שתף קטע נבחר

ארה"ב נגד יעלון: חתרן, מזלזל, מעליב

גורם אמריקני רשמי תקף בחריפות את שר הביטחון ואמר כי דפוס הפעולה שלו "חותר תחת יחסי המדינות ומעליב את בכירי הממשל"

תגובת נגד בוטה של ארצות הברית לשר הביטחון. הממשל האמריקני תוהה מדוע משה יעלון נחוש לחתור תחת יחסי ארצות הברית וישראל, כך צוטט הבוקר (יום ג') גורם אמריקני רשמי ב"ג'רוזלם פוסט", שהגיב לדברי הביקורת הרבים שהשמיע יעלון נגד ארצות הברית בחודשים האחרונים. "בהתחשב במחויבותה חסרת התקדים של ארצות הברית לביטחון ישראל, היינו המומים מדברי יעלון, שמציבים בבירור סימן שאלה באשר למחויבותו ליחסי המדינות. זהו חלק מדפוס פעולה מטריד שבו יעלון מזלזל בממשל האמריקני ומעליב את בכיריו".

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

לפני כחודשיים, מעט לפני ביקורו של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי בישראל, אמר יעלון בשיחות סגורות כי "אבו מאזן חי וקיים על חרבותינו. ברגע שנעזוב את יהודה ושומרון הוא גמור. למעשה, כל החודשים האחרונים לא מתקיים משא ומתן בינינו לפלסטינים - אלא בינינו לאמריקנים. הדבר היחיד שיכול 'להציל' אותנו הוא שג'ון קרי יזכה בפרס נובל ויניח לנו".

 

לדבריו, "תוכנית הביטחון האמריקנית שהוצגה לנו לא שווה את הנייר שעליו נכתבה. אין בה ביטחון ואין בה שלום. מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שהגיע אלינו נחוש ופועל מתוך אובססיה לא מובנת ותחושה משיחית, לא יכול ללמד אותי דבר על העימות עם הפלסטינים".

יעלון וקרי. "חותר תחת יחסי המדינות" (צילום: שגרירות ארה"ב) (צילום: שגרירות ארה
יעלון וקרי. "חותר תחת יחסי המדינות"(צילום: שגרירות ארה"ב)
 

הדברים גררו תגובה אמריקנית זועמת, והודעת הבית הלבן ומחלקת המדינה הדגישה כי "הטלת ספק במניעי המזכיר קרי וסילוף הצעותיו זה לא דבר שאנחנו מצפים משר ביטחון של בת ברית. אנחנו מחויבים כמו תמיד לביטחון ישראל ולשלום במזרח התיכון שמבטיח את ישראל".

 

קרי עצמו התייחס מאוחר יותר לדברים ואמר כי "תמיד ידענו שכשיגיע הזמן שבו נעסוק בבחירות הקשות הללו, זה יהיה קשה. איננו יכולים לאפשר לעצמנו שההערות הללו יחתרו תחת הניסיונות לשלום ואני לא מתכוון שזה יקרה. זה לא ירתיע אותי".

 

בראיון שהעניק בסוף השבוע לחדשות ערוץ 2, הצהיר יעלון כי יו"ר הרשות הפלסטינית אינו יכול להיות שותף למשא ומתן המדיני. "אבו מאזן חוזר על טריק אוסלו, ללא הכרה והבטחה. הוא פרטנר לקבל, לא פרטנר לתת. הוא לא פרטנר להסכם קבע שבסופו יש הכרה במדינת ישראל", הדגיש.

 

הוא העריך כי לא יהיה הסכם או "מנוחה ונחלה" בדורו, וביקר את קרי על תיווכו בין הצדדים. "אנחנו התחייבנו לאסירים פלסטיניים טרום אוסלו, לא התחייבנו לערביי ישראל, קרה מה שקרה בתיווך של קרי. לא התחייבנו לשחרור ערביי ישראל. אבו מאזן לא קיבל מקרי מה שקרי קיבל מממשלת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
משה יעלון
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים