שתף קטע נבחר

משרד העורף תוקף: 'האלוף אייזנברג עז מצח'

בעקבות הביקורת חסרת התקדים שהטיח אלוף פיקוד העורף בשר גלעד ארדן, טוען מנכ"ל המשרד: "זה חמור מאוד. השר השיג לו תקציב של 400 מיליון ש'"

"זה חמור מאוד שאלוף בצה"ל מעביר ביקורת על שר מכהן ועל משרד ממשלתי שהוקם בדין. זאת עזות מצח", כך אמר היום (ב') ל-ynet מנכ"ל המשרד להגנת העורף, ניצב בדימוס דן רונן, בתגובה לביקורת הקשה שהטיח אלוף פיקוד העורף אייל אייזנברג, בשר גלעד ארדן.

 

 

בצעד חריג שלח לאחרונה האלוף אייזנברג מכתב נדיר בחריפותו נגד ארדן, ומיען אותו לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר הביטחון משה יעלון. הוא טען שהשר ארדן "מייבש" את פיקוד העורף ולא מעביר לו תקציבים. במכתב, שתוכנו הגיע ל"ידיעות אחרונות", מנה האלוף שורה של משימות דחופות כגון תרגילים ותחזוקת מערכות, שלדבריו תקצובן מעוכב בכוונה על ידי המשרד.

 

מנכ"ל המשרד רונן מתעקש שהשיקולים הללו אינם מעניינו של האלוף: "למרות ההסכמים הקואליציוניים וצמצום הרכב הממשלה, נתניהו החליט שמשרד העורף יתקיים ובראשו יעמוד שר עצמאי. ראש הממשלה הבין היטב, בעקבות הלקחים ממלחמת לבנון השנייה ואסון הכרמל, שהעורף של ישראל צריך לקבל קשב, יכולת והשקעה, בשונה ממה שבוצע עד היום".

האלוף אייזנברג והשר ארדן. "זה לא עניינו" (צילום: גיל יוחנן, ירון ברנר) (צילום: גיל יוחנן, ירון ברנר)
האלוף אייזנברג והשר ארדן. "זה לא עניינו"(צילום: גיל יוחנן, ירון ברנר)

רונן טוען שקציני צה"ל, והאלוף אייזנברג ביניהם, בוחנים את תפקוד העורף רק בהיבט הצבאי, בעוד שהאוכלוסייה האזרחית צריכה להתמודד גם עם אירועים כגון סופות מזג אוויר, רעידות אדמה ועוד: "מי שהוביל חלק גדול מהפתרונות והפרויקטים המשמעותיים בעורף, כולל מוכנות הרשויות המקומיות, היה המשרד להגנת העורף. אם אייזנברג רוצה להעביר ביקורת, יש לו את פורום המטה הכללי. לא יכול להיות שהוא יעביר ביקורת בוועדות בכנסת או בתקשורת. הוא לא ינחה משרדי ממשלה וגופים אזרחיים – אלא להיפך".

 

מה לגבי הטענות שלו ל"ייבוש" תקציבי של פיקוד העורף?

"זה לא סוד שמשרד הביטחון מתקשה, לפחות לדבריו, בנושא התקציב. אבל תקציבי העורף, תחת כותרת 'ההגנה האזרחית',

נמצאים במסגרת תקציבי המשרד להגנת העורף".

 

לטענת רונן, לפני כחודש וחצי הציג ראש מטה פיקוד העורף, תא"ל דדי שמחי, תוכנית מודולרית לפעולות דחופות, שנצברת לסכומים של יותר מ-125 מיליון שקל, והמשרד להגנת העורף ערך דיונים פנימיים כדי להיערך לסייע. לדבריו, המשרד הקצה בין השאר תקציב ייחודי של יותר משבעה מיליון שקל לתרגיל שבוע החירום הלאומי ביוני הקרוב.

 

"נכון לרגע זה יש לפיקוד העורף תקציב של 63.2 מיליון שקל שהוקצה מתקציב המשרד", הוסיף רונן. "אז אי אפשר להגיד שלא מעבירים תקציבים. המשרד, כגוף אזרחי, אחראי על התקציב ומחליט לאן הוא הולך ומה עושים איתו. זה לא דבר שהוא לרוחם של אנשי לובשי המדים כי יכול להיות שהיו רגילים למשהו אחר.

 

"עד לא מזמן כל התקציב שהוקצה למשק לשעת חירום על ידי משרד הביטחון, שיש לו תקציב 'זעום' של 60 מיליארד שקל פלוס מינוס, היה פחות משני מיליון שקל, בעוד ארדן הצליח להשיג כ-400 מיליון שקל ל-2014-2013. עם תקציב כזה בהחלט אפשר לעשות פעולות. אנחנו מובילים עשרות פרויקטים שעניינם חיזוק המערך האזרחי בעורף, בדגש על הרשויות המקומיות, מרכזי פעולה, קשר רדיו, חילוץ והצלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
האלוף אייל אייזנברג
צילום: ירון ברנר
צילום: באדיבות קב' ח.א.ש ביטחון
דן רונן
צילום: באדיבות קב' ח.א.ש ביטחון
מומלצים