שתף קטע נבחר

0% מע"מ על דירה: ההימור הפוליטי של לפיד

הענקת פטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה מקבלן עשויה לבלום את מחירי הדיור בטווח הקצר - אבל בסופו של דבר היא עלולה להביא דווקא לעלייתם; שר האוצר לפיד מתכוון ליישם את התוכנית - בניגוד לעמדה המקצועית של הפקידים במשרדו - כי הוא חייב להביא בשורה לבוחרים, ומהר. פרשנות

אם אתם זוג צעיר שמחפש דירה, והצלחתם לגרד איכשהו את ההון העצמי הדרוש לכם לנטילת משכנתא, חכו עוד רגע. אם התוכנית של שר האוצר יאיר לפיד - 0% מע"מ על דירות חדשות לזוגות עם ילד ששירתו בצבא - אכן תתממש, מוטב שתחכו. הרי אם יש אפשרות לקנות דירה ש-18% ממנה מסובסדים על ידי ציבור משלם המסים ולא על ידכם, אין ממש סיבה למהר, נכון?

 

לכתבות נוספות בערוץ נדל"ן

 

קו המחשבה הזה, שהוא תקף לחלוטין מבחינה לוגית, הוא בדיוק קו המחשבה שעתיד להפוך את התוכנית שפורסמה היום לתוכנית בעייתית מבחינה כלכלית, בלשון המעטה. שהרי כל הזוגות הצעירים שמתכוונים לקנות דירה חדשה יפעלו כך, בשביל לא לצאת פראיירים.

 

ולכן, אם להאמין למה שלימדו אותנו בשיעורי הכלכלה הראשונים, זה מה שיקרה: כשאתה מגדיל את הביקוש למוצר מסוים (במקרה הזה, דירות חדשות מקבלן) והיצע הדירות הוא בגודל נתון, המחיר של המוצר (כלומר של הדירות החדשות) צפוי רק לעלות. לפחות לפי הגרפים, זה עד כדי כך פשוט. מחירי הדירות החדשות יעלו, אולי בשיעור המלא של ההטבה (18%) ואולי בשיעור חלקי, אבל הם יעלו.

 

השאלה היא רק מתי הם יעלו. שר האוצר לפיד בונה על זה שבטווח הקצר הם לא יעלו. ואמנם, ייתכן מאוד שהוא צודק. ייתכן מאוד שבשנה הקרובה עליית המחירים תיעצר - בדיוק כמו שקרה אחרי פרוץ המחאה החברתית - משום שכולם יתיישבו על הגדר לבדוק מה צפוי לקרות עם התוכנית של לפיד. ייתכן מאוד גם שבטווח הקצר הקבלנים לא יוכלו להעלות את המחירים, והזוגות הצעירים שיהיו הראשונים בתור לקנות את הדירות החדשות ירוויחו בגדול. אבל יש סיכון לא מבוטל שרק הם ירוויחו.

 

קל לדמיין איזה גל ביקוש אדיר לדירות חדשות יווצר כתוצאה מהתוכנית של לפיד. התורים המשוגעים בכניסה לחנויות אפל לפני ההכרזה על אייפון חדש יהיו בדיחה חלושה לעומת תורי הזוגות הצעירים שיחכו לקנות דירות בסבסוד ממשלתי של 18%. זו גם הסיבה שבגללה תוכנית כזו לא יכולה להימשך זמן רב מדי, כי היא תעלה למשלם המסים יותר מדי כסף ועלולה להגדיל את הגירעון או לגרור העלאות מסים אחרות.

 

מה בדיוק יהיו האותיות הקטנות?

מעבר לטווח הזמן המיידי, ביקושי השיא האלה צפויים לגרור עלייה במחירים. העלייה הזו במחירים עשויה להתאזן אם, ורק אם, המדינה תצליח לספק את הסחורה בצד ההיצע - כלומר לעודד התחלות בנייה ברחבי ישראל בקצב מטורף, מה שהיא לא ממש הצליחה לעשות עד כה. זו הסיבה העיקרית לכך שצמרת הפקידים באוצר, כמו גם במשרד ראש הממשלה, מתנגדים לתוכנית לפיד. אלא שלפיד מתכוון לדחוף את התוכנית שלו בשיא הכוח, ולכן יותר מהכל זו לא תוכנית כלכלית - זו תוכנית פוליטית.

 

זו תוכנית פוליטית משום שלפיד מתכוון לבצע אותה ויהי מה, חרף העמדה המקצועית של הפקידים, והוא מתכוון להטיל את מלוא יהבו הפוליטי בעניין הזה. הוא חייב להביא בשורה, ומהר, וזו הבשורה שלו. ובשביל התזכורת: מלוא יהבו הפוליטי שווה לו לפחות 19 אצבעות בכנסת. למעשה, כשהוא מביא לכנסת תוכנית כזו, היא שווה לו יותר מ-19 אצבעות. שהרי סיעת השלטון - הליכוד ביתנו - לא באמת תוכל להתנגד לה.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הרי לא ירצה שכותרות העיתונות יבשרו על כך שהוא היה זה שעצר את תוכנית הקונץ-פטנט להורדת מחירי הדירות לזוגות הצעירים, נכון? לכן, לפחות מבחינה פוליטית טהורה, לתוכנית הזו יש סיכוי לא רע להגיע לקו הסיום של מסלול החקיקה שהיא ניצבת בפניו כעת.

 

תוכנית שתפעל לפי שיטה מסורבלת

באיזה מצב צבירה מדויק היא תגיע לקו הסיום? מה בדיוק יהיו האותיות הקטנות? זו כבר שאלה אחרת. מניסיון העבר אפשר ללמוד שיהיו לא מעט גורמים - ייתכן שאפילו מתוך הממשלה - שינסו להפוך את התוכנית הזו לכל כך מסורבלת מבחינה בירוקרטית (ומהפרסום ב"ידיעות אחרונות" עולה שכבר בנקודת הפתיחה היא מאוד בירוקרטית), עד שהיא פשוט לא תצלח את מבחן המציאות. אבל זה לא משנה מבחינה פוליטית, כי לפיד יגזור את הקופון האלקטורלי כך או כך.

 

במלוא שנה מאז כינון הממשלה, מלבד העובדה שלקח על עצמו את תיק האוצר, התוכנית הזו היא ההימור הגדול ביותר של לפיד. זו הודאה פוליטית ברורה שלו: "אני אבחן פוליטית על סוגיית הדיור, ולכן אני שם את כל הכסף שלי על פתרון מיידי בתחום הדיור". אם הפתרון הזה לא יצלח, אם הפתרון הזה בסופו של דבר לא יעבוד, או יביא לעליות מחירים, תהיו בטוחים ששר האוצר הנוכחי כבר לא יהיה ראש ממשלה בקדנציה הבאה, גם לא קרוב לזה.

 

ומילה אחרונה לגבי הפרטים. על פי מה שפורסם היום ב"ידיעות אחרונות", התוכנית תיצור תמריץ אדיר לזוגות צעירים לרכוש דירות חדשות דווקא באזורי הביקוש הגדולים ביותר, כלומר בלב ליבה של תל אביב, ממש בצנטרום של הפיילה.

 

מדוע? משום שהתוכנית תפעל לפי שיטה מסורבלת של מחירים ממוצעים. כלומר, כשזוג צעיר יבוא לרכוש דירה, בשביל לחשב את גובה הסבסוד שהוא יקבל מהמדינה, השמאי הממשלתי יבדוק מה מחיר הדירה הממוצע באזור שהוא רכש את הדירה - למשל, מיליון שקל - ועל פי הסכום הזה יחשב את גובה הסבסוד (18% ממיליון שקל, בדוגמה זו).

 

לכן, כל זוג צעיר יבין שככל שהדירה שהוא ירכוש תהיה באזור שבו המחיר הממוצע של הדירה הוא גבוה יותר (כלומר, בלב אזורי הביקוש), כך ההנחה שהוא יקבל תהיה גבוהה יותר. וכאן המקום לשאול את השאלה: למה לעזאזל משלם המסים צריך לממן את הדירות החדשות והמפוארות של הזוגות הצעירים בלב תל-אביב?

 

ואם, בשביל למנוע את האבסורד הזה, תהיה מגבלה מקסימלית על מחיר הדירה שיאפשר לקבל את הסבסוד הממשלתי, הקבלנים ינצלו זאת בעצמם, למרות שהמדינה תנסה למנוע זאת מהם. איך? בצורה פשוטה. אם הקבלנים ידעו שיש מחיר מקסימלי לקבלת ההטבה, כלומר שהם לא יכולים פשוט להעלות את המחיר ב-18% לרוכשי הדירה, הם יעשו את הפעולה ההפוכה בשביל להגדיל לעצמם את הרווח: הם יורידו את המפרט של הדירה, או יחסכו בעלויות במקום אחר. במקרה כזה, ציבור משלם המסים פשוט יסבסד לזוגות הצעירים דירות באיכות ירודה באזורי ביקוש. גם זה לא נשמע כמו מי יודע מה.

 

שר האוצר מקווה ומאמין שהביקוש הגדול על הדירות החדשות יביא להוזלת מחירי הדירות יד שנייה. ייתכן שהתקווה שלו תתברר כנכונה, אבל ייתכן מאוד שהיא תתברר כלא יותר ממשאלת לבו. שכן גם מוכרי הדירות המשומשות הם לא פראיירים. הם יודעים שהיצע הדירות החדשות הוא מוגבל, ומבינים לבד שגם אם לא יורידו מחירים, ואפילו אם יעלו קצת, לרוכשי הדירות לא תהיה ברירה. בסופו של דבר, הדירות החדשות יגמרו (והן מהווות ממילא רק 20% מהדירות שהזוגות הצעירים קונים), ולכן הם יצטרכו מתישהו לקנות את הדירות יד שנייה - גם אם זה יהיה במחיר גבוה יותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
יאיר לפיד. תוכנית פוליטית?
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים