שתף קטע נבחר

האנשים שיעזרו כשאין לכם כסף לעורך דין

עניים, קשישים, עולים, פליטים, ילדים, קורבנות תקיפה מינית ועבירות קשות – אוכלוסיות רבות בארץ מתקשות להשיג ולממן סיוע וייצוג משפטי. בדיוק לשם כך פועלים בארץ שורה של גופים, עמותות וארגונים, שלקחו על עצמם לדאוג לשמירה על עיקרון השוויון הדמוקרטיה - ובהתנדבות. אלה שמותיהם

כמו שירותי בריאות, חינוך, ביטחון ורווחה – גם הזכות לקבל סיוע משפטי מהווה עמוד תווך בחייו של אזרח במדינה דמוקרטית. אפילו בתחום שלמראית עין הינו מופרט כמעט לחלוטין, פועלים בישראל גופים ממלכתיים וארגונים אחרים – ציבוריים או פרטיים – שנרתמים לסייע לאלה שידם אינה משגת, לאלה שאינם דוברים את השפה או כאלה שמעמדם האזרחי אינו ברור.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

מה יעשה קשיש עני שמעוניין לתבוע שכן שהתעמר בו? כיצד תתמודד משפחה קשת יום עם ההוצאה לפועל או מול חברה מסחרית שתובעת אותה? איך יילחם מהגר עבודה או פליט על זכויותיו בישראל? למזלם, לעזרתם נחלצים גופי וארגוני הסיוע המשפטי השונים. מטרת כולם - ממלכתיים ופרטיים כאחד - היא לאפשר נגישות לערכאות מתוקף עיקרון השוויון.

 

חלק מהגופים הם ממשלתיים שקמו ופועלים על פי חוק, אבל רובם החלו כיוזמה פרטית של "משוגעים לדבר": עורכי דין שמנסים לכונן חברה שוויונית וצודקת יותר. לפניכם רשימה המונה את הגופים העיקריים העוסקים בתחום.

אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

משרד המשפטים - האגף לסיוע משפטי

מדובר בזרוע של משרד המשפטים שמעניקה סיוע וייצוג משפטי בעניינים אזרחיים, בהם דיני משפחה, עבודה, ביטוח לאומי, הוצאה לפועל, נזיקין ועוד. לאגף חמש לשכות: נצרת, חיפה, תל אביב, באר שבע וירושלים.

 

פגישת היכרות: הפונה נדרש תחילה להגיש בקשה מתאימה ולשלם אגרת השתתפות. לאחר מכן יוזמן לפגישת היכרות ראשונה שבמסגרתה יבדוק עורך דין מטעם הלשכה אם יש לו סיכוי במשפט. על מנת שהתהליך יהיה מהיר ויעיל, על הפונה להגיע לפגישה כשהוא מצויד בכל המסמכים והראיות שברשותו. אם לאו - תישלל הזכאות לייצוג מטעם המדינה. במקרה כזה, יוכל הפונה לערער על ההחלטה בבית המשפט המחוזי בתוך 30 יום מיום הסירוב.

 

מי זכאי לסיוע? תנאי הזכאות הבסיסי הינו עמידה בקריטריון כלכלי מוגדר, וזאת בנוסף לעמידה בתנאי המהותי (נושא התיק ו/או הסיכוי המשפטי).

 

איך מתקדמים? במקרה שהוחלט שהפונה זכאי לסיוע, התיק יועבר לאחד מעורכי הדין הפרטיים העובדים עם הלשכה. מרגע זה, עורך הדין אמון על הטיפול בפונה, שאינו נדרש לשלם לו דבר - את שכרו הוא יקבל מהאגף לסיוע משפטי.

 

לפרטים נוספים: אתר אגף הסיוע המשפטי

 

תוכנית "שכר מצווה" של לשכת עורכי הדין

התוכנית מעניקה סיוע משפטי בתחומי המשפט האזרחי, ללא תשלום, בכפוף לעמידה בקריטריון כלכלי וסיכוי משפטי. בין היתר ניתנים ייעוץ וייצוג בדיני עבודה, משפחה, הוצאה לפועל, פשיטות רגל, משכנתאות, בנקאות, צרכנות ועוד. מדובר במסגרת ההתנדבותית הגדולה בישראל למתן סיוע וייצוג משפטי למעוטי אמצעים, והיא מונה כ-3,500 עורכי דין מתנדבים, ובמסגרתה מופעלים 65 מרכזי זכויות הפרוסים בכל הארץ.

אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

הסיוע של מתנדבי התכנית ניתן בשני מישורים. האחד, ייעוץ ראשוני כללי, ובכלל זה מענה לשאלות בנושאים משפטיים, סיוע במילוי והכנה של טפסים ומסמכים משפטיים. השני הוא ייצוג משפטי מלא.

 

על מנת לקבל את הסיוע, יש להתקשר עם התוכנית ולקבוע פגישת היכרות וייעוץ. בפגישה זו ייבדקו תנאי הזכאות של הפונה ואם ימצאו שהוא זכאי לסיוע, יועבר התיק לבחינת עומק אצל רכז המחוז ומשם לטיפולו של עורך דין העוסק בתחום הרלוונטי.

 

לפרטים נוספים: אתר שכר מצווה

טלפון: 1-700-50-55-00

 

משרד המשפטים - הסנגוריה הציבורית

מטרתה הקבועה בחוק של הסנגוריה הציבורית היא להעניק ייצוג משפטי בהליכים פליליים ללא תמורה לזכאים. את רשימת הקריטריונים לזכאות ניתן למצוא בחוק הסנגוריה הציבורית.

 

הזכאות תלויה בנסיבות המקרה ובהליך שננקט נגד הפונה. למשל, נאשמים בעבירות חמורות שהם חסרי אמצעים או קטינים ובעלי מוגבלויות. הללו יכולים לבקש ייצוג של הסנגוריה הציבורית גם בעת מעצר לצורכי חקירה. בנוסף, לבית המשפט ישנה סמכות כללית למנות סנגור ציבורי בכל מקרה שבו נראה שהמשפט לא יתנהל כראוי ללא ייצוג.

 

הסנגוריה פועלת בכמה מחוזות: תל אביב (מרכז), דרום, חיפה, צפון והסנגוריה הארצית שבירושלים. תחילה על הפונים לשלם את האגרה במזומן בבנק הדואר ואחר כך לגשת ללשכת הסנגוריה הקרובה למקום המגורים עם כתב האישום ותעודת זהות. מומלץ לצרף מסמכים המעידים על ההכנסות, לרבות תדפיסי עו"ש ומידע על חובות. המגיעים ללשכה באופן עצמאי יידרשו גם למלא טופס בקשה למינוי סנגור.

 

כתב האישום והנתונים האישיים של הפונה ייבדקו על ידי עובד הסנגוריה. לאחר מכן תיערך לו בדיקת זכאות כלכלית ואם יימצא מתאים תישלח הודעה לביתו עם פרטי הסנגור שמונה לייצג אותו. במקרה שהפונה לא נמצא זכאי, הוא יוכל לערער לסנגוריה הציבורית הארצית. בכל מקרה, ניתן לבקש משופט מינוי של סנגור ציבורי גם במהלך המשפט.

 

לפרטים נוספים: אתר הסנגוריה הציבורית

טלפון: 03-6932666

ארכיון. ייצוג למי שידו אינה משגת (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
ארכיון. ייצוג למי שידו אינה משגת(צילום: אבישג שאר-ישוב)
 

הל"ב במשפט

הל"ב במשפט היא זרוע התנדבותית של התנועה למלחמה בעוני, ובמסגרתה מוענק סיוע משפטי בחינם לעשרות אלפי נזקקים. הפרויקט מצהיר שמטרתו להנגיש אוכלוסיות מוחלשות לעולם המשפט.

 

לפרויקט כ-40 עמדות ברחבי הארץ, הממוקמות במרכזים קהילתיים, בלשכות ההוצאה לפועל, בבתי הדין לעבודה, בבתי המשפט, בבתי חולים לחולי נפש ועוד. פועלים בו סטודנטים למשפטים, מתמחים ועורכי דין - כולם בהתנדבות.

 

עיקר הסיוע המשפטי מתמקד בבעיות כספיות כמו חובות ועיקולים, וכן בהגשת תביעות קטנות, סכסוכי שכנים, דיני עבודה וביטוח לאומי. העמותה אינה מעניקה סיוע לנאשמים בפלילים.

 

לפרטים נוספים: אתר הל"ב במשפט

טלפון: 052-3226910

help@halev.org.il

 

קו לעובד

עמותה המגנה על זכויות עובדים, מהגרי עבודה וקורבנות סחר בבני אדם. כאן יכולים עובדים לקבל מידע לעניין זכויותיהם בעבודה, לרבות מול ביטוח לאומי. העמותה פועלת גם במישור הציבורי, באמצעות הגשת עתירות עקרוניות והצטרפות לעתירות כאלה, בפעילות חקיקתית ובעבודה מול הכנסת והרשויות. לאחרונה צורפה לרשימת העמותות שזכאיות להביע עמדה במסגרת תובענות ייצוגיות בתחום העבודה.

 

לעמותה שלושה סניפים: תל אביב, חיפה ונצרת, וכן שתי שלוחות בשטחי הרשות הפלסטינית (קלקיליה ויריחו). הזקוקים לייצוג משפטי בתחום העבודה יופנו על ידה לעורכי הדין המשתפים עמה פעולה.

 

לפרטים נוספים: ניתן להתקשר באמצעות פנייה טלפונית, הגעה למשרדי העמותה או שליחת טופס פנייה מקוון דרך אתר האינטרנט של קו לעובד .

כלא סהרונים למסתננים ומבקשי מקלט (צילום: חיים הורנשטיין   ) (צילום: חיים הורנשטיין   )
כלא סהרונים למסתננים ומבקשי מקלט(צילום: חיים הורנשטיין )

עמותת "ידיד"

מטרתה המוצהרת של עמותת "ידיד" היא לתמוך ולהעצים את השכבות החלשות של האוכלוסייה הישראלית ולהגביר את הסולידריות החברתית. העמותה עוסקת במיצוי זכויות בתחומי המשפט האזרחי.

 

מרכזי הזכויות של העמותה, 16 במספר, פועלים בחצור הגלילית, צפת, נצרת ונצרת עילית, סכנין, שפרעם, כרמיאל, תל מונד, תל אביב, פתח תקווה, אשדוד, רהט, ירושלים, קרית מלאכי, שפיר, נהורה וקרית גת.

 

לעמותת ידיד שיתופי פעולה עם גורמים שונים, בהם תכנית "שכר מצווה" של לשכת עורכי הדין, ובמקרים המתאימים יופנה המבקש למינוי עו"ד בתוכנית "שכר מצווה" או באגף לסיוע משפטי של משרד המשפטים.

 

לפרטים נוספים: האתר של עמותת ידיד

טלפון: 1-700-500-313

מייל: yedid@yedid.org.il

 

מרכז נגה של הקריה האקדמית אונו

המרכז פועל בשיתוף עם הפקולטה למשפטים של הקריה האקדמית אונו. הוא מיועד לנפגעי פשיעה ומייצג, בין היתר, משפחות שנפגעו מאירועי אלימות קשים כמו רצח והריגה, נפגעי ונפגעות אונס ואלימות מינית, ילדים שעברו התעללויות וכיוצא באלה. הסיוע ניתן ללא תמורה הן בהליך הפלילי והן בהליכים האזרחיים-נזיקיים.

 

לפרטים נוספים: האתר של מרכז נגה

 

ארגון טבקה

מטרת הארגון היא להביא להשתלבות וקידום של יוצאי אתיופיה בחברה הישראלית. לארגון מחלקה משפטית המעניקה ייעוץ וייצוג משפטי בחינם לבני הקהילה בארבעה מרכזים ברחבי הארץ (נתניה, רחובות, באר שבע וחדרה). עורכי הדין המתנדבים בארגון עוסקים במגוון תחומים כדיני עבודה, חינוך, דיור, וכן בסוגיות של גזענות והפלייה. השירותים ניתנים בשפה העברית והאמהרית.

 

לפרטים נוספים: אתר ארגון טבקה

 

עמותות סיוע נוספות:

1. "יד ריבה ". עמותה ארצית המעניקה סיוע משפטי לקשישים. בין חברי העמותה אנשי מקצוע מתחומי המשפט, הרפואה והרווחה.

טלפון: 02-6444569

מייל: pninaf@yadriva.org.il

 

2. שי"ל (שירות ייעוץ לאזרח). יחידה שהוקמה במשרד הרווחה ומופעלת בשיתוף הרשויות המקומיות. שי"ל מסייעת במתן ייעוץ והכוונה לפונים בנושאי זכויות, חובות ושירותים העומדים לרשות האזרח.

טלפון: 1-800-50-60-60

פקס: 03-6295602

 

3. המועצה הישראלית לצרכנות . ארגון הצרכנים היציג הפועל מכוח חוק המועצה הישראלית לצרכנות תשס"ח - 2008. מטרתו לפעול להגנת הצרכנים ושמירת זכויותיהם, וכן לחינוך לצרכנות נכונה בקרב הציבור.

טלפון: 03-6241034

 

4. המועצה הלאומית לשלום הילד. עוסקת במכלול הנושאים של זכויות הילד, בין היתר בחינוך, בריאות, מצוקה, התעללות, משטרה ועבריינות, חקיקה ומשפט, תקשורת וצרכנות ועוד.

טלפון: 02-6780606

מייל: ncc@children.org.il

 

5. עמותת "אנוש". פועלת במטרה לסייע ולדאוג לזכויותיהם של המתמודדים עם מגבלה נפשית.

טלפון: 074-7556100

מייל: office@enosh.org.il

 

  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פורסם לראשונה 15/03/2014 00:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
ארכיון
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים