado
נובה מתאקלמת בספרד
צילום: Monica De Prado
מומלצים