שתף קטע נבחר

עסק קטן? כך תדאג לעובדים שלך לפנסיה

החובה המוטלת על המעסיק להפריש מדי חודש עבור פנסיה לעובדיו, היא אתגר לא קטן. מסתבר שיש אפשרות לעשות זאת בצורה פשוטה ויעילה, ואפילו באמצעות כרטיס אשראי

אחד האתגרים המרכזיים העומדים בפני אלפי עסקים קטנים ובינוניים, הוא חובת תשלום פנסיה לעובדים.

 

 

בעל עסק נדרש להתמודד עם נושאים רבים במסגרת תפעולו, כך גם בתשלומי הפנסיה להם הוא מחוייב.

 

החובה להפריש לעובדים עבור חיסכון, עלולה להוות "תיק" לא קטן ורבים אינם מודעים להשלכות העלולות לסכן את בעל העסק במקרה ולא דאג לחיסכון עבור עובדיו כמתחייב.

 

פנסיה חובה

על פי צו ההרחבה לפנסיה חובה במשק, שנכנס לתוקפו בתחילת שנת 2008, מחוייב מעביד להפריש עבור העובד מדי חודש, סכום כסף שישמש אותו לעת הפרישה היקף ההפרשות לפנסיה הולך וגדל בצורה מדורגת, משנת 2008 ועד 2014.

 

החל מינואר השנה, שיעורי ההפרשה לפנסיה חובה עומדים על 5.5% חלק עובד, 6% חלק מעביד ו-6% חלק הפיצויים (סה"כ 17.5%).

 

המשימה: הפקדת תשלומי הפנסיה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
המשימה: הפקדת תשלומי הפנסיה

 

עובד חדש זכאי לביצוע הפרשות לפנסיה לאחר שישלים 6 חודשי עבודה. אולם מי שמתחיל עבודה חדשה ויש לו כבר ביטוח פנסיוני, יקבל את ההטבה כבר מיומו הראשון במקום העבודה, כאשר ההפרשות לפנסיה יבוצעו שלושה חודשים לאחר תחילת העבודה, רטרואקטיבית.

 

כאמור, לא פעם, החובה הזו הופכת ל"כאב ראש" לא קטן עבור המעסיק, לאו דווקא מההיבט הכספי, אלא גם ולעיתים בעיקר בהיבט הטכני – הצורך למלא טפסים, לבצע העברות כספיות, להיענות לבקשות העובד וכו'. אולם מסתבר שבעזרת טכנולוגיה מתאימה, ניתן לתת מענה בדיוק לבעיה הזו ולהסיר לא מעט "כאבי ראש" מהמעסיק.

 

פלטפורמה חדשה, שפותחה לאחרונה, מאפשרת לבעל עסק לבצע את תשלומי הפנסיה לעצמו ולעובדיו בקלות, במהירות ובנוחות מהמחשב במשרד או בבית באמצעות הוראת קבע, ואפילו באמצעות כרטיס אשראי.

 

פתרון גם לעובדי משק הבית

"פנסיה בקליק" היא טכנולוגיה שפיתחה חברת מנורה-מבטחים, זוהי פלטפורמה פשוטה לתשלום עבור העובדים לפנסיה. המערכת פשוטה מאוד וידידותית, אינה כרוכה בעלות כספית ובאמצעותה יכול המעסיק תוך מספר דקות לבצע את הנדרש.

 

לדברי ירדן פלד, מנהל מטה שיווק במנורה מבטחים פנסיה וגמל, המערכת מלווה בהסבר בכל שלב ובמקרה הצורך ניתן גם לקבל סיוע בעזרת נציג שירות. "המערכת הזו מאוד מתאימה לעסק קטן ובינוני", אומר פלד, "הרבה מאוד עסקים המחזיקים עד 20 עובדים, לא תמיד מוצאים היום מענה לצורך שלהם, אבל לא מדובר רק בכך. אפילו אדם המעסיק עוזר או עוזרת בית מחוייב להפריש עבורם לפנסיה. המציאות הזו עלולה להיות מורכבת והפלטפורמה שלנו נותנת מענה פשוט ויעיל לדברים האלה".

 

פלד מציין בעיה נוספת שהמערכת נותנת לה מענה יעיל. לדבריו לא רבים מודעים לכך שגם במקרים בהם המעביד מעביר כסף עבור העובד, הדבר לא נעשה באופן ישיר. בדרך קיימות לעיתים כמה "תחנות" ובמציאות הזו עלולה להיגרם פגיעה בחיסכון. לעיתים הכסף המיועד לחיסכון לא עובר באופן מלא או זכויות שונות שאמורות להיות מוקנות לעובד במסגרת ההפרשה - לא ניתנות.

 

"במערכת החדשה שפיתחנו – אין מקום לטעויות, הכל עובר באופן מיידי ומלא. למעסיק של יכולת בכל רגע נתון לראות מה המצב, להדפיס דוח ולהראות אותו לעובד. וגם לעובד יש גישה באמצעות ה"חשבון" שלו במנורה-מבטחים".

 

יש לציין כי המערכת שהושקה לראשונה לפני כשנה, זכתה לאחרונה לגרסה חדשה ומשופרת עוד יותר, שמאפשרת בין הייתר, למעסיק לבצע את התשלומים גם בכרטיס אשראי.

 

"יש כמות הולכת וגדלה של מעסיקים שמצטרפים ואנחנו מקבלים המון פידבקים חיוביים, במיוחד מעסקים קטנים ועוזרות בית", אומר פלד, ומוסיף "החזון שלנו זה לפתח את המערכת כך שתהיה עוד יותר ידידותית וקלה למשתמשים ותהווה פיתרון לכלל העצמאים והעסקים בישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים