שתף קטע נבחר

הרב הראשי: לא נכיר בגיורי שטרן

מחריף המשבר סביב חוק הגיור: הרב הראשי הספרדי, יצחק יוסף, נפגש עם רבנים בכירים בציונות הדתית, ויצא בחריפות נגד החוק ש"עלול להביא לפרצות חמורות", כדבריו. "הרבנות תיאלץ להימנע מלהכיר בגיורים שיבוצעו על פי החוק המדובר". הרב שלמה אבינר: "זו הונאת הגר"

הקרב סביב חוק הגיור עולה מדרגה: הרב הראשי לישראל, הראשון לציון יצחק יוסף, הצהיר בכינוס חירום הבוקר (ד') כי הרבנות הראשית לא תכיר בגיורים שיאושרו בעקבות חוק הגיור במתכונתו הנוכחית, והסכים לקביעת הרבנים כי "פוליטיקאים לא יקבעו את הלכות הגיור, אלא ההלכה בלבד והרבנות הראשית היא שקובעת".

 

<< לעוד חדשות ועדכונים - היכנסו לדף הפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

לאחר הפגישה הבהיר הרב יוסף ל-ynet כי "החוק עלול להוביל לפרצות חמורות שלא יותירו לרבנות ברירה, והיא תיאלץ להימנע מלהכיר בגיורים שיבוצעו על פי החוק המדובר".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

ההצהרות החריפות הושמעו במהלך מפגש חרום שנערך הבוקר בלשכתו של הרב הראשי, בנוכחות רבנים בכירים מהציונות הדתית, ובהם הרבנים שלמה אבינר, מרדכי שטרנברג, שמעון כהן, גדעון פרל והרב ישראל רוזן, שאף כיהן בעבר כראש מינהל הגיור.

 

הרב הראשי לישראל, יצחק יוסף, עם הרבנים שניסחו את העצומה (צילום: משה גלנץ) (צילום: משה גלנץ)
הרב הראשי לישראל, יצחק יוסף, עם הרבנים שניסחו את העצומה(צילום: משה גלנץ)

 

בפגישה אמרו הרבנים, בין השאר, כי "הרבנות הראשית לא תכיר בחוק הגיור של אלעזר שטרן, והגרים שיעברו את התהליך דרך מתווה חוק הגיור שלו לא ייחשבו כיהודים". החוק שזכה לכינוי "הונאת הגר", הוקע על ידי הרב יצחק יוסף, שהודה לרבנים על תמיכתם בעמדתו, ולפיה כל גיור שייעשה ללא אישור הרבנות הראשית לא יוכר.

 

הרבנים חתמו על עצומה, שבה נקבע, בין היתר, כי "יש לדחות כל החלטה על גיור... כדי שחלילה לא ינהלו ספרי יוחסין באומה". לחצו כאן לקריאת המסמך .

 

על סף משבר

המסמך מצטרף לדברים החריפים של הרב חיים דרוקמן אתמול (יום ג'), שמתח ביקורת על חוק הגיור

ותקף את יוזמיו של החוק ש"מהווה גיחוך ובדיחה ואינו שווה את הנייר שעליו נכתב", לדבריו. הרב דרוקמן, מי ששימש בעבר כראש מערך הגיור הלאומי, ומי שמכהן כיו"ר מרכז ישיבות "בני עקיבא", אף הוסיף כי "הכנסת איננה יכולה לקבוע דבר שקשור בענייני הלכה ללא אישור הרבנות הראשית לישראל, וחשוב שהדבר יובן ללא כל קשר להסכם קואליציוני כזה או אחר.

 

"חמור מאוד שיש מי שחושב שאפשר לחוקק חוקים שיש להם קשר להלכה בכנסת, והדבר יחייב גורם כלשהו. מרמים את הגרים, ואומרים להם שלכאורה מדובר בגיור כהלכה, אך העובדה היא כי אף גורם לא יתחשב בהליך הגיור - ובפועל הם לא ייחשבו כיהודים".

 

החוק, ביוזמת ח"כ אלעזר שטרן ("התנועה"), מבקש להרחיב את סמכויות רבני העיר הראשיים כך שיוכלו לגייר, הליך שמבוצע כיום רק על ידי בית הדין של הרבנות הראשית. הצעת החוק עלתה אתמול לדיון בוועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת. היום אישרה הוועדה את ההצעה לקראת קריאה שנייה ושלישית בכנסת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משה גלנץ
"זו הונאת הגר". הרבנים
צילום: משה גלנץ
מומלצים