שתף קטע נבחר

פוטין חתם על המסמך: קרים סופחה לרוסיה

מתיחות שיא במשבר האוקראיני: רוסיה הושעתה מה-G8, הנשיא לא התרגש. "המערב חצה את הגבול, ארה"ב שולטת בכוח הזרוע", אמר פוטין בנאום מיוחד בפרלמנט: "משאל העם היה חוקי, מקבלים את בקשת קרים לסיפוחה"

המשבר בין קייב והמערב לבין מוסקבה הגיע לשיא דרמטי שייכנס לספרי ההיסטוריה: נשיא רוסיה ולדימיר פוטין חתם היום (יום ג') ביחד עם מנהיגי קרים על סיפוח חצי האי האוקראיני לשטחה של רוסיה. פוטין הופיע לדיון מיוחד בפרלמנט במוסקבה ואמר שחצי האי קרים היה ותמיד יהיה חלק בלתי נפרד מרוסיה. "זה יהיה נכון אם בקרים, ואני יודע שתושבי קרים תומכים בזה, יהיו שלוש שפות בעלות מעמד שווה: רוסית, אוקראינית וטטרית", אמר פוטין וזכה למחיאות כפיים סוערות. הוא הוסיף כי משאל העם שנערך בחצי האי האוקראיני היה דמוקרטי ובהתאם למשפט הבינלאומי. ynet העביר בשידור חי את נאומו של פוטין.

 

עוד חדשות בעולם :

נרדפים כמכשפות. ילדים שסועי שפה באפריקה

הוסט בטייס אוטומטי: איך איש לא שם לב?

הבת נחטפה לפני 37 שנה, הוריה פגשו הנכדה

ארה"ב: השוטרים רוצים פרטיות, לא מצלמות

 

"הסוגיה בקרים היא בעלת חשיבות רבה, חשיבות היסטורית לכולנו", אמר פוטין. "קרים הייתה ונשארה בלב של הרוסים והיא חלק בלתי נפרד מרוסיה". הנשיא הרוסי אמר שארצו תמיד תראה ב"יחסי האחווה" עם העם האוקראיני חשיבות מכרעת והוסיף שקרים תהיה בית לכל הקבוצות האתניות.  לדבריו, "בקרים יש מקומות רבים שחשובים לעם הרוסי ומייצגים את ניצחונותיו הצבאיים. כל הלאומים מוזמנים להמשיך לשמור על התרבות שלהם".

 

"קרים תמיד הייתה חלק מרוסיה". פוטין חותם על בקשת הסיפוח של קרים (צילום: RT) (צילום: RT)
"קרים תמיד הייתה חלק מרוסיה". פוטין חותם על בקשת הסיפוח של קרים(צילום: RT)

תמיכה רחבה בצעדיו של הנשיא הרוסי. כפיים לפוטין בפרלמנט (צילום: EPA) (צילום: EPA)
תמיכה רחבה בצעדיו של הנשיא הרוסי. כפיים לפוטין בפרלמנט(צילום: EPA)

 (צילום: יוסי זמיר) (צילום: יוסי זמיר)
(צילום: יוסי זמיר)

במהלך נאומו תקף פוטין בחריפות את המערב ואמר שמדיניות החוץ האמריקנית לא מוכתבת על ידי המשפט הבינלאומי אלא על ידי חוק "החזק שולט".

"השותפות המערביות חצו את הקו האדום בנושא אוקראינה, פעלו בצורה לא מקצועית ובלתי אחראית".

 

נשיא רוסיה יצא גם נגד השלטון החדש באוקראינה, שקם לאחר הדחת הנשיא הפרו-רוסי ויקטור ינוקוביץ', ואמר שהוא פתח את הדרך ל"ניאו-נאצים". "אלה שעמדו מאחורי האירועים האחרונים, הם מתכננים הפיכה נוספת. הם מתכננים להשתלט על השלטון, לא יעצרו אף פעם. היה שימוש בטרור, רצח, פוגרומים", אמר פוטין וכינה את השליטים החדשים בקייב "לאומנים, ניאו-נאצים, רוסופובים ואנטישמים".

 

פוטין המשיך במתקפתו ואמר שאף על פי שהשלטון בקייב התחלף, היחס שלו כלפי התושבים לא השתנה. "לא אכפת להם מהתושבים הפשוטים", הוא אמר.

 

פוטין נתן כדוגמה את הכרזת העצמאות של קוסובו והיפרדותה מסרביה שזכתה לתמיכת המערב, ואמר שהפרישה של קרים מאוקראינה היא חזרה של הפרישה של אוקראינה עצמה מברית המועצות ב-1991. "למה אוקראינה רשאית לפרוש מברית המועצות ותושבי קרים לא? כשקוסובו הכריזה על עצמאות, העולם קיבל את זה. למה לרוסים אסר את מה שמותר לאלבנים בקוסובו? במה ייחודי המקרה הזה? זה בגלל שבקוסובו היו הרוגים רבים? לא מדובר במוסר כפול אלא בציניות. קרים דומה לקוסובו. המערב משכתב את ספר החוקים שלו".

 

הוא דחה את האשמות המערב שרוסיה פלשה לקרים לפני משאל העם באזור, וטען שהכוחות הרוסיים נשלחו לחצי האי בהתאם לאמנה שעליה חתומות מוסקבה וקייב שמתירה לרוסיה לשלוח עד 25 אלף חיילים לבסיס צי הים השחור שלה בחצי האי קרים. "לא עברנו על החוק הבינלאומי. נכון שתגברנו כוחות, אבל לא עברנו על המכסה".

 

"קרים תהיה בית לכל הקבוצות האתניות". פוטין (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"קרים תהיה בית לכל הקבוצות האתניות". פוטין(צילום: רויטרס)

למרות נאומו התוקפני של פוטין, הוא ניסה גם להפיג את חששות הקהילה הבינלאומית ואמר בנאומו בפרלמנט הרוסי כי הוא לא מעוניין להצית עימות עם המערב, אך כן יגן על האינטרסים הרוסיים. לדבריו, הוא גם לא מעוניין בפיצול נוסף של אוקראינה. בסיום נאומו חתם האיש מספר אחת בקרמלין, כאמור, על מסמך לסיפוח חצי האי קרים לתוך שטחה של רוסיה.

 

מארחת פסגת ה-G8 הושעתה מהארגון

שר החוץ של צרפת לורן פביוס מסר מוקדם יותר כי כי מנהיגי ארגון שמונה המדינות המתועשות (G8) החליטו להשעות את חברותה של רוסיה בארגון בעקבות הסכסוך שלה עם אוקראינה ופלישת צבאה לחצי האי קרים. שבע המדינות החברות ב-G8 כבר השעו את ההכנות שלהן לפסגת הארגון שמתוכננת להיערך בחודש יוני בעיר סוצ'י ברוסיה.

 

שר החוץ הצרפתי לורן פביוס הרחיק לכת ואמר בראיון לרדיו "אירופה 1" ש"בכל הקשור ל-G8, החלטנו להשעות את חברותה של רוסיה ואנו צופים שכל יתר המדינות, שבע המדינות המובילות, יתאחדו ללא רוסיה".

 

מוקדם יותר הבוקר הודיע נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לפרלמנט במוסקבה באופן רשמי על קבלת הבקשה מחצי האי קרים להצטרף לרוסיה, בצעד נוסף לקראת סיפוח חצי האי למדינתו.

כך נמסר מהקרמלין. אמש הטילו ארצות הברית והאיחוד האירופי סנקציות חדשות על רוסיה בשל מעורבותה הצבאית והפוליטית בחצי האי קרים, אולם הדבר לא הפריע לפוטין לחתום על צו נשיאותי לפיו רוסיה מכירה בחצי האי קרים כמדינה עצמאית, בהתאם לתוצאות משאל העם שנערך ביום ראשון ושבו בחרו 96 אחוזים להסתפח לרוסיה.

 

אחד מעוזריו של פוטין תקף את הסנקציות שהוטלו על ארצו ואמר שהן "אירוניות וציניות". "נמאס לנו מסנקציות מסוג זה. הן יוצרות רק תחושות של אירוניה וציניות", אמר יורי אושאקוב, יועצו הבכיר של נשיא רוסיה למדיניות חוץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים