שתף קטע נבחר

רבני "צהר" נגד הרבנות: "לשחרר את טבעת החנק החרדית"

מצד אחד: הרב הראשי שהכריז כי הרבנות לא תכיר ב"גיורי שטרן", והרבנים שלמה אבינר, חיים דרוקמן, דב ליאור ואחרים, האומרים כי "מטרת יוזמי החוק: לקעקע את היהדות" מצד שני: רבני "צהר" שמזכירים לבית היהודי "את עיכוב אישורם של מתגיירי צה"ל על ידי הרבנות". קרע בציונות הדתית

מחריף המשבר בתוך הציונות הדתית סביב חוק הגיור: הרב הראשי הספרדי, יצחק יוסף, הכריז היום (ד') כי לא יוכל להכיר ב"גיורי שטרן", הרב שלמה אבינר ורבנים בכירים נוספים כינו אותם "הונאת הגר" - וגם הרב חיים דרוקמן תקף את החוק ואת יוזמיו. אבל חוק הגיור של אלעזר שטרן ("התנועה") מקבל חיזוק מהצד המתון של הציונות הדתית.

 

<< לעוד חדשות ועדכונים - היכנסו לדף הפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

רבני "צהר" הבהירו הערב כי הם מברכים את יוזם החוק, ח"כ אלעזר שטרן, וכן את מי שמקדמים את החוק - יו"ר ועדת חוקה ח"כ דוד רותם, ויו"ר הקואליציה ח"כ יריב לוין. בהודעה הרשמית שפרסמו, נאמר כי "חשוב להדגיש שמטרת החוק המוצע היא לגייר על פי ההלכה, על ידי רבני ערים ודיינים מוסמכים".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

"אנו רוצים להזכיר לשר בנט את הפסילה הגורפת של גיורי אלפי המתגיירים שגוירו על ידי הרב דרוקמן, ואת עיכוב אישורם של מתגיירי צה"ל על ידי הרבנות הראשית", הוסיפו.

 

עוד נמסר מארגון רבני "צהר", כי "על השר בנט, כשר הדתות, ועל מפלגת 'הבית היהודי' - ליטול את האחריות הלאומית שהונחה על כתפיהם, ולשחרר את טבעת החנק החרדית שלפתה את מערך הגיור". הם חתמו את דבריהם כי "המצב הנוכחי, שבו במדינת ישראל מתגיירים 2,000 איש בלבד בשנה, לא יכול להמשיך".

 

"חוק הגיור ייבנה רק בכפיפות לרבות הראשית"

בתגובה לדברים, הגיעו הערב הרבנים דב ליאור, אליקים לבנון ודוד חי הכהן לביתו של הרב הראשון לציון יצחק יוסף, כדי לתמוך בהתנגדותו לחוק שטרן. בסוף המפגש אמרו כי "צהלות השמחה מצד הרפורמים וארגונים שוליים בחברה הישראלית, מעידות על כוונותיהם האמיתיות של יוזמי החוק: לקעקע את היהדות, ולהפכה ללעג ולקלס".

 

הם הוסיפו כי "חוק גיור ייבנה אך ורק בכפיפות לרבנות הראשית, ובתיאום מלא על כל פרטיו". שלושת הרבנים אף קראו לחברי הכנסת של הבית היהודי להמשיך את המאבק בחוק, ואמרו: "אנו מוקירים את המאמצים האדירים של חברי 'הבית היהודי' לבלימת החוקים האחרונים, ובהם גם חוק הגיור, אך במידה והחוק יקודם - יש לעצור ולומר עד כאן! חברי 'הבית היהודי' יצטרכו לפרוש מיידית מהממשלה, ולפעול להחלפתה בבחירות חדשות".

 

הרפורמים: "שהרב הראשי יתפטר אם לא מתאים לו"

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, תקף הערב בחריפות את הראשון לציון, ואמר כי "הרב הראשי לישראל שכח כנראה שכל מעמדו וסמכותו באים מכוח החקיקה של כנסת ישראל. הכרזתו כי לא יכיר בתוקף של גיורים שהתבצעו בהתאם לחקיקה של הכנסת, מעידה על שיבוש המערכות ואובדן הדרך של הרבנות הראשית, ומוכיחה כי אין להפקיד בידיה אחריות גורפת על הגיור בישראל".

 

לדבריו, "אם הרב הראשי אינו רואה עצמו כפוף לחוקיה של כנסת ישראל, מן הראוי שיקום ויתפטר. ללא כל ספק, אף גורם לא יבקש לכפות על הרב הראשי להעניק למתגייר כזה או אחר עלייה לתורה בקהילה שבראשה יעמוד כאדם פרטי, לאחר שייפרד מכהונתו הממלכתית".

 

מנכ"ל התנועה המסורתית, עו"ד יזהר הס, תיאר את הדיון בוועדת חוקה כ"מחזה אבסורד": "שני חלקי

הקואליציה מקיזים זה את דמו של זה, ומתווכחים אם ראוי או לא להרחיב עוד במילימטר את גבולותיה של האורתודוקסיה.

 

"אבל זו סערה בכוס מים, משום שאיש מחברי הכנסת לא מאמין שחוק גיור כלשהו יכול לגרום למאות-האלפים להתגייר. הרכבת מזמן יצאה מהתחנה. הכנסת פשוט לא הסתכלה בלוח הזמנים משנות ה-90".

 

הוא חתם את דבריו כי "רק פתיחת אופציות שונות לגיור, כמקובל בעם היהודי מקדמת דנא - תאפשר אולי לחלק מהציבור לשקול גיור. כל פיתרון אחר איננו אלא אחיזת עיניים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משה גלנץ
רבנים המתנגדים לחוק, בבית הרב יוסף היום
צילום: משה גלנץ
מומלצים