שתף קטע נבחר

מצרים: 529 מ'האחים המוסלמים' נידונו למוות

עונש כבד למאות מחברי התנועה האיסלאמית שהורשעו בתקיפת תחנת משטרה וברצח סגן מפקד התחנה במחאה על הדחת מורסי באוגוסט. גזר הדין התקבל לאחר שתי ישיבות בלבד ללא נוכחות כל הנאשמים ועורכי דינם

לעולם לא ייצאו מזה: בית משפט במצרים גזר היום (יום ב') עונש מוות על 529 מאנשי "האחים המוסלמים" שהורשעו בתקיפת תחנת משטרה, בירי לעבר שוטרים וברצח סגן מפקד התחנה ובהסתה לרצח. חברי התנועה האיסלאמית גם נאשמו בהשתלטות על אמצעי לחימה בעת תקיפת תחנת המשטרה. 16 נאשמים אחרים זוכו מהאישומים נגדם.

  

מורסי בכלוב: מ-7:00 אני במקום המזובל הזה

 

עוד חדשות בעולם :

שירותים 2.0: יסננו מים ויטעינו טלפונים

אפקט סטלין: ישראל והפלסטינים מתים מפחד

על הכוונת של אל-קאעידה: המלכה אליזבת

סריקות אחר המטוס: 'עצמים לבנים' באוקיינוס

 

"בית המשפט החליט לדון למוות 529 נאשמים ו-16 זוכו", אמר עורך הדין אחמד אל-שריף לסוכנות הידיעות רויטרס. 

 

 

קהיר בוערת בעימות נוסף בין "האחים המוסלמים" לכוחות הביטחון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
קהיר בוערת בעימות נוסף בין "האחים המוסלמים" לכוחות הביטחון(צילום: EPA)

המשפט נערך בעיר מיניה בדרום מצרים תחת אבטחה כבדה. מתוך 545 נאשמים, רק 123 היו נוכחים בבית המשפט במהלך הקראת גזר הדין, ואילו היתר נמצאים במעצר או במנוסה. עורכי דינם של הנאשמים לא הורשו להיות נוכחים ולהשמיע את טיעוניהם. האירועים שמיוחסים לנאשמים התרחשו לאחר פיזור המפגינים בכיכרות ראבעה אל-עדוויה וא-נהדה בקהיר בחודש אוגוסט. המפגינים מחו על הדחתו של הנשיא האיסלאמיסטי מוחמד מורסי ופונו בכוח על ידי כוחות הביטחון. בעימותים בין הצדדים נהרגו מאות בני אדם.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

מה יהיה דינם? מורסי ובדיע (צילום: רויטרס, AFP) (צילום: רויטרס, AFP)
מה יהיה דינם? מורסי ובדיע(צילום: רויטרס, AFP)

ארגון "הברית לתמיכה בלגיטימיות", שתומך ב"אחים המוסלמים" ובמורסי, קרא לאנשיו לצאת להפגנות ביום רביעי הקרוב בכמה כיכרות בקהיר, בהן כיכר א-תחריר, כיכר א-נהדה וכיכר ראבעה אל-עדוויה. סוכנות הידיעות הטורקית "אנטוליה" דיווחה כי מחוץ לבית המשפט במיניה פרצו עימותים בין כוחות הביטחון לבין קרובי הנאשמים.

 

משפטם של אנשי "האחים המוסלמים" החל ביום שבת ובאופן לא שגרתי, גזר הדין ניתן לאחר שתי ישיבות בלבד. גזר הדין הכבד עובר כעת לאישורו של המופתי של מצרים.

 

מחר צפוי להתחיל משפט נוסף בעיר אל-מונייא שבמסגרתו נאשמים 683 מאנשי "האחים המוסלמים" באירועים אלימים אחרים. בין הנאשמים - המדריך הכללי של התנועה האיסלאמית, מוחמד בדיע. גם מורסי, שהודח מתפקידו ב-3 ביולי 2013, עומד לדין בכמה משפטים בגין מעורבות בהרג מפגינים בארמון אל-איתחאדיה בקהיר בזמן המחאה נגדו, ריגול לטובת חמאס וחיזבאללה וביזוי בית הדין.

 

בשעה שמורסי ואנשיו עומדים לדין וחלקם כבר נשלחו לכלא או לגרדום, הגנרל שהדיח את מורסי מהשלטון, עבד אל-פתאח א-סיסי עושה את דרכו לארמון הנשיאות בקהיר. המועצה הצבאית העליונה של מצרים, הגוף השולט במדינה מאז הדחתו של הנשיא האיסלאמיסטי, נתנה בתחילת השנה אור ירוק לא-סיסי לרוץ לנשיאות.

 

המשטר במצרים סימן למטרה את "האחים המוסלמים" מאז הדחתו של מורסי, הכריז עליו כארגון טרור ורדף אחר אנשי התנועה בכל דרך אפשרית. התנועה טוענת מצדה כי היא מוחה נגד השלטונות בדרכי שלום ושלא תפסיק את מחאתה עד אשר יושב מורסי לשלטון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
לא מוותרים. תומכי מורסי בעימותים בקהיר
צילום: AP
מומלצים