שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המשבר בשיחות: אבו מאזן "לא ימות בוגד"
  בישראל לא מוכנים לשחרר רוצחים ערבים-ישראלים, הפלסטינים דורשים אפילו יותר מזה - וגם בצד שמאל של הממשלה מאשימים את אבו מאזן, שיפגוש בשבוע הבא את אובמה. הפסימיות חוגגת

  מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ממשיך לנסות ולגבש מסמך מסגרת שיאפשר את המשך השיחות בין ישראל לפלסטינים, אך בינתיים המסרים היוצאים מירושלים ומרמאללה מפי גורמים המכירים את פרטי המשא ומתן - פסימיים מאוד. לצד דבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, גם אחד השרים ה"שמאליים" ביותר בממשלה, ראש השב"כ לשעבר יעקב פרי, הטיל את האחריות למשבר על הפלסטינים.

   

  עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  פרי, תומך נלהב במשא ומתן, אמר ל-ynet כי על פי המידע העדכני ביותר, הפלסטינים מערימים קשיים רבים על המשך המגעים. שר המדע מיש עתיד, החבר בוועדה האחראית על שחרור האסירים, רמז כי ישראל לא תשחרר מחבלים ערבים בעלי אזרחות ישראלית, שאמורים לצאת מהכלא בסוף החודש במסגרת הפעימה הרביעית של השחרור שעליו סוכם בראשית המו"מ.

   

  משפחות הנרצחים מבטיחות מאבק    (צלמים: ג'ורג' גינסברג, אבי חי ויוגב אטיאס)

  משפחות הנרצחים מבטיחות מאבק    (צלמים: ג'ורג' גינסברג, אבי חי ויוגב אטיאס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  פרי הבהיר כי אם לא יושג הסכם מסגרת, ואם לא ברור לישראל שהשיחות יימשכו - יישארו האסירים בכלא. עם זאת, הוא הדגיש כי אם יושגו הבנות להמשך המשא ומתן, תצטרך ישראל לעמוד בהתחייבויותיה ולשחרר את האסירים.

   

  בסביבתו של ראש הממשלה עצמו הבהירו בעבר כי החלטה בדבר שחרור אפשרי של אסירים ערבים-ישראלים תובא בפני הממשלה לאישור מיוחד. בסביבת ראש הממשלה ציינו כי לא הייתה התחייבות חד-משמעית לשחרור אסירים ישראלים, אולם הפלסטינים טוענים אחרת. בינתיים, משפחות הנרצחים כבר פתחו בקמפיין נגד השחרור, ולפי שעה נראה כי לנוכח הרגישות הרבה רוב שרי הממשלה מתנגדים למהלך.

    

  הדרישה: הקפאה ושחרור עוד מחבלים

  בצד הפלסטיני, הנמכת הציפיות הפכה לפסימיות קודרת. ביום שני יבוא נשיא הרשות אבו מאזן לוושינגטון וייפגש עם הנשיא ברק אובמה. הפגישה הזאת היא מעין סוכריה, כך על פי דיווחים פלסטיניים, אחרי פגישה קשה מאוד בין אבו מאזן לקרי בפריז לפני שלושה שבועות. מזכיר המדינה דרש מהראיס להכיר ביהדותה של ישראל, להסתפק בשכונת בית חנינא בלבד כבירה הפלסטינית ולהסכים לסיפוח ישראלי של עשרה גושי התנחלויות.

   

  אבו מאזן, כך דווח, הגדיר את הרעיונות האמריקניים "טירוף". מאז הספיק ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת להכחיש את סוגיית בית חנינא, אך רק אמש הזהיר כי המגעים נמצאים במשבר אמיתי. הוא הוסיף משפט עמום ולפיו "אנחנו מקווים שארצות הברית תבחר במה שנדרש".

   

  כל הצדדים כבר מבינים כי עם תום חלון הזמן של תשעת החודשים שהקציב קרי למשא ומתן לא תהיה פריצת דרך. עם זאת הפלסטינים כבר רמזו כי יסכימו להאריך את המשא ומתן בתנאים מסוימים. "אנחנו לא הולכים להסכים להארכה של השיחות באופן עקרוני, אולם אם הארכה תהיה הפתרון היחיד, עליה להיות מלווה בשני תנאים", אמר ל-ynet בכיר פתח נביל שעת. "הפסקה מוחלטת של הבנייה בהתנחלויות ושחרור של אסירים נוספים מעבר ל-104 האסירים הפלסטינים שישוחררו בתום ארבע הפעימות".

   

  בכל מקרה הפלסטינים עדיין טוענים בתוקף שלא קיבלו את טיוטת הסכם המסגרת האמריקני. אם אכן כך הדבר אז ייתכן שאבו מאזן יהיה הראשון לראותו בשבוע הבא במהלך ביקורו בבית הלבן.

   

  אמש נפגש אבו מאזן עם חברי המועצה המהפכנית של פתח ברמאללה והבהיר לנוכחים שלא יוותר על דרישותיו. סגן מזכ"ל המועצה המהפכנית פהמי זעאריר העיד כי אבו מאזן אמר: "לא אסיים את חיי בבגידה בנאמנות ובהפקרת העקרונות שלנו וזכויותינו הלאומיות".

   לדבריו, אבו מאזן התעקש שלא יכיר ביהדותה של מדינת ישראל וכי לא ייחתם הסכם שלום אם לא ייפתרו כל הסוגיות בסכסוך "בצורה צודקת".

   

  ראש הממשלה נתניהו אמר כמה שעות לפני כן בישיבת סיעת הליכוד בכנסת כי "לאור ההתבטאויות האחרונות של הפלסטינים אנחנו מתרחקים מהסדר. הם אמרו השבוע שהם לעולם לא יכירו במדינה יהודית ולעולם לא יוותרו על זכות השיבה. אני רוצה להבהיר שלא אביא הסכם שאינו מבטל את זכות השיבה ושאינו כרוך בהכרה פלסטינית במדינה יהודית. אלו תנאי יסוד מוצדקים וחיוניים מבחינתה של ישראל. הפלסטינים אינם מראים סימן שהם מתכוונים להיכנס להסכם מעשי וצודק".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: MCT
  אבו מאזן ואובמה. פגישה שהיא "סוכריה"
  צילום: MCT
  מומלצים