שתף קטע נבחר

חרם כשקמרון בכנסת: "ידעתי שיהיה בלגן"

הח"כים הערבים לא הגיעו לתחילת הדיון, החרדים יצאו בהפגנתיות בנאום נתניהו. ר"מ בריטניה: הזהירו אותי מראש. הרצוג לקמרון: "היית ראש אופוזיציה והפכת לראש ממשלה. אפשר ללמוד ממך"

אחרי שחברי הקואליציה אישרו ברוב גדול את חוק המשילות ואת חוק הגיוס, התפנה בצהריים (יום ד') המשכן לישיבה מיוחדת לכבודו של ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון. הח"כים מהמפלגות הערביות כלל לא הגיעו לדיון ואילו חברי הכנסת מיהדות התורה וש"ס יצאו כשראש הממשלה, בנימין נתניהו, החל לנאום. הם שבו לאולם עם סיום נאומו ותחילת נאומו של יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג. בנאומו אמר ראש הממשלה קמרון: "השגריר הזהיר אותי שאנשים ייצאו, יעזבו, ושאני אולי אלמד את המילה 'בלגן'. אני לא חושב שהגענו לזה כל כך. הרשו לי לומר זאת: אנחנו נחשוב על כל אלה שאין להם פרלמנט, שאין להם דמוקרטיה". ynet העביר שידור חי מהכנסת.

 

התכונן לבלגן. קמרון בכנסת (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
התכונן לבלגן. קמרון בכנסת(צילום: דוברות הכנסת)

קמרון דיבר על הפגיעות הביטחונית של ישראל ועל זכותה להגן על עצמה: "בביקור האחרון שלי כאן טסתי במסוק מעל הירדן והבנתי כמה צרה וכמה פגיעה המדינה הזאת. מדינה שספגה 38 טילים רק בשנה הזאת, שראתה עוד ניסיון נלוז של איראן להבריח נשק לעזה. ראינו בתי ספר שנקראים על שם מתאבדים. הבנתי מחדש מה זה לפחד בבית שלך. ולכן אני אומר בבירור: תמיכתי בישראל אינה ניתנת לערעור. היא איתנה כסלע תמיד. אעמוד לצד ישראל ועל זכותה להגן על עצמה במסגרת החוק הבינלאומי".

 

קמרון סיפר על מלחמתו באנטישמיות בבריטניה בפרט ובאירופה בכלל, כולל צעדים נגד קיצונים באנגליה, מניעת הופעות "הסתה" באוניברסיטאות והסרת אתרים אנטישמיים מהרשת: "האנטישמיות המחרידה, המגעילה, ניסתה למצוא מקום אצלנו. אני לא אתן לזה לקרות במשמרת שלי".

 

על רקע פעילות של ארגונים בבריטניה לחרם על ישראל הצהיר קמרון שהוא מתנגד נחרצות לתנועה: "יש לי מסר ברור: בריטניה מתנגדת לחרם. בין אם חרם של איגודי עובדים ובין של ארגונים אקדמים. ישראל היא מולדת העם היהודי ולא נסכים לשום דרישה שתפגע בכך. דה לגיטימציה של ישראל זה דבר נורא ויחד נכשיל זאת".

 

בהתייחסו לתהליך המדיני מול הפלסטינים אמר ראש הממשלה הבריטי שהוא תומך במאמציו של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי: "אנו מאמינים שנתניהו ואבו מאזן רוצים שלום. אנחנו מבינים את הצורך להפסיק את ההתנחלויות ואת פעולות האיבה. אנחנו מעריכים את העמדה של נתניהו לשחרר מחבלים, עם כל הכאב שזה גרם. אבל אנחנו לא נגיד לכם איך לעשות את תהליך השלום. אתם לא צריכים הטפות ממני".

 

נתניהו: הפלסטינים סרבנים

לפניו התייחס נתניהו למו"מ המדיני: "סרבנות הפלסטינים להכיר במדינה יהודית היא שורש הסכסוך, ולא היישובים ביהודה ושומרון. ממשלה אחר ממשלה בישראל ניסו להשיג שלום וביטחון עם הפלסטינים, ונעשו ויתורים קשים עם נכונות לצעדים קונקרטיים". ח"כ עיסאוי פריג' (מרצ) אמר: "תודה שנתת לי את הזכות לשבת פה". ענו לו ח"כים מהליכוד ובהם אופיר אקוניס ומירי רגב: "אין גבול חוצפה שלכם, לא נתנצל על כך שאנחנו מדינה יהודית".

 

חברי האופוזיציה הודיעו כבר אתמול כי בכוונתם לנטוש את המליאה במהלך נאומו של נתניהו. הצעד גרם לקרע בין יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לבין ראשי סיעות האופוזיציה. למרות זאת, חלק מהם מימשו את איומם וחזרו במהלך דבריו של יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג. "היית ראש אופוזיציה והפכת ראש ממשלה אז יש מה ללמוד ממך", פנה הרצוג לקמרון. "אתה מגיע בשבוע סוער בפרלמנט הישראלי. אדוני, אם אתה חש ביום סגריר זה שאתה בחברת אנשים מזיעים, זה לא המזגן שהתקלקל אלא הלחץ שחברי הקואליציה מצויים בו".  

 

הרצוג דיבר על המו"מ מול הפלסטינים והקביל אותו לעימות האלים והארוך מול המחתרת האירית: "אנו מצויים במהלכו של משא ומתן מול הפלסטינים. בציבור הישראלי יש רוב גדול שמאמין שעתיד מדינת ישראל תלוי ביכולת להגיע לפתרון מוסכם שיאפשר שתי מדינות. אתם הבריטים הוכחתם שאפשר לפתור בדרכי שלום סכסוכים שנראים בלתי פתירים. במשך שנים דיברו על הסכסוך הישראלי פלסטיני והסכסוך האירי כשני מוקדים שלא ניתנים לפתרון. והנה אתם הוכחתם אחרת". 

 

בנושא האיראני אמר הרצוג לקמרון: "בעניין זה אין קואליציה ואופוזיציה. זהו מאבק על הסדר העולמי, על ביטחון המזרח התיכון והעולם כולו. אתם מוכרחים להראות נחישות ועקביות".  

קמרון ברחבת הכנסת (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
קמרון ברחבת הכנסת(צילום: דוברות הכנסת)

קצת רטובים. אדלשטיין וקמרון (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
קצת רטובים. אדלשטיין וקמרון(צילום: דוברות הכנסת)

 

אדלשטיין: לפעול נגד החרם

"אני דורש מכם שלא לחבל בביקורו של קמרון", אמר אתמול אדלשטיין לראשי

סיעות האופוזיציה. "כל עוד אתם מוחים במסגרת פוליטית הדבר מקובל, אבל יש דברים מחוץ לתחום. מדובר בביקור של מנהיג מדינה".

  

יו"ר הכנסת אדלשטיין אמר לקמרון בדיון: "אני מכיר את עמדתך הבלתי מתפשרת ביחס לניסיונות החרם, ואני קורא לך ולמנהיגי העולם החופשי לפעול באקטיביות למיגורה של תופעה מכוערת זו".

 

קמרון, שמתמודד בימים אלה עם צניחה בסקרים ועם בעיות כלכליות בארצו, קיים מוקדם יותר פגישה עם ראש הממשלה נתניהו. את פניו של קמרון בשדה התעופה בן גוריון קיבל השר לענייני מודיעין יובל שטייניץ. 

 

בתגובה לדברי נתניהו במליאה אמרה יו"ר מרצ זהבה גלאון: "הסרבן מספר אחת הוא נתניהו, שממשיך לשכתב את ההיסטוריה. כאילו אין כיבוש, כאילו אין בנייה בהתנחלויות. הנאום הוא אותו נאום שאנחנו שומעים בכל הזדמנות: אותה איראן, אותו גרעין. ראש ממשלה חסר חזון שלא באמת רוצה שלום".


פורסם לראשונה 12/03/2014 14:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח, לע"מ
ביקור על רקע הסערה בכנסת. קמרון ונתניהו
צילום: חיים צח, לע"מ
מומלצים