שתף קטע נבחר

צה"ל הגיב: חיל האוויר תקף בסיסי צבא סוריה

מטוסי חיל האוויר הפציצו סוללות ארטילריה, מחנה אימונים ומפקדות בתגובה לפיצוץ המטען בגולן. יעלון: משטר אסד אחראי למתרחש משטחו, אם ימשיך לשתף פעולה עם טרור - נגרום לו להתחרט. הדריכות בצה"ל גבוהה: "המטען הבא הוא עניין של זמן"

מטוסי חיל האוויר תקפו הלילה (ד') ארבע מטרות של צבא סוריה בדרום המדינה בתגובה לפיצוץ מטען החבלה אתמול בגבול רמת הגולן, שגרם לפציעתם של ארבעה חיילים - אחד מהם במצב קשה. מצה"ל נמסר כי זוהו פגיעות ביעדים, בהם מחנה אימונים, סוללות ארטילריה ומפקדות של הצבא הסורי בגולן הסורי. בהודעת הצבא הודגש כי גורמי ביטחון סוריים אפשרו וסייעו לפעילות נגד כוח צה"ל בגדר הגבול, ושר הביטחון הטיל את האחריות על משטרו של הנשיא בשאר אסד. 

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

רשת "אל-ערבייה" דיווחה כי מטוסים ישראליים תקפו את בסיסי המפקדות של חטיבה 90 ושל חטיבה 68 של צבא סוריה בקוניטרה. גורמי אופוזיציה במדינה דיווחו כי הותקף גם מתקן צבאי אחר מול אוטוסטרדת "א-סלאם", המחברת בין פרברי דמשק לקוניטרה. על פי עד ראייה, באזור נשמעו לפחות שלושה פיצוצים. לא נמסר עד כה על נפגעים.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר בישיבת הממשלה השבועית (שנדחתה בגלל החג) לתקיפה של חיל האוויר. בפתח ישיבת הממשלה אמר נתניהו כי "צה"ל תקף הלילה מטרות בשטח סוריה, אלו מטרות של גורמים סורים שלא רק אפשרו אלא גם שיתפו פעולה עם ההתקפות על כוחותינו. המדיניות שלנו היא מאוד ברורה, אנחנו פוגעים באלו שפוגעים בנו, אנחנו גם מסכלים כמיטב יכולתנו העברת אמצעי לחימה בים, באוויר וביבשה".

  

פינוי הפצועים לרמב"ם (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
פינוי הפצועים לרמב"ם

אלוף במיל' אייל בן ראובן אמר במשדר המיוחד של אולפן ynet כי "הגבול הצפוני משתנה, הגזרה משתנה, אין ספק בעניין הזה. השאלה היא לאן אנו הולכים בעקבות האירועים של הימים האחרונים, זו שאלה שקשה לתת לה תשובה מוחלטת. נראה ששני הצדדים אינם מעוניינים בהסלמה ואפשר להבין".

 

בן ראובן, שכיהן במלחמת לבנון השנייה כסגן מפקד פיקוד צפון, אמר עוד כי "הייתה תבונה רבה בלא להכניס את האצבע עמוק מדי לתוך המדמנה הסורית הזאת, כי כל מי שמכניס את האצבע שלו לשם, האצבע שלו צפויה להיחתך. חיזבאללה פועל היום בחופשיות יחסית, ומערכת הביטחון צריכה כמובן להיערך לאפשרות שהדבר הזה ימשיך להתגלגל. בטווח יותר רחוק צריך להבין: מה שהיה 40 שנה, שהיה מאוד נוח מול משטר אסד, המערכת הזאת הסתיימה".

 

התקיפה האווירית, שעות אחרי התקרית, מצטרפת לתגובה המיידית של צה"ל בירי פגזים וטילים, והיא הפעם הראשונה מאז תחילת מלחמת האזרחים בסוריה שבה ישראל מצהירה שתקפה מהאוויר בסוריה.

 

דקות לאחר הפיצוץ אתמול כבר הפגיזו טנקים המוצבים בגזרה לאורך הגבול מוצבים סוריים, וטילי תמוז מדויקים פגעו בעמדות מעט יותר מרוחקות. "צה"ל שומר לעצמו את הזכות לפעול בכל דרך ובכל זמן שיראה לנכון על מנת להגן על תושבי מדינת ישראל", הבהירו בצבא - והלילה הגיעה התגובה המורחבת.

 

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון מסר בהודעה כי "הלילה תקפו כלי טיס של חיל האוויר כמה מטרות של גורמי צבא וביטחון סוריים, אשר אפשרו וסייעו לפעולת הטרור אתמול, שבה הופעל מטען נגד כוח צה"ל שסייר בתוך שטח ישראל ושפגעה בארבעה לוחמי צנחנים. לא נסבול כל הפרה של הריבונות שלנו ופגיעה בחיילינו ואזרחינו, ונגיב בנחישות ובעוצמה כלפי כל מי שיפעל נגדנו, בכל עת ובכל מקום, כפי שעשינו זאת הלילה.

 

"מי שינסה לפגוע בנו - דמו בראשו", הדגיש יעלון. "אנו גם רואים במשטר אסד אחראי למתרחש משטחו, ואם ימשיך לשתף פעולה עם גורמי טרור החותרים לפגוע במדינת ישראל נוסיף לגבות ממנו מחיר כבד, באופן שיגרום לו להתחרט על מעשיו. נמשיך לפעול באחריות ובשיקול דעת כדי לשמור על ביטחונם של אזרחי ישראל. אני מבקש לשלוח איחולי החלמה מהירה לפצועי התקרית אתמול".

 

הגולן כמו עזה

באמ"ן לא ידעו אמש בדיוק מי עומד מאחורי הנחת המטען, אך התקיפה הלילית מעידה גם היא שבישראל מסמנים את חיזבאללה, ארגון הטרור שהוא בעל בריתו של אסד, כאחראי. זאת מאחר שהאזור שבו אירע הפיגוע נמצא בשליטת הצבא הסורי, בניגוד לרוב רצועת הגבול עם ישראל, ומאחר שהארגון נתפש גם כאחראי לשני המטענים האחרונים שהונחו במרכז הרמה ובהר דב. בדצמבר אירע פיצוץ בגבול סוריה, ומאז הנחת העבודה בצה"ל הייתה כי מטען נוסף הוא רק עניין של זמן. מאז הספיק צה"ל, לפי דיווחים זרים, לתקוף בחודש שעבר שיירת נשק בגבול לבנון-סוריה. בסוף השבוע ניסה חיזבאללה לנקום עם מטען בהר דב, אך לא היו נפגעים בקרב חיילי צה"ל.

 

בעקבות התקרית האחרונה, בפיקוד הצפון צפויים להחריף את נוהלי פעילות הביטחון השוטף בגבול עם סוריה. בצבא מעריכים כי ייעשה ניסיון נוסף לפגוע בכוחות צה"ל הפועלים סמוך לגדר הגבול, ורמת הדריכות הגבוהה תישמר ביממה הקרובה מחשש להסלמה. בצה"ל מעריכים כי מניחי המטען בחרו היטב את האזור שבו הונח המטען, תוך ניצול העובדה שקשה לתצפת על המרחב בשל תוואי השטח ההררי שלו. הכוח שנפגע לא חצה את גדר המערכת, בזמן שהמטען הופעל. בצה"ל יבדקו אם בעתיד נכון יהיה לאפשר לחיילים לצאת מהרכב הממוגן, במקרים דומים שבהם הכוח מזהה חשודים מעברו השני של הגבול.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

בחודשים האחרונים הושלמה הקמתו של גדוד איסוף קרבי חדש ברמת הגולן,

שאמור לתת מענה גם במרחב הבעייתי שבו הונח המטען בצפון הגולן, באמצעות מערכות תצפית ומכ"ם מתקדמות שנפרסו באזור. אותן מערכות כבר רשמו הצלחה בשבועות האחרונים עם האיתור המוקדם של החוליה שהניחה מטען במרכז הרמה. אתמול, ככל הנראה, לא התקבלה בצבא התרעה.

 

באוגדת הגולן החדשה מגבשים לאחרונה תפיסה מבצעית חדשה שדומה ברמת האיומים וההתמודדות איתם למתרחש באוגדות מרחביות "חמות" כמו אוגדת עזה. רשת אל-ערבייה דיווחה כי מטרת הפעולה הייתה לחטוף חייל ישראלי, אף שבצה"ל מבטלים את האפשרות הזו. מטען החבלה הכיל מאות רסיסים וכדוריות, וכדי לשלול ניסיון חטיפה בדקות הראשונות ירו תותחי צה"ל פגזי מיסוך לאזור - כפי שנעשה אחרי פיצוץ המטען ביום שישי. תוך דקות טנקים המוצבים בגזרה לאורך הגבול הפגיזו מוצבים סורים, וטילי תמוז מדויקים פגעו בעמדות מעט יותר מרוחקות.

 

בתקרית נפצעו ארבעה חיילים, אחד מהם באורח קשה. הוא נותח אמש בבית החולים רמב"ם בחיפה. חייל נוסף מאושפז במצב בינוני ושניים נוספים נפצעו קל. הארבעה סובלים מפציעות כתוצאה מרסיסים.

 

פרשננו רון בן ישי העריך בסוף השבוע כי חיזבאללה לא יפסיק בקרוב את ניסיונותיו לנקום את התקיפה האחרונה של שיירת הנשק המיוחסת לישראל: חיזבאללה לא יכול היה כנראה להעלים עין והוא הודיע באופן רשמי שינקום. מאז חיזבאללה מנסה לבצע פעולות שלהן מאפיינים ברורים מאוד: האחד - ניסיון לפגוע בחיילי צה"ל אבל לא באזרחים, והשני - לגרום פגיעה שלא תביא לתגובה צה"לית חריפה במיוחד, שעלולה לחייב את חיזבאללה להצית את הגזרה.

 

Read this story in English

 

 

בהכנת הכתבה השתתף נועם (דבול) דביר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבישג שאר-ישוב
פינוי הפצועים לרמב"ם
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים