שתף קטע נבחר

לוח ומסמרים: נמצא ציוד הקעקוע מאושוויץ

70 שנה אחרי שחרור מחנה ההשמדה נמצאו תבניות המתכת שחוברו ללוח עץ ששימשו את הנאצים כדי לקעקע את מספר האסיר על גופם של היהודים

גם אחרי 70 שנה ממדי השנאה ממשיכים להתגלות: מנהל מוזיאון מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו פיוטר ציוונסקי מסר כי נמצא הציוד ששימש את החיילים הנאצים במחנה לקעקע את האסירים היהודים. כך דיווח אתמול (יום ד') העיתון הבריטי "טלגרף".

 

עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

 

בציוד התגלתה חותמת עם הספרה 2, שתי חותמות עם הספרה 3 ועוד אחת עם הספרה 6 (או 9). ציוונסקי הציג את החותמות והעיד כי מדובר "בממצאים החשובים ביותר שנמצאו זה שנים".

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

מנהל המוזיאון סיפר שלא חשב שיוכלו למצוא אי פעם את הציוד הזה, בטח לא אחרי שנים רבות כל כך. "ככל שהשנים עוברות והניצולים הולכים לעולמם, הקעקוע שהוטבע באכזריות על גופם הולך ונעלם, אבל החותמות מספרות על ההיסטוריה גם אחרי כל כך הרבה שנים", אמר.

 החותמות עשויות ממסמרים שחוברו ללוח עץ על פני לוח מתכת. הן נדחפו אל הבשר החי של האסירים ודיו שנשפך על הפצע הטרי יצר את הקעקוע.

 

חיילי ה-SS קעקעו על כל יהודי שהגיע למחנה את מספר האסיר שלו, ברוב המקרים על היד ובחלקם על החזה. אותם מספרים הפכו לאחר המלחמה לסמל חוסר האנושיות של המחנה. "הציוד הוא מיצג בעל ערך רב והוא יוצג במוזיאון", אמר ציוונסקי. במוזיאון סיפרו שהציוד התגלה בפולין, אך סירבו לחשוף מיקום מדויק ואת זהותו של המוצא.

 

אושוויץ היה המחנה היחיד שבו קועקעו אסירים בשואה. עם הקמתו של מחנה ההשמדה הוטבע המספר על בגדיהם של האסירים, אך הנוהל השתנה בעקבות התפוררות הבגדים ובשל הקושי של הסוהרים לזהות את גופותיהם של אלו שהופשטו לפני שנרצחו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים