שתף קטע נבחר

בגלל תוכנית לפיד: הכלכלן הראשי התפטר

הכלכלן הראשי במשרד אוצר, ד"ר מיכאל שראל, התפטר מתפקידו בשל כוונת שר האוצר לפיד להנהיג מע"מ של 0% על דירות. שראל: "הצעד שגוי כמעט מכל זווית אפשרית". לפיד: "מצר על החלטתו לעזוב ומאחל לו הצלחה רבה"

הכלכלן הראשי במשרד אוצר והממונה על הכנסות המדינה, ד"ר מיכאל שראל, התפטר היום (ד') מתפקידו בשל כוונת שר האוצר, יאיר לפיד, להנהיג מע"מ של 0% על דירות."על רקע החלטתך להנהיג פטור ממע"מ לאוכלוסיה מוטבת לרכישת דירות חדשות", כתב שראל לשר האוצר, "אני מגיש בזאת את התפטרותי מתפקידי. לידיעתך, אני מפיץ מכתב זה לגורמים מחוץ למשרד על מנת למנוע קשירת שמי לצעד המדיניות הזה".

 

תוכנית לפיד - כותרות אחרונות:

"תוכנית המע"מ של לפיד - אובדן עשתונות"

"תוכנית לפיד עלולה לגרום לעליית מחירים"

מי ייהנה מ-0% מע"מ על דירה? כל התשובות

0% מע"מ על דירה: ההימור הפוליטי של לפיד

לפיד הכריע: 0% מע"מ על דירה ראשונה

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו 

 

שראל ציין במכתבו כי הוא מוכן להמשיך בעבודתו אולם רק עד מועד אישור החקיקה בנושא בכנסת. הוא מכנה במכתב את הצעד "שגוי לדעתי כמעט מכל זווית אפשרית" ומוסיף כי עד לאחרונה הנהיג שר האוצר מדיניות כלכלית טובה אולם לאחרונה מתקבלות החלטות רבות המנוגדות לדעתם של בכירי המשרד.

 

שראל מציין כי אין זה נכון כי כל בכיר יתפטר כאשר דעתו אינה מתקבלת, אך "המקרה הספציפי הנוכחי הוא יוצא דופן בחריפותו ובהשלכות הרוחב שלו ואינו מאפשר לי כל דרך פעולה סבירה אחרת".

 

 

שראל מונה במכתבו שורה של חסרונות שהוא רואה בשיטה העקרונית של הטבות מס. בין היתר, הוא מונה את העובדה כי הטבות מס אינן עומדות לאישור מחודש מידי שנה, כמו תקציב המדינה, וקשה לבטלן מרגע שניתנו. בנוסף, הוא טוען כי ההטבה תגדיל את הנטל המוטל על גופי הממשלה שיאלצו לבדוק את הזכאות של מועמדים ולוודא כי ההטבה אינה מנוצלת לרעה.

 

שראל: הציבור יאלץ לממן את עלות התוכנית

בהמשך המכתב מסביר שראל מדוע דווקא במקרה הזה בחר להתפטר ולא ליישר קו עם החלטת הדרג הפוליטי. לדבריו, בניגוד להטבות מס אחרות, התועלת של ההחלטה על מע"מ 0% על דירות תהיה נמוכה מהמחיר שיושת על שאר הציבור שיצטרך לממן אובדן הכנסות של 2 מיליארד שקל בשנה באמצעות מסים אחרים.

 

לטענתו, "אם הממשלות מתחלפות ושרי האוצר באים והולכים, ובכל פעם ננקטים צעדי מדיניות מהסוג הזה (שבו התועלת נמוכה מהעלות החברתית), התוצאה לא תהיה רצף של החלטות אשר השפעותיהן עשויות להתקזז, אלא פגיעה הולכת וגוברת בכלל הציבור. הדבר חמור אף יותר במקרה בו הצעד הוא צעד פופוליסטי הנתפס בטעות בעיני רוב הציבור כצעד נכון מבחינה כלכלית, אף שיש הסכמה גורפת בקרב אנשי המקצוע שאין הדבר כך.

 

"במקרה זה, אין שום מכשול ושום חסם פוליטי שימנע רצף אומלל של החלטות שתתקבלנה על ידי נבחרי הציבור, בממשלות עוקבות ולאורך זמן, אשר יפגע ברווחת הציבור, וללא אפשרות ממשית להפוך החלטות אלה ולבטלן, גם אם בעתיד רוב הציבור יבין שההחלטות אינן משרתות את טובתו".

 

"לכן", כותב שראל לשר האוצר, "במקרה הספציפי של הטבות מס, ובמיוחד במקרה הספציפי עוד יותר של הטבות מע"מ (אשר הלכה למעשה, מבחינה פוליטית, נראה שהן בלתי הפיכות), מוטלת על מנהלים במשרד האוצר אחריות רחבה יותר".

 

שר האוצר, יאיר לפיד, מסר בתגובה כי הוא "מודה לכלכלן הראשי במשרד האוצר, מיכאל שראל, על שירותו המקצועי והמהימן, מצר על החלטתו לעזוב ומאחל לו הצלחה רבה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יונתן בלום
מיכאל שראל, הכלכלן הראשי
צילום: יונתן בלום
מומלצים